Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 11:40

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Post: 27 paź 2011, o 21:43 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Wklejanie zawiasów.
Jak ja to robię?
Przed wklejeniem zawiasu, wyciągam oryginalny sztyft i zastępuję go tymczasowym, sztyftem wygiętym z drutu o podobnej średnicy. Od tego momentu, będzie wiele okazji, aby lotkę montować i demontować. Takie rozwiązanie pozwala na wielokrotne powielanie tych operacji.
Załącznik:
mil1.jpg
mil1.jpg [ 1.21 MiB | Przeglądany 8470 razy ]


Zawiasy wklejone. Po ustabilizowaniu lotki względem płata, delikatnie połapałem zawiaski CA.
Załącznik:
mil2.jpg
mil2.jpg [ 1.21 MiB | Przeglądany 8470 razy ]


Po związaniu kleju, wszystkie zawiasy zostały dokładnie poprzyklejane klejem poliuretanowym. Przestrzenie między zawiasami a konstrukcją płata wypełnione balsą.
Załącznik:
p1050444q.jpg
p1050444q.jpg [ 263.8 KiB | Przeglądany 8245 razy ]

Shot at 2011-10-27

Zasadniczo skrzydło jest ukończone. Zostało jeszcze, wklejenie orczyka lotki, wklejenie haczyka trzymającego płat przy kadłubie i pokrycie folią. I jeszcze chyba najważniejsza rzecz, rzecz która albo upiękrzy nasz wysiłek, albo wręcz przeciwnie, kolorystyka płata. Czyli jakimi kolorami folii okleimy nasz płat. Ale o tym już w następnym odcinku.

Cdn.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2011, o 21:07 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Klej związał zawiasy z resztą płata, czas na próbny montaż lotki, dorobienie dźwigni, popychacza i sprawdzenie wszystkiego w ruchu.
Załącznik:
p1050445q.jpg
p1050445q.jpg [ 284.43 KiB | Przeglądany 8245 razy ]

Shot at 2011-10-28

Budowę uważam za zakończoną. Pozostało pokrycie folią, ale o tym pisze Sławek w innym dziale, nie będę powielał opisu, zresztą nie czuję się mocny w tym temacie. Chciałbym jednak podzielić się z Wami pewnymi uwagami na ten temat. Moje spostrzeżenia zapewne są bardzo subiektywne, ale wynikają z moich obserwacji. Rzecz dotyczy kolorystyki skrzydeł w modelach szybowców /lub motoszybowców/.
Szybowce zasadniczo lataja w ten sposób, że widzimy je od spodu. Oczywiście w czasie zakrętów widać górną powierzchnię płata. Jednak w czasie lotów na termice, bardzo ważną rzeczą jest widzialność modelu od spodu, który szybuje na dużej wysokości. Nie będę pisał o wyższości jednych kolorów nad innymi, takich dyskusji jest sporo na innych forach modelarskich.
Jak zapewne zauważyliście, moje szybowce są zazwyczaj w białym kolorze. Kiedyś ktoś na lotnisku zapytał mnie, "dlaczego są białe". Staram się upodobnić swoje konstrukcje do prawdziwych szybowców, tych nowych. One są białe, dlaczego? Bo są z laminatu. Laminat nie lubi temperatury /chodzi o światło słoneczne/, dlatego szybowce laminatowe są w przeważającej mierze malowane na biało. Pomijam tutaj moje upodobanie do tego koloru, ale tak jest w dużym lotnictwie.
Przedstawiam na koniec dwa zdjęcia płatów, tej samej konstrukcji, w tej samej technologii, do dwóch różnych modeli. Na zdjęciach widać "37" i "38". Te pierwsze już nie latają, był kret, drugie latają.
Załącznik:
P1050447.JPG
P1050447.JPG [ 223.3 KiB | Przeglądany 8243 razy ]

Shot at 2011-10-28

Te od 37 były elegancko widoczne, nawet jak model był na dużej wysokości, ale taka sama kolorystyka spodu i góry, sprawiała, że pilotujący model miał kłopoty ze zorientowaniem szybowca, czy jest na plecach czy normalnie leci. Te od 38 są ogólnie mało widoczne na większej wysokości, brak kontrastu. Dodałem do nich dodatkowe elementy kolorystyczne, ale szczerze niewiele to pomogło.
Załącznik:
p1050448a.jpg
p1050448a.jpg [ 238.86 KiB | Przeglądany 8245 razy ]

Shot at 2011-10-28

Widok na górna powierzchnię skrzydeł.
Jeżeli mogę coś doradzić, to oklejajcie płaty kontrastowo, góra np biała, spód czerwony , pomarańczowy, niebieski, jaki tylko chcecie, i najlepiej całą powierzchnię dolną albo jej znaczną część.
To tyle co chciałem przekazać. Może ktoś przeczyta te moje ględzenia, coś zapamięta, może wykorzysta to przy budowie swojego modelu. Będę bardzo szczęśliwy.
Teraz trzeba zrobić tak samo lewy płat :| . Powodzenia. Jak coś jest jeszcze mało jasne to pytajcie, odpowiem.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2012, o 21:07 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Ostatni akord budowy płata. Przyklejenie folii. Biała i czerwona na lotce to folia chińska z HK. Dla mnie rewelacja. Kładzie się bardzo podobnie jak Oracover std. Mocny klej , a przedewszystkim nie jest transparentna. Nie widać nic kompletnie, żadnych słojów balsy itp. Idealna do pokrywania modeli szybowców nowszych. Pomarańczowa to Solarfilm, ze starych zapasów. Kolorystyka, taką sobie wymyśliłem :) . Spód biało-pomarańczowy, góra biało-czerwona. Końcówka płata pomalowana sprayem żółtym.


Załączniki:
P1050531.jpg
P1050531.jpg [ 64.06 KiB | Przeglądany 9307 razy ]
P1050532.jpg
P1050532.jpg [ 70.16 KiB | Przeglądany 9307 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 lut 2012, o 13:59 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
W tym wątku "opowiedziałem" o budowie płata z pojedyńczym wzniosem. Otrzymałem sygnały, że przydało by sie opisać budowę skrzydła z podwójnym wzniosem. Cóż, różnica niewielka, ale trzeba sobie dobrze zaplanować ten moment.
Krótki opis. Myślę, że zdjęcia wyjaśnią wszystko do końca. Opis na przykładzie płata do "39" z innego wątku, ale idea ta sama.
Budując płat z podwójnym wzniosem zachodzi potrzeba wygenerowania tego wzniosu w pewnym miejscu płata. Dzielę konstrukcyjnie skrzydło na dwie części, pierwsza , centropłat, wznios uzuskany jest u jego nasady, na łączniku skrzydeł. Opisane wcześniej. Druga, końcówka, dostaje wznios za pomocą łącznika sklejonego z kilku warstw sklejki. Staram się grubość łącznika dobrać do szerokości listwy dźwigara, będzie wklejony między górny a dolny dźwigar, ułatwia to sklejenie obu części płata. Obie styczne ze sobą części płata, nie mają wypełnień międzydźwigarowych między skrajnymi żeberkami. Tam wklejam łącznik sklejkowy. Łącznik ten jest odpowiednio wycięty, z odpowiednimi kątami wzniosu.


Załączniki:
P1050538.jpg
P1050538.jpg [ 70.88 KiB | Przeglądany 9222 razy ]
P1050535.jpg
P1050535.jpg [ 67.46 KiB | Przeglądany 9222 razy ]
P1050536.jpg
P1050536.jpg [ 67.16 KiB | Przeglądany 9222 razy ]
P1050537.jpg
P1050537.jpg [ 65.33 KiB | Przeglądany 9222 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 kwie 2013, o 19:15 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Dołączam pedeefa z żeberkiem płata, którego budowę opisałem w wątku....wiem, wiem późno, ale może komuś się przyda :) W razie wątliwości proszę pytać.


Załączniki:
Aquila szkolna.pdf [10.92 KiB]
Pobrany 732 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lut 2014, o 21:29 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Formatka na żeberka do płata budowanego w tym wątku. Nie wiem dokladnie ile jest zeberek balsowych, ale napewno wystarczy ;) dodatkowo formatka na cztery żeberka ze sklejki 2 mm. Może komuś się przyda ;)


Załączniki:
formatka szkolny balsa+sklejka.dwg [654.82 KiB]
Pobrany 648 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group