Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:20

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2 maja 2012, o 21:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 wrz 2011, o 15:44
Posty: 119
Lokalizacja: Łódź
Witam.
Najczęściej udzielam sie w dziale szybowce, gdzie dłubię Żurawia. Nie jest to jednak mój pierwszy model RC. Pierwszym był (w pewnym sensie dalej jest) J1-S.
Prawie dwa lata temu odgrażałem się na pfm.eu, że zrobię model. Zafascynowany w owym czasie byłem "depronem". Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2010 r. i trwała do ... lutego 2012 r. Po drodze odkryłem modele szybowców, przy których depron nieco wyblakł i takie tam inne. Według planów oblot miał mieć miejsce w maju 2011 r., ale miałem rok opóźnień. Przynajmniej wyrobiłem się na Euro.
Wczoraj, we wczesnych godzinach wieczornych postanowiłem oblatać model. Krótki to był lot. Nie wiem czemu, ale do wczoraj byłem święcie przekonany, że jestem urodzonym oblatywaczem modeli rc. Nie jestem.
Oto krótka relacja zdjęciowa z tego eventu:
Lecieć...nie lecieć, no nie wiem...
Załącznik:
img0370ga.jpg
img0370ga.jpg [ 39.34 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

eee...lecę...
Załącznik:
img0372bg.jpg
img0372bg.jpg [ 37.66 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

szybki start to był...
Załącznik:
img0373gt.jpg
img0373gt.jpg [ 21.74 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

jakieś trzy sekundy później:
wrak J1-S na miejscu upadku...
Załącznik:
img0375yvg.jpg
img0375yvg.jpg [ 55.98 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

widok ogólny samolot...
Załącznik:
img0378hw.jpg
img0378hw.jpg [ 57.02 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

skrzydło...Wygląda na mało uszkodzone. W rzeczywistości jest całkowicie zniszczone - pękło w poprzek tuż przy kadłubie...
http://img861.imageshack.us/img861/1431/img0379zz.jpg
wyrwana dźwignia steru wysokości...
Załącznik:
img0380wq.jpg
img0380wq.jpg [ 37.13 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

zdemolowana przednia "szyba" kabiny...
Załącznik:
img0383jv.jpg
img0383jv.jpg [ 43.42 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

złamany wał i inne uszkodzenia w przedziale silnikowym...
Załącznik:
img0385te.jpg
img0385te.jpg [ 42.11 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

uszkodzenia kadłuba w okolicy kabiny
Załącznik:
img0387uq.jpg
img0387uq.jpg [ 35.02 KiB | Przeglądany 7183 razy ]
Załącznik:
img0388ht.jpg
img0388ht.jpg [ 37.56 KiB | Przeglądany 7183 razy ]

Dodatkowo ułamało się śmigło. Przeżyła elektronika - odbiornik, serwa, regulator i bateria.

Przyczyną upadku było przeciągnięcie podczas startu. Na wysokości ok 4-5 m model obrócił się na plecy przez lewe skrzydło, a następnie pionowo, jak stukas, runął na pole. Pechowo w skupisko okrąglaczków. Skrzydło wyrzucę, ale kadłub wybebeszę i zakonserwuję (czytaj zapakuję do foliowego worka i zaniosę do piwnicy).
Odsapnę trochę po tych emocjach i ulepię styropianowca sylwetkowego dla kretynów do nauki latania. Zbyt nonszalancko podszedłem do latania przy J1-S.
Chyba byłem już zmęczony tym modelem, albo dalej jestem w szoku - bo w ogóle nie czuje żalu i smutku w przeciwieństwie do mojej żony, która bardzo się zmartwiła. Zaproponowała mi na rocznicę ślubu kupno modelu helikopterka. Wypatrzyła jakiś z żyroskopem. Zabawka, ale co tam - już się cieszę. Za tydzień mam w planach loty wiatrakiem!

A co do szybowca, to obecnie jestem na etapie - uwaga ! - laminowania wnętrza Żurawia. Dziób już wylaminowałem, teraz pozostała okolica haka. Fotki robię i umieszczę jak skończę.

Teraz idę się napić, bo jeszcze mną trzęsie... tyle wrażeń.

EDIT. zapomniałem z tego wszystkiego rzeczy najważniejszych.

Rozpiętość: 115 cm
długość: 76,5 cm
waga gotowego do lotu ok. 840 g (miało być 700-750 g)

profil Clark Y
pow. skrzydła 18,4 dm2
cięciwa 16 cm
obciążenie pow. skrzydła 44,4 g/dm

silnik: Tower pro TP 2410-9T-4Y (max. 104W)
śmigło: ACP 9x4,7SF
regulator: 20A
pakiet: S3 1800mAh
serwa: 4 x Tower pro SG-91R

_________________
Pozdrawiam, Marcin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 maja 2012, o 22:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Kraksy się zdarzają każdemu modelarzowi , ważne aby je analizować i wyciągać właściwe wnioski co do przyczyn . Wtedy są - jeśli tak można powiedzieć - pożyteczne . W przeciwnym razie można "uwalić "kilka modeli pod rząd i nie zrobić jednego kroku do przodu. Nie znam historii powstawania tego modelu, ani Twoich umiejętności pilotażowych , a przyczyn kraksy może być wiele ,tym bardziej , że tak jak i w dużym lotnictwie zazwyczaj o niepowodzeniu decyduje nie jedna a splot kilku niekorzystnych okoliczności . Warto przeanalizować konstrukcję ( kąty zaklinowania, skłon - wykłon silnika, wyważenie ) - wydaje mi się że model nie miał wzniosu płata, co na pewno nie ułatwia pilotażu . Napisz o swoim doświadczeniu w pilotażu RC .
Najważniejsze, że się nie załamałeś - i tak trzymać ;)
A helikopterki sobie odpuść , wbrew pozorom też nie latają same choć mają żyroskop.
Zresztą , jak mawia kolega mego syna - " helikoptery nie latają - są po prostu tak brzydkie, że Ziemia je odpycha... " :lol:

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 maja 2012, o 00:30 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 wrz 2011, o 15:44
Posty: 119
Lokalizacja: Łódź
Helikopterka nie mogę odpuścić. Już się napaliłem, a poza tym, to prezent ma być.
Musiałbym znacznie więcej takich samolocików rozwalić, żeby się podłamać. Mam nieco doświadczenia w rozwalaniu różnych pojazdów. Jeżeli nie ma ofiar, nie ma czego żałować. To tylko przedmiot.
Płaty w modelu miały delikatny wznios. Tak w ogóle, to model wyszedł za ciężki. Wiele razy go wyważałem i było ok - więc chyba był dobrze wyważony. Nie wiele można zaobserwować w ciągu 3-4 sekund.
Przy szybowcu będę zdecydowanie bardziej ostrożny. Co do nalotu - to był mój debiut, trochę na symulatorze, ale jakoś mnie nie poruszył.

J1-S jeszcze wróci na pas startowy. Dokładnie go sobie dzisiaj obejrzałem. Kadłub jest ok. Dobrze zadziałały podłużne wzmocnienia z listew sosnowych po bokach dziobu. Gdzieś czytałem, że w modelach depronowych nie mają prawa się znaleźć, bo nic nie dają, a nawet mogą spotęgować zniszczenia. Zrobię nowe skrzydło i zwiększę rozpiętość.

_________________
Pozdrawiam, Marcin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group