Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:14

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 mar 2013, o 09:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 maja 2012, o 07:48
Posty: 31
Lokalizacja: Warszawa/Grójec
Kupiłem sobie zestaw napędowy do swojego szybowca, z silnikiem takim jak w tytule, akumulatorem Li-pol 3S i przetestowałem go na dwóch rozmiarach łopatek śmigła: 9x5 (jakaś nienazwana chińszczyzna) i 10x6 Graupner. Jak już wykonałem pomiary to pomyślałem że warto się nimi podzielić, może kiedyś przydadzą się komuś. Ciąg morzyłem za pomocą ruchomego ramienia podpartego wagą kuchenną, a prąd amperomierzem razem z układem bocznika wymontowanym z prostownika samochodowego. Myślę że nie trzeba objaśniać wykresów.
Załącznik:
silnik ciąg (prąd).jpg
silnik ciąg (prąd).jpg [ 47.12 KiB | Przeglądany 7797 razy ]

Załącznik:
efektywność (ciąg).jpg
efektywność (ciąg).jpg [ 48.87 KiB | Przeglądany 7797 razy ]


Wg. mnie najważniejszym wnioskiem płynącym z tych danych jest to że na śmigle 10x6 silnik ma nie tylko większy ciąg maksymalny, ale też większa efektywność rozumianą jako stosunek ciągu do pobieranego prądu. Silnik przewidziany jest na 20A, w związku z tym uzyskiwane wartości prądu wydają się zaniżone. Warto też zauważyć fakt że największa efektywność występuje w zakresie 30-40% ciągu maksymalnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 mar 2013, o 18:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Fajnie to opisałeś....może jakieś inne silniki? Akurat mam podobny silnik, Tur 2830 1050 kV, na regulatorze 25 A i ze śmigłem 10x6, pakiet 3S napędzał motoszybowiec o wadze 1380 g. Wznoszenie nie było jakieś szałowe, ale spokojnie nabierał pułap....powiem szczerze, makietowo.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 kwie 2013, o 22:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 maja 2012, o 07:48
Posty: 31
Lokalizacja: Warszawa/Grójec
Innych silników nie będzie, ponieważ dysponuję tylko tym jednym. Masz taki sam zestaw napędowy jak ja (nie jestem pewien czy to jest 1000, czy 1050), tylko u mnie będzie on napędzał ok. 1000g szybowca, czyli powinno być lepiej :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group