Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 wrz 2016, o 21:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
W ostatni weekend zwiedzałem Mazury, rejon Mrągowa i Mikołajek. Oczywiście zaplanowałem wątek lotniczo-modelarski wyjazdu ;) .... Góra Czterech Wiatrów pod Mrągowem, przed wojną niemieckie szybowisko, po wojnie kilka lat, tym razem już w polskich rękach. Szukałem długo w internecie informacji, czy ktoś tam lata, nic nie znalazłem i teraz już wiem dlaczego ;) . Ale po kolei. W niedzielę rano sprawdziłem prognozy, wiatr na G4W z dobrego kierunku, siła też, pakuję model - mieszkamy blisko Mikołajek - jedziemy. Teraz na górze jest stacja narciarska, wyciągi, czyli dojazd dobry, wjeżdżam na sam szczyt, ogromny parking, czas na "wizję lokalną".
Na pierwszy rzut oka, ideał.... wiatr w łożu, 7 m/s, w porywach do 9 m/s. Widzę dość duży problem z infrastrukturą narciarską - lampy, słupy, wyciągi itp, ale jestem dobrej myśli. Gorsze są , tak mi się wydają drzewa i krzaki u podnóża, no ale nie przekonam się dopóki nie sprawdzę. Składam model /mAkro/, kontrola, idę na szczyt. Moment zastanowienia, trochę kiepskie lądowanie do zaplanowania, ale jest widownia, nie wymięknę :lol: . Silnik start, lecę. Kilka sekund pracy, wychodzę nad zbocze, straszna turbulencja, penetruję całe zbocze. Czasami mam wrażenie, że pilotuję spadający liść z drzewa z przyłączonymi sterami :lol: . Znajduję fragment górki, gdzie żagiel jest nawet stabilny. Esuję, może z 8/10 minut. Cały czas mocna turbulencja, modelem rzuca, w każdym zakręcie momentami pełne wychylenia, bardzo męczące. Do tego dochodzi nieuchronne wykonanie manewru lądowania. Schodzę niżej, omijam maszty latarni, lin wyciągu, jakimś tylko zupełnie podświadomym manewrem sadzam model u podnóża w wysokich chwastach. Wszystko na skraju sterowności modelu, w rotorach i różnych dziwnych bocznych podmuchach. Już wiem dlaczego nic nie ma w internecie o lataniu na tej górce. Drzewa/zarośla na nawietrznej przy takim wietrze tak silnie psują żagiel, że jego wykorzystanie jest bardzo problematyczne i mało efektywne. Mam niewielkie doświadczenie w lataniu na zboczu, ale moim zdaniem nie nadaje się ta górka do latania. Druga sprawa to latarnie, słupki, maszty na zboczu, dużo tego. Tak czy inaczej, "zaliczyłem" kolejną górę z historią w naszym regionie, ale szybowce, modele pewnie też, tam nie powrócą :( . Parę fotek.


Załączniki:
DSCN3476.jpg
DSCN3476.jpg [ 210.83 KiB | Przeglądany 4533 razy ]
DSCN3477.jpg
DSCN3477.jpg [ 197.91 KiB | Przeglądany 4533 razy ]
DSCN3478.jpg
DSCN3478.jpg [ 199.38 KiB | Przeglądany 4533 razy ]
Komentarz: przed startem
DSCN3479.jpg
DSCN3479.jpg [ 230.82 KiB | Przeglądany 4533 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group