Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 10:42

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 18 cze 2020, o 20:05 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
Jak w temacie.
Mam nadajnik F16 Futaba-Robbe i nie chce się go pozbywać. Koledzy ostrzegają mnie przed marnymi skutkami używania F16 do sterowania szybowcem w tym środowisku. Nadajnik jest na terenie lotniska (300-400m)! Czy to na pewno może mieć tragiczne konsekwencje?
Pozdrawiam
Zbyszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2020, o 22:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
U nas to już sprawdzone :( Na naszym lotnisku modele sterowane w paśmie 35 MHz, spadają w okolicach byłego nasypu tzw. "papieskiego". Czyli po północno-wschodniej części lądowiska. Około 400 m na N - tak jak piszesz - jest jeden przekaźnik, około 1 km na E jest drugi - komin elektrociepłowni na Zatorzu, trzeci ok 800 m na W - przy trasie S7. Różne dziwne rzeczy się dzieją z modelami. Od czasu jak latam na 2,4 GHz tematu nie ma :)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2020, o 22:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Wszystko zależy od tego jaką moc emisji ma dany nadajnik sieci GSM.
Systemy 35 MHz i zbliżone są jak zwykłe radio FM.
Sygnał bardzo łatwy do zakłócenia.

Jest też zupełnie inny rodzaj zakłóceń.
Występuje w systemach 2,5GHz
Wiele osób nazywa to oślepieniem odbiornika.
Wlecenie modelem w wiązkę radaru lotniczego, bliski przelot przed silnym nadajnikiem powoduje indukowanie napięć na obwodach odbiornika. Przez pewien czas odbiornik jest "ślepy". Ja miałem takie zjawisko obok firmy zgrzewającej tworzywa sztuczne oraz przy linii wysokiego napięcia.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2020, o 21:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki.
No to se polatałem (posterowałem), moją babcią - F 16 - ! A taka śliczna...
Pozdrawiam
Zbyszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2020, o 19:08 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Zbyszek.
Może jest opcja konwersji z 35 MHz na 2,4 GHz tej aparatury. Wstawiają Futaba TM-7. Jest to 7-kanałowy moduł nadajnika FASST 2,4 GHz. Ten moduł konwertuje większość modułowych nadajników Aero Futaba 35 MHz na 2,4 GHz. Nie wiem czy można to zrobić z F-16. Na fotce wygląda, że można. Pytanie. Czy się opłaca? Jednak tutaj muszą wypowiedzieć się specjaliści elektronicy.
Załącznik:
Robbe-Futaba-F-16-mit-TM-7-24GHz-Modul-und.jpg
Robbe-Futaba-F-16-mit-TM-7-24GHz-Modul-und.jpg [ 22.97 KiB | Przeglądany 16451 razy ]

Załącznik:
FUTABATM7.jpg
FUTABATM7.jpg [ 657.38 KiB | Przeglądany 16451 razy ]

F-14 da się przerobić:


_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2020, o 22:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
Mirku, dzięki.
Cena raczej zaporowa... 400/600zl. Za 900/1300 są nowe na 2,4GHz ?! Albo ryzykować na innych terenach ?
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2020, o 22:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Przypadki utraty sterowności się zdarzają, rzadko, ale bywają. Nie tragizuj :lol: . Wielu kolegów lata na 35 MHz i jakoś idzie :D . Traktuj raczej nasze uwagi w kontekście "prawa marfiego", wiesz, jeżeli coś ma się stać to stanie się w najmniej odpowiednim momencie :lol: . Musisz zacząć latać modelami, spróbować, zapraszamy :D .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2020, o 22:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Na 35MHz (Futaba 9CAP i Futaba 10CP) miałem ze dwa kopnięcia ale w FM-PPM i to z odbiornikami z podwójną przemianą. W PCM-ie którego niestety F16 nie posiada, nigdy nie miałem problemów a latałem w miejscach gdzie podobno spadały modele.
Teraz mam 12FG ale moduł 35MHz jest dla niej nieosiągalny. Szkoda, nakupowałbym tanich odbiorników PCM i PCM G3 i byłoby tanio i dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 cze 2020, o 14:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Sławek.
Napisałeś , że F-16 nie posiada modulacji w systemie PCM. W instrukcji FC-16 jest coś takiego.

"- modulacja PCM w systemie 1024-PCM z możliwością przełączenia na PPM"

Jestem w posiadaniu FC-16. Czy ten model aparatury z tą modulacją jest przez to bezpieczniejszy, jak wyżej sugerowałeś? Czy to różni z F-16?
Załącznik:
20200623_142932.jpg
20200623_142932.jpg [ 337.14 KiB | Przeglądany 16400 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 cze 2020, o 22:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
FC 16 i F16 to dwa różne nadajniki. PPM jest systemem powiedzmy półanalogowym. W nadajniku w informacji przesyłane są do odbiornika impulsy o zmiennej szerokości uzależnionej od wychylenia drążków plus do tego jednen szerszy impuls synchronizacji. W systamach PCM nadajnik wysyła paczkę bitów która ma swoją sumę kontrolną. Jeżeli cokolwiek się w tej ramce nie zgadza cała jest ignorowana a odbiornik odbiera następną itp. W przypadku kiedy ileś tam jest błędnych odbiornik uruchamia systam Fail Safe i ustawia stery we wcześniej zaprogramowanych przez pilota pozycjach.W praktyce PCM jest znacznie bezpieczniejszy. Jeszcze lepszy jest PCM G3. Niestety moduł MZ FM do mojego radia jest nieosiągalny (pomijam podróbki zHK) a jak już jest na ebay to nadal kosztuje około 500zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group