Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 23:35

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 lut 2022, o 13:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Wersja rozwojowa "Tukana", "Tukan bis". Narysowałem od nowa kadłub i statecznik pionowy. W wyniku doświadczeń z eksploatacji wcześniejszej wersji wprowadziłem kilka zmian. Zmiany mają na celu poprawienie wytrzymałości i funkcjonalności modelu. Dużą bolączką prototypu była mała wytrzymałość centralnej części kadłuba. Skupiłem się na dopasowaniu kadłuba do sprawdzonego napędu/zasilania - mamy pewien zapas silników SK3 5045 :P - i wzmocnieniu podstawy podwozia. Część ogonowa, powiedzmy od krawędzi spływu, sprawdziła się i tutaj większych zmian nie wprowadzałem. Zupełnie nie trafionym pomysłem był jednak układ krzyżowy usterzenia /zamocowany poziomy na stałe w stateczniku pionowym/, bardzo podatny na uszkodzenia w czasie transportu i obsługi. Oto jakie zmiany zostały wprowadzone w nowej wersji.
1. Skrócony przód kadłuba o 50 mm, dopasowany do wspomnianego silnika i zasilania.
2. Przesunięcie statecznika poziomego do przodu. Teraz będzie nie dzielony przykręcony do kadłuba śrubą M4, posadowiony na niewielkiej wieżyczce. Przekonstruowany statecznik pionowy, dopasowany do umiejscowienia poziomego.
Skrzydła te same, ten sam statecznik poziomy i ster kierunku. Aby wzmocnić całą konstrukcję zastosowałem w strukturze wewnętrznej sklejkę lotniczą 3 mm /Panama/ a boki, góra i dół kadłuba to sklejka topolowa. Kadłub będzie pokryty tkaniną i pomalowany. To samo podwozie, główne jak i tylne - świetnie się sprawdziły.
Nowy Tukan musi mieć poprawioną widzialność. Niebieski kolor słabo był widoczny podczas lotów holowanych. Planuję kompilację jaskrawych, kontrastowych kolorów: czerwony, żółty, czarny (?), paski lub coś w tym sensie. Skrzydła po naprawie również dostaną nową kolorystykę. Ale to za jakiś czas.
W nowym Tukanie nie ma "nasady płata", tzn, są płaskie boki w tym miejscu. Planuję zbudować, w perspektywie, nowe płaty, na innym profilu /clark Y ?/.
Formatki zrobione i wysłane na laser, materiały kupione. Myślę, że w połowie tygodnia zlecę cięcie. Dwa zrzuty z komputera: sylwetka boczna Tukana bis i formatki /te większe arkusze mają wymiar 830x400 mm/
CDN


Załączniki:
Zrzut ekranu (393)-crop.png
Zrzut ekranu (393)-crop.png [ 8.26 KiB | Przeglądany 15494 razy ]
Zrzut ekranu (394)-crop.png
Zrzut ekranu (394)-crop.png [ 21.52 KiB | Przeglądany 15494 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lut 2022, o 16:28 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Fajny Model, teraz już jest mało tego typu klasycznych konstrukcji. Kiedyś na modelarni tylko takie się robiło. W tej chwili wszyscy chcą discusami latać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lut 2022, o 17:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2011, o 10:38
Posty: 444
Lokalizacja: Ełk
Typowy motoszybowiec :mrgreen:

_________________
Krzysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lut 2022, o 19:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
"Planuję kompilację jaskrawych, kontrastowych kolorów: czerwony, żółty, czarny (?), paski lub coś w tym sensie."

Będę wredny ;) :lol: i przypomnę moją propozycję malowania pierwszego Tukana. Została odrzucona :oops: :( . Na niebie na pewno byłby widoczny i do tego ma kolorystykę tego ptaka.
Załącznik:
Tukan.jpg
Tukan.jpg [ 51.53 KiB | Przeglądany 15468 razy ]

Załącznik:
Toco-Toucan-windows-7-vista-and-xp-picks-27753334-1024-768.jpg
Toco-Toucan-windows-7-vista-and-xp-picks-27753334-1024-768.jpg [ 155.53 KiB | Przeglądany 15465 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2022, o 16:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Spróbuj zbudować do niego płaty na sugerowanym profilu Clark Y lub zbliżonym ;) . Można pokusić się na klapy aby zmniejszyć prędkość holowania. Tukan patrząc na filmiki to była błyskawica! :lol:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2022, o 17:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Czekając na wycięcie formatek zabrałem się za remont płatów. Wczoraj zerwałem folię z konstrukcji i przeprowadziłem rewizję konstrukcji skrzydeł. Jest kilka pól na kesonach do wymiany, muszę zrobić nowe obsady zawiasów lotek, odbudować końcówkę prawego płata i jeszcze jakieś drobiazgi. Zastanawiałem się nad kolorystyką modelu. Postanowiłem że będzie to miks ciemnożółtego i czarnego /mat/, coś jak na zrzucie niżej.

pepcio 11 pisze:
Spróbuj zbudować do niego płaty na sugerowanym profilu Clark Y lub zbliżonym

To postanowione, będą, tylko nie wiem kiedy je zrobię ;)
pepcio 11 pisze:
Można pokusić się na klapy aby zmniejszyć prędkość holowania. Tukan patrząc na filmiki to była błyskawica! :lol:

Po naszych doświadczeniach, klapy są niepotrzebne do holowania, przydają się do lądowania w celu skrócenia czasu oczekiwania szybowców na lot, ale taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca u nas. Uważam, że w przypadku Tukana to zbędna komplikacja i ciężar, właściwie nic nie dający.


Załączniki:
Tbis 1.png
Tbis 1.png [ 7.41 KiB | Przeglądany 15375 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2022, o 17:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
milo pisze:
pepcio 11 pisze:
Spróbuj zbudować do niego płaty na sugerowanym profilu Clark Y lub zbliżonym

To postanowione, będą, tylko nie wiem kiedy je zrobię ;)


Jakby co mogę narysować i zbudować skrzydła na tym Clark-u... a może też bym sobie takiego Tukana sprawił... do nauki holowania... zawsze łatwiej gonić krety własnym modelem :lol: :lol:
No, zobaczymy jak sprawdzisz formatki kadłuba :P
A ze skrzydłami, daj znać i działamy...

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lut 2022, o 23:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 559
Lokalizacja: Elbląg
Odnośnie doboru kolorow:
https://www.f3f-3city.pl/2011/01/kontra ... rystyczny/

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2022, o 00:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Formatki wycięte. Przymiarka na "sucho" i porównanie z pierwszym Tukanem.


Załączniki:
DSCN6044.jpg
DSCN6044.jpg [ 133.77 KiB | Przeglądany 15327 razy ]
DSCN6045.jpg
DSCN6045.jpg [ 147.81 KiB | Przeglądany 15327 razy ]
DSCN6046.jpg
DSCN6046.jpg [ 138.62 KiB | Przeglądany 15327 razy ]
DSCN6047.jpg
DSCN6047.jpg [ 164.32 KiB | Przeglądany 15327 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2022, o 15:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Sprawdziłem "na sucho" wycięte elementy usterzeń. Ogólnie ok. Było kilka błędów nie wpływających na montaż. Raczej dotyczy to wpustów. Wszystko poprawione, również w formatkach kadłuba. Można brać się za sklejanie :) .
CDN


Załączniki:
DSCN6048.jpg
DSCN6048.jpg [ 157.72 KiB | Przeglądany 15284 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group