Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 11:18

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15 lip 2017, o 17:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Polataliśmy dziś Trenerkiem :D
Załącznik:
WP_20170715_11_19_18_Pro.jpg
WP_20170715_11_19_18_Pro.jpg [ 566.16 KiB | Przeglądany 13385 razy ]

Załącznik:
WP_20170715_11_27_46_Pro.jpg
WP_20170715_11_27_46_Pro.jpg [ 620.09 KiB | Przeglądany 13385 razy ]


Ale to jest fajny model :D Zwiększenie kąta natarcia płata załatwiło temat.
Model lata świetnie jak po sznurku, staruje sam, nie trzeba mu pomagać wystarczy dodać gazu 8-)
Startowaliśmy z kół na pasie betonowym, podwozie sprawuje się super, nie jest zbyt sprężyste ani zbyt miękkie.
Koła radzą sobie ze sporymi dziurami :lol:

Dwa filmiki, polecam w HD, bawiliśmy się startując i lądując.
Napęd ten sam jak poprzednio, jak poprzednio 9x5 tyle, że plastikowy GWS a nie drewniane.
Na drewniane przyjdzie czas ;)




Pogoda super, więc po wylataniu pakietu poszliśmy szukać termiki szybowcami :D 8-)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2017, o 09:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Cieszę się bardzo że udała Wam się zabawa i jesteście zadowoleni z modelu :D Prototypy tak mają, że do póki go nie zbudujesz to nie wiesz jakie zostały popełnione błędy ;) Serdecznie dziękuję za cenne uwagi i sugestie :)

W pamięci mam całkiem niedawną zaciekłą dyskusję na temat konstrukcji skrzydła z wykorzystaniem dźwigara balsowego. Mój adwersarz nie był przekonany czy takie skrzydło wytrzyma obciążenia. Myślę że Milo i Tomek przekonali się że spokojnie w tego rodzaju modelach można takie rozwiązanie zastosować.

Czekam koledzy na dalsze uwagi i pomysły co można by było jeszcze usprawnić i przekonstruować? W dalszym ciągu nie mam dobrego pomysłu na podwozie. W moich warunkach wyginanie drutu fi 4 -5 nie w chodzi w rachubę a stałe podwozie ma więcej wad niż zalet jak dla mnie ;)

Pepcio 11, Cały czas myślę nad konstrukcją większego modelu o rozpiętości co najmniej 2000 mm ale to nie taka prosta sprawa. Nie da się ot tak po prostu powiększyć istniejącego małego Trenerka. Podoba mi się konstrukcja TELEMASTERA 40 DELUXE
http://www.hobbyexpress.com/deluxe_tele ... 3_prd1.htm
Załącznik:
1036733_large.jpg
1036733_large.jpg [ 101.41 KiB | Przeglądany 13340 razy ]



Rozmawiałem z Panem Andrzejem z firmy Barwy Reklamy i dowiedziałem się, że można wyciąć profil o długości 1194 mm. Dlaczego o tym piszę??? Założyłem że kadłub będzie z jednego kawałka sklejki - przy tej długości kadłuba rozpiętość może być w okolicy owych 2000 mm. Pan Andrzej ma sklejkę topolową 3 mm i myślę że taka sklejka sprawdziła by się dobrze w konstrukcji kadłuba tak dużego modelu :)
Milo wspomniał o wzniosie skrzydła. Myślę że cała zabawa jakiej doświadczył w pilotowaniu tego zestawu polega właśnie na tym że nie było wzniosu. Dziś wielu modelarzy używa stabilizatorów lotu i bez znaczenia dla nich czy jest wznios czy nie :D

Czekam na dalsze sugestie dotyczące tej konstrukcji :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, o 22:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
kakabe pisze:
Prototypy tak mają, że do póki go nie zbudujesz to nie wiesz jakie zostały popełnione błędy ;) Serdecznie dziękuję za cenne uwagi i sugestie :)

O głównych uwagach pisałem parę postów wcześniej. Uwag jest więcej, ale to raczej mniej lub bardziej kosmetyczne poprawki..... wkurza mnie ten ażurowany keson od góry, bardzo brzydko to wygląda :lol: . Myślę, że w miarę ilości wykonanych lotów pojawią się kolejne spostrzeżenia.
kakabe pisze:
Cały czas myślę nad konstrukcją większego modelu o rozpiętości co najmniej 2000 mm ale to nie taka prosta sprawa.

Proponuję dopracowanie Trenerka 1300 i wtedy myśleć o rozwoju ;) . Model jest dobry, a może być bardzo dobry. Chętnie wezmę udział w dalszych pracach.
kakabe pisze:
Myślę że cała zabawa jakiej doświadczył w pilotowaniu tego zestawu polega właśnie na tym że nie było wzniosu. Dziś wielu modelarzy używa stabilizatorów lotu i bez znaczenia dla nich czy jest wznios czy nie :D

Dla mnie nie. Nie zaliczam się do "wielu modelarzy", raczej jestem początkującym w pilotowaniu samolotów, a nazwa Trenerek / ponawiam pytanie: chciałbym usłyszeć definicję tego rodzaju modeli ;) / obliguje do dość łatwego i przyjemnego pilotażu. Dotychczasowe loty odbywały się w zupełnej ciszy, wieczorem lub późnym popołudniem, w warunkach atermicznych i było ok. Dzisiaj latałem w warunkach silnej turbulencji i termiki, do tego wiatr ok 5/6 m/s. Trenerek jest bardzo trudny do opanowania. Każdy podmuch, zawirowanie wytrąca model z równowagi. Start wymaga dużej uwagi..... bardzo łatwo traci kierunek. Lądowanie podobnie. Przy takiej pogodzie uważam, że model dla raczej już wprawionych w pilotażu. Oczywiście moje uwagi nie są obiektywne. Nie czuję, że mam duże doświadczenie w takich modelach, ale to była ciężka "praca" latanie w takich warunkach. Jeden pakiet i do domu :( . Mogę tylko obiecać, że modelem będzie latało kilku modelarzy, każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię i opisać wrażenia.
Podsumowując, zabawa zabawą, stabilizatorem nie dysponujemy i wznios by się przydał....te dwa stopnie moim zdaniem w takich warunkach załatwia sprawę.
Dokonałem kilku zmian: śmigło APC 9x4,5, oś silnika poszła w dół, walczę ze zbieżnością podwozia i jestem bliski wygranej :D .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, o 07:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Kilka poprawek wprowadziłem tak jak wczesnej pisałem. Wznios skrzydła przy tej konstrukcji kadłuba będzie trochę kłopotliwy do wykonania :( ale nie niemożliwy do zrobienia. Co do tracenia kierunku - wychodzi na to, że trzeba by było powiększyć statecznik pionowy. Ażurowanie kesonu miało być zlikwidowane. W obecnej wersji skrzydła już go nie ma!
Zastanawiam się jak rozwiązać kwestię wzniosu? Może masz jakiś pomył aby bez przerabiania kadłuba uzyskać kilka stopni? W Corelu ciężko się rysuje takie "wynalazki". Rura idzie poza dźwigarem głównym więc można to zrobić przesuwając otwory na rękaw w wysokości żeber, ale wydaje mi się że nie będzie to najlepsze rozwiązanie bo znacznie osłabimy żebra a i samo mocowanie rękawa nie będzie dość wystarczające. Zaproponuj swoje rozwiązanie milo :D
Co do nazwy "TRENEREK" - tak jakoś wyszło. Tak nazywam moje wszystkie górnopłaty choć nie wszystkie są "Trenerkami" i nie nadają się do nauki pilotażu. Pierwszy bardzo prosty model jaki sobie zrobiłem nazwałem Trenerkiem i tak już zostało....

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, o 08:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Zrobienie wzniosu jest banalnie proste. Przy tej grubości profilu to łatwa sprawa niemniej wymaga przerysowania kilku otworów na łącznik. Jak byś miał elementy bez offsetów to podeślij. Jutro mam wolne to zrobię to w godzinkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, o 09:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
O.K.
Postaram się to jakoś ułożyć i podesłać :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, o 10:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Powiększyłem model do rozpiętości około 1950 mm ;)
Wysłałem rysunki prototypu do wycięcia.
Naniosłem kilka poprawek zgodnie z sugestiami milo :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2017, o 09:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Krzysiek, wrzucaj tu fotki z budowy bo forum zdominowane jest przez szybowce a przecież w zamyśle dotyczyło ogólnie modelarstwa lotniczego :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2017, o 20:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Jeszcze nie dotarły do mnie wycięte elementy. W chwili obecnej składam model o rozpiętości 1560 mm.
Pracuję właśnie nad skrzydłami. Jedno prawie ukończone a w drugim muszę powklejać nakładki i listwy natarcia :)
Może jutro uda mi się zrobić kilka fotek :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2017, o 17:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Tak wygląda wersja II :)
Ostateczna wersja ma oznaczenie III, wiele zmian zostało wprowadzone po rozmowie z Milo i zobaczeniu w REALU jak lata model :)
Dziś otrzymałem informację że wycinana jest wersja 2000 mm i prawdopodobnie w tym tygodniu dotrze do mnie :)
Waga tego co widać na zdjęciach wraz z rurą fi 12 łączącą skrzydła wynosi 658 g. Trochę za lekki :( Model tej rozpiętości powinien ważyć gotowy do lotu ponad 2000 g. Przy takiej wadze nie byłby wrażliwy na podmuchy wiatru a tak znów wyszedł "latawiec" ;)


Załączniki:
Zdjęcie-0013.jpg
Zdjęcie-0013.jpg [ 363.95 KiB | Przeglądany 13160 razy ]
Zdjęcie-0010.jpg
Zdjęcie-0010.jpg [ 440.37 KiB | Przeglądany 13160 razy ]
Zdjęcie-0009.jpg
Zdjęcie-0009.jpg [ 396.21 KiB | Przeglądany 13160 razy ]

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group