Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 15:13

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 5 maja 2017, o 07:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Poszukuję informacji na temat używanych w naszych aeroklubach szybowców szkoleniowych KAI-12 „Primorec”. Chodzi mi o malowanie i polskie znaki rejestracyjne. W necie jest informacja tylko o dwóch - SP-2062 i SP-2063. Jeden jest podobno w ML. Może ktoś ma zdjęcia. Znalazłem w sieci czeski model RC tego szybowca i bardzo mi się spodobał. 8-) Przy rozpiętości 2300 mm i imitacji pokrycia metalowego ważył 2000 g. Można pokusić się do zainstalowania napędu elektrycznego w dziobie. Miejsca jest sporo.
Jeden z tych szybowców był używany w naszym aeroklubie na początku lat siedemdziesiątych i miałem okazję nim samodzielnie latać podczas nauki lotów za samolotem. Kadłub był wykonany z pospawanych rurek stalowych kryty płótnem. Skrzydła z duralu częściowo kryte płótnem. Ze względu na metal i własności lotne w klubie nazywany był „żelazkiem”. Jednak jeszcze jako uczeń pilot wraz z doświadczonym kolegą wykonałem nim lot na silnej termice trwający ponad 3h wraz z solówkami! :D Własności pilotażowe miał lepsze jak nasza "Czapla"
Załącznik:
kai12-1.jpg
kai12-1.jpg [ 215.03 KiB | Przeglądany 6373 razy ]
Załącznik:
5056120799391481.jpg
5056120799391481.jpg [ 464.83 KiB | Przeglądany 6373 razy ]
Załącznik:
5056216160830721.jpg
5056216160830721.jpg [ 284.86 KiB | Przeglądany 6373 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Ostatnio zmieniony 5 maja 2017, o 08:32 przez pepcio, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2017, o 08:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Fajna konstrukcja, jest on wspomniany w książce 'Zagraniczne szybowce w Polsce' jak wrócę do Gdańska mogę sprawdzić, chyba, że któryś z kolegów też ma tą pozycje i może sprawdzić wcześniej. :)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2017, o 09:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Wymienioną przez Tomka książkę posiadam. Jest dobry opis, bardzo dobre szkice i wiele zdjęć tego szybowca w polskich barwach. Dołączona jest sylwetka barwna. Nie ma słowa o epizodzie "elbląskim", ale pamiętam ten szybowiec.... odwiedzałem lotnisko w latach 70-tych będąc dzieciakiem i z opowiadań starszych kolegów/pilotów. Chętnie pożyczę Ci książkę, poczytasz, pooglądasz. Planów tego szybowca jest mnóstwo w sieci, jest dość popularny.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2017, o 12:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki. Chętnie wypożyczę od Ciebie tę publikację. Można wzorem czeskiego modelarza wykonać konstrukcję kratownicową kadłuba i pokryć folią. W wersji o rozpiętości 2200 mm i wadze około 1500 g mógłby sprawdzić się na termice. ;) Problem profilu. W "Bocianie" mam AQUILĘ ale..... na forum jest o nim mieszana opinia. Skrzydło jest raczej "samolotowe". :(
Załącznik:
CIMG8376.JPG
CIMG8376.JPG [ 126.23 KiB | Przeglądany 6337 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2017, o 12:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Dokładnie. Można zaprojektować/wykonać kadłub konstrukcji wręgowo - podłużnicowej i pokryć folią. Będzie na pewno lekko :) . Co do profilu, to... opinie opiniami. Faktem jest , że Aquila to "staroć" i nie "kozacki" profil, ale przypomnij sobie jak latają inne Twoje modele ;) na tym profilu. Ważne żeby pilotującemu odpowiadało. Są jeszcze bardzo dobre profile, idealne jak na nasze, elbląskie warunki, czyli termika i wiatr /bryza/, choćby S3021, MS 3.11 retro, SD7037. Ostatecznie sam pisałeś, że Primoriec to "żelazko", więc czego oczekiwać. Śmigacza zboczowego chyba nie chcemy :lol: , i w takich modelach jest ważny realizm lotu ;) . Dobrze mówię?
Zapraszam po książkę.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group