Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 00:08

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 lis 2017, o 15:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 lis 2017, o 15:02
Posty: 57
Lokalizacja: Marki
Witam kolegów. Mam nadzieję, że dobrze wybrałem dział, jeśli nie to przepraszam. Moje pytanie jest następujące, jestem na etapie wyboru koncepcji projektu modelu, który zamierzam zbudować. Z racji tego, że bawiłem się tylko w modele z napędem gumowym nie mam doświadczenia w pilotażu. Aby zdobyć choć trochę fillingu intensywnie trenuje na wirtualnych trenerach aby mieć choć ogólne pojęcie ja pilotowanie może wyglądać.
Mam kilka aplikacji i testowałem tam różne modele, za każdym razem z wyłączonymi wszelkimi pomocami i wniosek nasuwa mi się jeden. Za każdy razem o wiele prościej i zdecydowanie przyjemniej pilotowało mi się model wyposażony w lotki i ster kierunku niż model wyposażony tylko w ster kierunku. Czy pokrywa się to z realiami?

Pozdrawiam Michał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lis 2017, o 15:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Ja od początku uczyłem się na modelach z lotkami, skrzydła ze wzniosem by było przyjemniej i lotki.
Jak dla mnie były bardzo pomocne, dużo łatwiej udawało mi się wyratować i ominąć kreta.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lis 2017, o 16:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Pierwszy model szybowca RC który zbudowałem i którym latałem, był dwukanałowy (kierunek + wysokość). Było to w czasach gdy jedynym oknem na świat był "Modelarz" i nie było żadnej osoby bardziej doświadczonej. Chwilę to zajęło, bo twardsze lądowania (wtedy nie były to lądowania :lol: ) kończyły się przerwą na naprawę. Jednakże udało się opanować model i lądować przy nodze. Dopiero w kolejnym modelu miałem lotki i co ważniejsze, udało mi się podłączyć aparaturę pod komputer. Stary symulator FMS, gdzie grafika była powiedzmy nie za dobra :lol: , okazał się niezastąpiony w nauce odpowiednich nawyków. Po tygodniu zrobiłem większy postęp niż przez całe wakacje!

Posiadając lotki i kierunek kontrolujesz przechylanie i odchylanie - stąd łatwiej steruje Ci się modelem. Jeśli chcesz sam zbudować model, to z "pełnym sterowaniem" - nie będziesz musiał budować nowego płata/modelu jak już się "wlatasz". Poza tym nabędziesz nawyki sterowania które trzeba będzie modyfikować. Kiedyś panowała opinia, że najlepiej uczyć się na dwukanałowym modelu ale słyszałem już od wielu ludzi że lepiej od razu pełne sterowanie.
Proponuję też, jak kolega mgr duży wznios. Model będzie bardziej stateczny wzdłuż osi podłużnej i sam będzie Ci kontrolować przechylenia (w pewnym zakresie). Jeśli łącznik będziesz miał z pręta stalowego - możesz go wygiąć i zwiększyć wznios a w późniejszym etapie zastąpić go prostym prętem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lis 2017, o 17:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
tender79 pisze:
Za każdy razem o wiele prościej i zdecydowanie przyjemniej pilotowało mi się model wyposażony w lotki i ster kierunku niż model wyposażony tylko w ster kierunku. Czy pokrywa się to z realiami?

I tak i nie. Koledzy piszący wcześniej mają w 200% rację, ale zauważyłem, że modelarze którzy uczyli się pilotażu "bez lotek" wiedzą lepiej jak używać steru kierunku później, w modelu z lotkami. To jest moje spostrzeżenie jakie odniosłem szkoląc kilkunastu młodych i nie tylko adeptów szybownictwa RC. Nie zmienia to faktu, że teraz już szkole tylko modelem z pełnym zakresem sterowania.
Pamiętaj jeszcze, że symulatory pomagają, nawet bardzo, ale w nich nie ma tylu zmiennych niż w rzeczywistości. Można się czasami bardzo zdziwić :lol: .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2017, o 12:30 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 lis 2017, o 15:02
Posty: 57
Lokalizacja: Marki
Dziękuję za podpowiedzi Panowie! Więc idziemy w kierunku modelu z lotkami i sterem kierunku. Myślę, żeby pierwszy model wykonać z technologii depronowo-balsowej bo będzie narażony na częste upadki z wysokości. Ale z ewentualnymi pytaniami odnośnie konstrukcji przeniosę się do innego działu, żeby nie zaśmiecań wątku o pilotażu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group