Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 18:03

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 wrz 2018, o 19:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
OBOWIĄZKOWA REJESTRACJA OPERATORÓW BEZZAŁOGOWCÓW POWYŻEJ 250 GRAM - pod takim tytułem na forum PFMRC można zapoznać się z wypowiedziami kolegów na temat tych niepokojących przepisów, które prawdopodobnie już weszły. Przez nieodpowiedzialnych "droniarzy" przyjdzie nam modelarzom lotniczym jeszcze płacić frycowe. Ja się nie zgadzam. Teraz z niewielkim piankowcem kupionym w markecie mogą być problemy na lotnisku jak trafi się na jakiegoś gorliwca. Wraca PRL. Wtedy trzeba było starać się o zgodę w Państwowej Inspekcji Radiowej.

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 08:07 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Informacja na temat nowych Unijnych przepisów zamieszczona na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.....
http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wia ... wietrznych

Przepisy wchodzą w życie z dniem dzisiejszym to znaczy od 11.09.2018..........
" Nowe Rozporządzenie Bazowe (NBR) w definicji zawartej w art. 3 pkt 30 zrównuje wielowiernikowce oraz modele i określa je jako bezzałogowe statki powietrzne, czyli wszystkie statki powietrzne wykonujące operację lub przeznaczone do wykonywania operacji samodzielnie lub będąc być pilotowanymi zdalnie bez pilota na pokładzie. To oznacza, że nie będzie osobnych przepisów dla modelarzy. Obowiązek rejestracji dotyczyć będzie operatorów bezzałogowych statków powietrznych o masie powyżej 250 g. Operator otrzyma JEDEN numer rejestracyjny, którym będzie znakował swoje urządzenie.,"

.......... :cry:

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 09:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
"Pięknie" te numery operatora będą wyglądały szczególnie na makietach. Zbuduję wnukowi samolocik do zabawy o ciężarze powyżej 250 gramów. Zarejestruję go na dziadka. Rozbije go na drugi dzień i dziadek będzie go musiał wyrejestrować. Idiotyzm urzędasów.

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 10:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Nie wiem, czy właściwie to interpretujecie - rejestruje się operator nie model. Model musi mieć oznaczenie operatora. Jestem w stanie to zrozumieć - lata ktoś dronem czy innym latadłem w zakazanej strefie, spadnie gdzieś jakiś model, coś uszkodzi, ktoś podgląda sąsiadkę dronem - mogą po oznaczeniu naniesionym na model zidentyfikować właściciela. Generalnie cierpieć będą modelarze przez nieodpowiedzialnych droniarzy, ale coś za coś. Ja nie jestem zwolennikiem miliona wyjątków od przepisów. Jeżeli będzie to prosta procedura - zgłoszenie, nadanie numeru, oby jeszcze bezpłatna - to jestem za. Przed ubezpieczeniem też się kiedyś broniliśmy - teraz często sami za tym chodzimy. Jeśli modele przestaną być anonimowe - może zapanuje też większa odpowiedzialność za działania u samych operatorów. Pytanie tylko co będą robić z tymi, co oznaczeń i tak nanosić nie będą.

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 11:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Rejestracja operatora (do tego bezpłatna) byłoby zasadna wraz z umieszczeniem numeru na modelu. Mam jednak obawy, że na tym to się nie skończy. Może być tak, że przyjdzie latać na lotniskach zarejestrowanych z zarejestrowanymi modelami. Latanie modelami o ciężarze powyżej 5 kg może być problematyczne bez ich rejestracji. Nie zmienia to faktu, że od dzisiaj kupiony model RC dla dziecka w prezencie gwiazdkowym o ciężarze powyżej 250 gramów musi być obsługiwany przez zarejestrowanego operatora. :(

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 12:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Komu przeszkadzały "ośmiorniczki"..... :lol: . Zobaczymy co będzie dalej. Mam świadomość, że musi być to uregulowane, ale dlaczego zabrali się za modelarzy :o .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2018, o 20:18 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Niestety ci którzy latali niebezpiecznie czy naruszali czyjąś prywatność będą to robić nadal bez rejestracji. Drona z kamerą można kupić poniżej 200pln i jeśli nawet jakimś sposobem zarekwirują czy przechwycą nieoznakowanego to gość zwyczajnie kupi sobie kolejnego. Przypomina mi to walkę z prawem do posiadania broni. Nie możesz legalnie kupić by bronić się na własnej ziemi. Przestępców jakoś to jednak nie powstrzymuje. Martwy przepis który niczego nie zmieni.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group