Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 13:39

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 8 sie 2012, o 16:53 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:27
Posty: 12
Lokalizacja: Ruda Śląska
Dobra, do rzeczy.

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zbudowanie modelu OV 10 Bronco.
Załącznik:
1350565598_eefc1f251f.jpg
1350565598_eefc1f251f.jpg [ 17.09 KiB | Przeglądany 10837 razy ]

Powód wyboru akurat tego modelu jest prosty - model ma prostą konstrukcję, niewiele udziwnień itp.

No więc wpadłem na pomysł, żeby zbudować wersję RC. Zaczęły się poszukiwania planów w sieci, zwłaszcza w wersji elektronicznej, żeby można było sobie powoli składać na podstawie tego, co aktualnie wydrukuję. Poszukiwania skończyły się na znalezieniu w wersji CAD planów pod 2 silniki speed 400.

Plany wyglądają tak
Załącznik:
ryspogladowybronco.jpg
ryspogladowybronco.jpg [ 106.03 KiB | Przeglądany 10837 razy ]

No i na tym etapie stwierdziłem, że można by z tego modelu zrobić coś konkretnego.

Potrzebuję jednak porady bardziej doświadczonych ode mnie, a więc Was.

Oto, co mnie nurtuje.
1. Wielkość. - Model ma być już dość konkretny, ale jednocześnie nie ma być ''gigantem' - Myślę o rozpiętości 2 metrów, ewentualnie 2.5 o ile spełni założenia punktów 3 i 4.
2. Konstrukcja - Ze względu na moje możliwości, standardowo balsa/sklejka. Chciałbym raczej wycinać wszystko ręcznie, celem zmniejszenia kosztów, choć może same żeberka poszły by na laser.
3. Ergonomia - Ponieważ mój samochód nie jest ideałem do wożenia modeli (Nissan Note) to model musi się składać odpowiednio. Myślałem o 3częściowym skrzydle, odpinanych gondolach, kabinie oraz sterze wysokości. Wiem, że to będzie masa skręcania na lotnisku, ale to chyba da się przeżyć (Pilatusa 2.5m też trzeba było chwilę składać ;) )
4. Napęd - tutaj sam nie wiem - iść w elektro ( dysponuję pakietami 6S5000mAh 2 sztuki) czy w spalinę?

No i w ogóle - ma ten projekt/plan sens?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 sie 2012, o 17:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Poszukałbym lepszych rysunków i na ich podstawie wyrysował model. Ten z tych planów jest bardzo uproszczony, spójrz na gondole, to tak jak by w P38 zrobić kwadratowe gondole. Raczej celowałbym w spalinę chociaż pasowałoby tu jakieś 4T to rozwiązanie droższe na starcie niż elektro. Odejmowane gondole to dość skomplikowana konstrukcja wymagająca zapewne dwóch rur łączących skrzydło , zapewne obie musiałby być dość dużej średnicy. W przypadku dzielenia płata na 3 części centropłat miałby z 80 cm. Długość też ma znaczenie przy przewożeniu. Za odejmowanymi gondolami przemawia jedynie łatwość transportu poza tym zalet nie widzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 sie 2012, o 18:45 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:27
Posty: 12
Lokalizacja: Ruda Śląska
Ciężko o lepsze rysunki, plany. Myślałem o tym
http://casadabalsa.com.br/Shopping/prod ... ts_id=1026

Spalina będzie generowała większe drgania więc konstrukcja bardziej pancerna. Choć przy 2.5m to może być nieodczuwalne. A wygoda typu ''lejesz i lecisz'' - bezcenna.

Chyba najłatwiej będzie centropłat z gondolami spiąć na stałe, kwestia, czy do auta wejdzie ;)

Chciałbym mieć takie problemy
Załącznik:
Bronco2.jpg
Bronco2.jpg [ 26.45 KiB | Przeglądany 10837 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sie 2012, o 17:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:27
Posty: 12
Lokalizacja: Ruda Śląska
Sławek - dorwałem za 3 dolary plany w PDF w skali 1/5 - model 96" - jakies 2.4m. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sie 2012, o 18:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Podeślij jak masz, zobaczymy czy coś się da z nimi zrobić. Rzuciłbym na nie okiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sie 2012, o 20:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
O panowie, lejecie miód na moje oczy!

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sie 2012, o 20:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 gru 2011, o 15:49
Posty: 25
Lokalizacja: Jaworzno
Będę Marcinie kibicował bo mnie się ten samolot też okropnie podoba :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sie 2012, o 09:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:27
Posty: 12
Lokalizacja: Ruda Śląska
Chłopaki - Sławek dostał mailem ode mnie sporo rysunków i screenów z planów CAD.
np.
Załącznik:
Lj23085.jpg
Lj23085.jpg [ 51.25 KiB | Przeglądany 10837 razy ]

Kwestia usystematyzowania całości i zaczęcia roboty. A może jakiś wspólny projekt? Koszta podzielić na 3 ;) Ustalić rozmiar i jazda :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sie 2012, o 18:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
Ja się piszę!
zarówno na współpracę przy projektowaniu/rysowaniu jak i na sam model. Na każdą wielkość - ale mam nadzieję że dojdziemy do jakiegoś konsensusu.

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sie 2012, o 19:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:27
Posty: 12
Lokalizacja: Ruda Śląska
"Nie za duży, nie za mały, do latania doskonały'' ;)

Gdyby zrobić centropłat wraz z gondolami silników jako całość to mnie ogranicza pojemność bagażnika samochodu - 110cm na 140cm ( po skosie moze 150cm) więc z wczesnych rysunków wychodzi mi, że wejdzie model o wymiarach ( w zaokrągleniu) 2.5m x 2.4m.

Druga opcja to skrzydło dzielone 2częściwo i dokładane na lotnisku gondole - więcej roboty ale większe możliwości, bo możnaby się w 3metry rozpiętościwcelować.

Tylko 3metry to już spore wydatki napędowe. Dlatego myślę o zrobieniu wersji 2.5m. Bo np zrobienie 2m mnie nie kręci - to się ''zgubi'' na lotnisku. Miałem Pilatusa PC6 2.5m rozpiętości i się skubany na lotnisku gubił ;)

Co do napędu to albo kupić dwa 4takty ASP ( po 1000zł sztuka) albo 2 odpowiedniki Turnigy elektryczne plus regle i pakiety - cenowo podobnie, ale chyba trochę bardziej niezawodnie?

A jakie są Twoje propozycje? No i oczywiście czekam na ustosunkowanie się Sławka do całości ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group