Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:41

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Wiadomość
Post: 9 gru 2021, o 18:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Skrzydło projektowane pod hamulce 250mm https://bocianmix.pl/pl/p/Hamulce-do-sz ... 250mm/1001


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 gru 2021, o 21:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Dziękuję:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2022, o 11:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Jak tam chłopaki postępy przy Waszych Kobuzach?, ja powoli będę zaczynać prace nad swoim. Niestety padłem ofiarą braku balsy i teraz czekam na dostawy, ale konstrukcję chcę zacząć już robić powoli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2022, o 11:42 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Minęły ponad dwa miesiące. Udało mi się nabyć potrzebne materiały do Kobuza i jeszcze jednego projektu (normalna balsa i listewki nie jakieś pruchno).
Chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami nt. projektu dużego kobuza. Przede wszystkim to wielkie ukłony dla autora-Sławka. Bardzo fajnie model jest zaprojektowany i trzeba przyznać że jest duża radość ze składania zestawu. Nie ma jednak róży bez kolcy i muszę powiedzieć że jedyna rzecz, która mi się bardzo nie podoba to sposób wycinania zestawu, konkretnie chodzi o laser. Nie chcę tutaj robić żadnej antyreklamy nikomu, ale niestety mam porównanie do wycinania innego zestawu sto procent frezem i jest to o niebo lepiej wycięte a elementy składowe są jeszcze większe. Nie chodzi o dokładność (choć przy grubej sklejce z zestawu kobuza wycinanej frezem to porażka) ale o to że wszystkie elementy długie są po prostu krzywe jak banan. Nie ma takiego problemu przy wycinaniu frezem balsosklejki. Jednak temperatura lasera zrobiła tutaj swoje. Może akurat ja dostałem taki zestaw gdzie balsosklejka była jakiejś drugiej jakości i stąd aż tak krzywe elementy, nie będę wnikać. W każdym razie dla ludzi, którzy będą zamawiali taki zestaw warto wziąć to pod uwagę. Oczywiście nie jest to problemem można spokojnie to wszystko ponaciągać i nie powinno stanowić to problemu, nie miej jednak w porównaniu jak pisałem do frezu różnica jest ogromna.
Składam kadłub z powieszonym na ścianie laserem, także jest możliwe ponaciąganie dokładnie wszystkiego (np. wzornik sto układania wręg kadłubowych - mimo iż go moczyłem aby wyprostować to jest to stosunkowo cieńki i długi element krzywy po wycinaniu laserem jak łuk. Stad musiałem go przykleić wg lasera do stołu)

Druga sprawa to chciałem zapytać Sławka, bądź ewentualnie kogoś kto już ma tak daleko posunięte prace z kadłubem o kilka spraw, mianowicie:
1) czy wręga silnikowa ma już zaprojektowany właściwy kąt zaklinowania silnika - skłon i wykłon?, ja nie dotarłem jeszcze do tego etapu, puki co na sucho złożyłem część centropłata z grubasza całość ale bez klejenia.
2) jaki planujecie silnik oraz pakiet zasilający chodzi mi o typ, wagę silnika, ja swój chce schować jak najdalej i zrobić przedłużaną oś z wytoczonym, łożyskowanym, przedłużeniem osi silnika. Gdzieś na wysokości drugiej wręgi. Zmienię tez serwa na jedno na SK i jedno SW plus jakieś hs-81 do podwozia. Stąd boję się trochę o wyważenie.
3) podwozie z tego co widzę jest przyklejane "od dołu" do jego mocowania w kadłubie. Czy jest tam, bądź będziecie stosować jakieś dodatkowe wzmocnienie od dołu?-od strony klapek zamykających czy po prostu będzie punktowo przyklejone w miejsce jego mocowania?. Nie wiem czy takie rozwiązanie nie będzie za słabe a nie widzę żadnego dodatkowego wzmocnienia w tym miejscu.

Dziękuję za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2022, o 17:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Na laser nie mam wpływu. Przerabianie modelu pod frezarkę jest dla mnie kompletnie nie opłacalne. Z tego chleba nie ma i nie będzie.
Podwozie nie ma być przyklejane, ono ma być przykręcane dlatego w jego łożu są poprzeczne półki.
Wrega silnikowa nie ma wykłonu ani skłonu. Te parametry zależą od różnych czynników w tym mocy silnika, śmigła itp. Przedłużenie wału jest raczej wymagane.
Wszystkie serwa umieszczane są przed środkiem ciężkości ponieważ ramię statecznika jest dość duże i umieszczenie serw w ogonie mogło by narobić problemów z wyważeniem. Kobuz ma pękaty kadłub i jest w nim dużo materiału.
Skrzydła do mojego modelu zacznę robić w przyszyłm tygodniu, do tej pory nie miałem możliwości lokalowych.
Co do zestawów kobuza- nic nie ustalałem do tej pory z Radkiem, nie otrzymałem również informacji że takie zestawy wycina. A to jest dziwne...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2022, o 19:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Wycina od dawna.
Co do lasera to nie zrozum mnie źle. Nie mam o to żadnych pretensji, po prostu piszę jak jest aby ktoś kto taki zestaw zakupi od np. Radka nie był zaskoczony. Wymaga on doświadczenia w budowie w takim zwichrowaniu materiału wynikającym z używania lasera.
Nie dawało mi to spokoju i dzisiaj poskładałem na sucho cały kadłub. Temat silnika, będę musieć dobrze przemyśleć i raczej już go zakupić aby nie było niespodzianek po zamknięciu całości. Wręgę numer dwa bądź ewentualnie trzy będzie trzeba wklejać w uwzględnieniem kątów silnika. Silnik w tym modelu będzie dość mocny także przypuszczam że około 3 stopni w prawo i co najmniej tyle samo bądź nawet więcej w dół. Ciekawy jestem opinii kolegów na ten temat.

Co do podwozia to myślałem że ma być wklejone. Trochę mnie zaskoczyłeś tym przykręcaniem. Nie widzę tego w tej chwili o co dokładnie Ci chodzi i w których miejscach przewidziałeś to przykręcenie. Może zaznaczysz to na którymś rzucie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 gru 2023, o 21:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Odkopię troszkę temat. Jak się mają budowy kobuza? ktoś coś w tej chwili robi? tutaj widzę temat umarł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group