Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:44

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 sie 2016, o 15:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Znajomy zakupił podobną kamerę do GoPro, bez wyświetlacza ale z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym poprzez wi-fi. Jest nieco ciężka, duża no i mało aerodynamiczna. Kiedyś zamocowałem telefon nad skrzydłem ale zaburzony opływ uniemożliwiał skuteczne operowanie SW. Mając to na uwadze, wykonałem na szybko opływową owiewkę - na drugi dzień jechałem do znajomych i chciałem sfilmować ich dom z powietrza. Cyk, pyk, styrodur, taśma oraz klej - i jest:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 186.69 KiB | Przeglądany 10811 razy ]
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 164.51 KiB | Przeglądany 10811 razy ]

Następnego dnia, na ściernisku, przyklejam samą owiewkę do modelu i robię próbny oblot - jak zachowa się z dodatkowym elementem. Wpływ owiewki jest znaczny, model słabiej się wspina no i bez silnika lata bardziej jak samolot niż szybowiec ;) Wcześniej mocowałem do niego wielokrotnie taką kamerę (bez osłon) i nie było widocznych różnic w szybowaniu.
Pojawił się jeszce jakiś problem z regulatorem i lądowanie awaryjne bez silnika - w miarę udane, bez strat. Zbliżał się zachód słońca, po paru chwilach udaje się odpalić silnik no to ostatnia szansa - trzeba montować kamerę myślę sobie.
Miałem wizję takiej namiastki FPV, ale testowany zasięg video był słaby - no ale choć trochę ;) Wiele nie myśląc, wkładam kamerę, łącze się ze smartfonem, wizja jest, ustawiam kamerę, mocuję w odpowiedniej pozycji, kumpel patrzy w telefon, sprawdzam działanie sterów - jest ok, to startujemy. Wyrzut na pełnym gazie, wznoszenie, po 3 sekundach czuję że coś jest nie tak, znajomy w czwartej sekundzie mówi że zgubił już zasięg (tego się akurat spodziewałem) a po kolejnej sekundzie już wyraźnie widzę że nie mam kontroli nad sterami. No i jak grom z jasnego nieba w głowie świta pytanie - "Jak mogłem popełnić tak wielką głupotę?" :oops: Oczywistym jest, że Wi-Fi tłucze na 2,4 GHz tak samo jak nadajnik! :o Przecież tyle razy czytałem o umieszczaniu nadajnika toru video jak najdalej od odbiornika. Nawet to, że lepiej nie stosować video na 4,8 GHz jako częstotliwość synchroniczna ale np. 5,8GHz. Wszystko jasne, wiem o tym (nawet czytałem ostatnio jakiś artykuł) ale jakimś cudem umieszczam kamerę obok odbiornika?? :? :o :shock: :shock:
No nic, cały wywód w głowie zajmuje nieco ponad sekundę ale motoszybowiec na pełnym gazie nadal leci :o Na szczęście nim zgubił zasięg nie ciągną stromo w górę tylko bardziej do wyrównania, ale za to nieco pochylając się na lewe skrzydło. Model wyrównał lot i zaczął opadać (na pełnym ciągu). Podczas rozpędzania, siła nośna dążyła do wyrównania lotu modelu ale matka ziemia była szybsza :| Na pełnej prędkości model w oddali przyglebił najpierw lewym skrzydłem, następnie kadłubem i obrócił się o 180°. Dojście do niego (właściwie lekkie dobiegnięcie ;) ) zajęło mi dwie minuty.
Coś takiego zobaczyłem na miejscu:
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 213.09 KiB | Przeglądany 10811 razy ]
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 264.81 KiB | Przeglądany 10811 razy ]

Skrzydła na gumie nieco zamortyzowały uderzenie, wyrwało lewą lotkę (od pionowego przyspieszenia) wraz z popychaczem (i przy okazji tryby w serwie). Ster wysokości ucierpiał podobnie jak lotka wyrywając się z zawiasów
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 314.45 KiB | Przeglądany 10811 razy ]

Do tego, albo od masy steru, albo od pseudo cyrkla ułamał się statecznik poziomy (który i tak był już poważnie osłabiony po wcześniejszym złamaniu).

Plułem sobie w twarz za ten "niefart" - brak myślenia oraz brak szczęścia ale po kilkunastu minutach od wypadku uświadomiłem sobie że jednak miałem wielkie szczęście. Pomijam już fakt, że ktoś postronny mógł gdzieś stać, ale przecież model mógł przestać reagować w locie prawie poziomym - wtedy leciałby najpierw do końca na silniku a następnie szybował nie wiadomo z jakiej wysokości i w jakim kierunku. Szansa na osobiste znalezienie - praktycznie znikoma. Mógł też być w większym przechyleniu np. od podmuchu i ostrą spiralą na pełnej prędkości, bez kontroli dotrzeć bardzo szybko do ziemi - nie byłoby co zbierać.

Skrzydło już naprawiłem (wklejenie lotki plus wymiana trybów ze starego serwa) i jestem w trakcie naprawy statecznika. Starty nie są duże, ale świadomość własnego błędu będzie ze mną jako nauczka na całe życie :oops: :oops: Posiadać wiedzę na jakiś temat to jedno, a wykorzystywać w praktyce - zupełnie coś innego .
Proponuję zastanowić się kilka razy nim włożymy cokolwiek nowego do modelu ;)
Bezpiecznych lotów życzę wszystkim :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2016, o 20:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Naprawiaj ;) Już kilka razy pisałem, że czasami, co jakiś czas modelarstwo, "stawia nas do pionu", uczy pokory, do modeli do własnych umiejętności itp/itd. Dobry post..... nie wpadajmy w rutynę, tak bym zatytułował :)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2016, o 08:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Geometria statecznika już jest ;) Teraz tylko wzmocnienia, folia i będzie gotowy :D
Dobrze że w modelu są fornirowe skrzydła (dużo mocniejsze). Wydaje mi się, że przy żeberkowej konstrukcji miałbym skrzydło w częściach :|

PS. Zmodyfikowałem tytuł :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2017, o 11:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Do kraksy przyczyniała się kamera - więc powinien być film ;) Po wielokrotnych przeszukiwaniach dysków, kart pamięci i odzyskiwania z nich danych, byłem pewien że przypadkowo nadpisałem tamto nagranie. Po ponad roku, przypadkiem je odnalazłem :D Zmontowałem więc i udostępniam - ku przestrodze ;)
Szczęście w nieszczęściu, że model położył się na skrzydło i poleciał ku ziemi. Gdyby był prosto, na wznoszeniu - pewnie by do dzisiaj leciał ;) :lol: :lol: :lol:



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group