Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 25 kwie 2024, o 10:11

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 maja 2017, o 08:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Myślałem że na to tylko folia. Pokrycie spokojnie można dać z 2mm a nawet 1,5mm. Ale jak 3mm to spokojnie da radę.
Ze statecznikiem to jest inna sprawa, trójkąty niewiele pomogą. Jak masz gdzieś rysunek statecznika to podeślij, pokażę może co mam na myśli.
Wróciłeś już?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 08:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Zaraz podeślę Ci rysunek może być w DWG?
Jeszcze nie wróciłem bo nie mogę znaleźć pracy w Olsztynie :( Także dalej dorabiam Niemców...

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 08:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Może być dwg albo PLT. Znikam na godzinę.

Edit: tak bym to widział jak na screenie. Odpadnie problem z ewentualnym złamaniem, można zrobić jeszcze tak, że natarcie zachodzi na natarcie.


Załączniki:
statecznik.JPG
statecznik.JPG [ 205.16 KiB | Przeglądany 11723 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 09:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
O.K. Dziękuję Sławku za podpowiedź :)
Zmianę naniosę na rysunki. W kolejnych modelach chyba faktycznie poszycie trzeba by było zmienić na 2 mm. 3 mm jest chyba zbyt grube i model wyjdzie dość "pancerny". A swoją drogą zastanawiałem się nad poszyciem laminatowym. Tak sobie kombinowałem, że można by było na szkle wylaminować formatki z tkaniny 48 g/m2, używając do tego preparatu Eze Kote a po wyschnięciu przykleić do "klatki". Tkanina laminowana tym specyfikiem jest dość elastyczna tak, że bez problemu układała by się na bokach kadłuba. Oczywiście bardziej wytrzymały byłby laminat z L285 ale nie wiem jak rozwiązać problem napinania tkaniny aby nie zapadała się w pustych przestrzeniach. A może nie warto sobie zawracać takimi pomysłami głowy i stosować tradycyjne metody?
Tak czy inaczej czekam na ciąg dalszy relacji i uwagi dotyczące konstrukcji :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 17:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Śledzę temat, fajny modelik.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 18:06 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Offsety kadłuba poprawione ;) Elementy zakończenia ogona również poprawione :)
Siedzę teraz nad statecznikiem i propozycją Sławka. U mnie upał ponad 32 stopni wiec akurat czas na rysowanie w chłodnym pokoju. Tomek - spoko myślałem o zwiększeniu rozpiętości do 1400 mm. Skrzydła dzielone więc wejdą nawet do TICO. Kadłub zostaje tak jak jest. Stateczniki zaprojektowane są o kilka procent większe niż być powinny. Model miał latać przewidywalnie i spokojnie. Jak wyjdzie, okaże się gdy Tomek dokona oblotu :D

No tak, Sławek dorysował cztery kreski :( Prościej by było wywiercić "dziurkę" fi 2 i wkleić węgiel niż teraz przerobić cały przód statecznika ;)

Tomasz, oczywiście elementy mocowania podwozia również w tej sytuacji wymagają podpiłowania. W podwoziu wchodzi listewka z drewna twardego - dąb lub buk ;)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 19:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
kakabe pisze:
Tomek - spoko myślałem o zwiększeniu rozpiętości do 1400 mm
Skrzydła dzielone więc wejdą nawet do TICO
Kadłub zostaje tak jak jest

Jeśli sama rozpiętość, to ok. Chodziło mi tylko o to, że kadłub już teraz jest duży sam w sobie ;) :)

kakabe pisze:
No tak ........... Sławek dorysował cztery kreski ............. :(
....... prościej by było wywiercić "dziurkę" fi 2 i wkleić węgiel niż teraz przerobić cały przód statecznika .... ;)

hmm, nie mam tak długiego wiertła fi2mm.
Ale mogę od góry przelecieć frezem 2mm i wkleić kawałek węgla na CA lub żywicę - ma sens ?

kakabe pisze:
Tomasz oczywiście elementy mocowania podwozia również w tej sytuacji wymagają podpiłowania
W podwoziu wchodzi listewka z drewna twardego - dąb lub buk ..... ;)

Uhmm.. masz na myśli podwozie główne ?
Załącznik:
2.png
2.png [ 98.97 KiB | Przeglądany 11685 razy ]

Podpowiedz, gdzie. Bo miejsce na podwozie to te dwie półki z balsosklejki, swoją drogą zastanawiałem się czemu nie ze sklejki lotniczej.
I planowałem właśnie takowy kawałek sklejki od góry wkleić, by wkręty miały się czego trzymać.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, o 21:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Jak masz frez to zrób szczelinę i wklej płaskownik węglowy - koniecznie na CA i będzie po sprawie. Niemniej jednak należy zmienić natarcie bo to jest dość delikatne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2017, o 06:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Przepraszam za "przerwę w nadawaniu". Wczoraj około 19 mieliśmy małą "nawałnicę" z piorunami i i grzmotami a że maszt przekaźnikowy jest najwyższą budowlą w Isselburgu to "zarobił" dwa strzały i padł internet.
Tomasz - masz takie wiertło tylko chyba o tym nie wiesz ;) Ja używam szprychy rowerowej lekko podszlifowanej + wkrętarka :)))
Tak jak wspominałem, miałem kiedyś laser o mocy 80 W i przyznam, że nie radził sobie z wypalaniem sklejki lotniczej. Nawet nie było mowy aby poradził sobie z wypalaniem sklejki lotniczej o grubości 3 mm. Dlatego zaprojektowałem ten element podwozia z balsosklejki!
Rozwiązania mocowania są następujące:
pierwsze - listewka z drewna twardego - dąb, buk, grab,
drugie - tkanina + żywica między formatkami,
trzy - nakrętki kłowe:
https://modelemax.pl/pl/nakretki/4484-g ... p-jet.html
Załącznik:
gniazdo-gw--alu-m2-4-szt--mp1000-mp-jet.jpg
gniazdo-gw--alu-m2-4-szt--mp1000-mp-jet.jpg [ 36.98 KiB | Przeglądany 11630 razy ]

https://modelemax.pl/pl/nakretki/5645-g ... p-jet.html
Załącznik:
gniazdo-gw--stal-m3-10-szt--mp1201-mp-jet.jpg
gniazdo-gw--stal-m3-10-szt--mp1201-mp-jet.jpg [ 38.35 KiB | Przeglądany 11630 razy ]

Ja zastosowałbym tkaninę i nakrętki. Nie "bawił" bym się z piłowaniem sklejki lotniczej. Podwozie zrobiłbym z drutu, bo jest elastyczne i wybacza błędy przy lądowaniu. Sztywne podwozie na trawiastym lotnisku zazwyczaj wyrywa elementy mocowania i kadłub do remontu :(((((
Co do frezowania - jeśli zrobisz nacięcie na płaskownik to wydaje mi się że powinno być z jednej i z drugiej strony. Ja bym wiercił dziurkę i wkleił pręt fi 2 mm. Nie jest to zbyt długi odcinek więc poradzisz sobie :)))))

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2017, o 08:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Ja robię półkę podwozia z dwóch sklejek balsowolipowch obłożonych z jednej i drugiej strony sklejką brzozową 0,8mm. Laser bez problemu tnie taką sklejkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group