Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 00:24

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Futaba T10J
Post: 21 maja 2016, o 18:46 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Każdy z nas choć raz stawał przed dylematem jaką wybrać aparaturę.I ja tak miałem. Przez ponad rok zastanawiałem się nad zmianą aparatury a że to nie łatwa decyzja, mimo zebranych informacji nie mogłem się zdecydować. Do tej pory użytkowałem głównie sprzęt HITEC i SANWE. Były to radia 6-cio kanałowe i do pewnego czasu w zupełności wystarczały mi do relaksu na lotnisku. Ale przychodzi taki dzień, że zaczyna brakować jakichś ustawień i dochodzimy do wniosku że pora na zmianę sprzętu. Ba – ale w co zainwestować „kasę” :?:
W pierwszym odruchu chciałem kupić wyższy model SANWY bo przyznam, że nie miałem żadnych problemów z tym radiem (kilka sezonów użytkowałem SANWA sd-6g). Programowanie było bardzo proste i nawet początkujący modelarz nie miał problemów. Jednak nie wszystko dało się ustawić i skazani byliśmy na „fabryczne” rozwiązania. W ubiegłym roku zainteresował mnie sprzęt Graupnera a dokładniej nadajnik MZ-18 + odbiornik GR-18+3XG+3A+VARIO:
http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... s_id=16557
W Niemieckich sklepach modelarskich w ubiegłym roku były doskonałe promocje, gdzie powyższy zestaw w przeliczeniu na złotówki wychodził w granicy 1220 zł (299 euro). Zacząłem czytać opinie na temat tego nadajnika – tego zestawu, ale jak to bywa na forach ilu modelarzy tyle opinii i prawie zawsze wszystkie tematy kończyły się tym że po kilkunastu postach nikt nie pamiętał o czym był początkowy wątek. Czyli jak zwykle mało konkretów sporo „bicia piany”. Byłem bardzo zdecydowany na zakup tego sprzętu ale jak to zwykle bywa brakowało tej przysłowiowej kropki nad „i”. Postanowiłem więc poradzić się kolegów w nadziei, że może ktoś posiada Graupnera i może podzielić się swoją opinią. Przeczytałem dość ciekawy temat na pfmrc:
http://pfmrc.eu/index.php?/topic/52302- ... taba+%2B10
Po przeczytaniu tego tematu oraz po zasięgnięciu „języka” u zagorzałego wielbiciela sprzętu FUTABY zdecydowałem się na zakup Futaby T10J.

Trzy tygodnie temu wykonałem kilka kliknięć i paczka wędruje do mnie.
http://www.mhm-modellbau.de/part-FUT-CB ... 0wodK_4OGA

Po otworzeniu przesyłki zobaczyłem mój nowy nabytek
Tak jak kolega „samolocik” napisał „Nie jest to drogi nadajnik za duże pieniądze od którego należy oczekiwać super jakości i materiałów jednakże całość jest zaprojektowana i zmontowana poprawnie. Przełączniki nie są klasy nadajników T14SG i wyżej ale są wyczuwalnie lepsze.
Od siebie dodam, że lepsze są również od przełączników zamontowanych w nadajniku Sanwa sd-6g. Aparatura przyszła do mnie w wersji mode 2 - takiej jaką używam, więc nie było konieczności przekładania. Oczywiście kierowany ciekawością zajrzałem do środka i przy okazji podregulowałem sprężyny na drążkach. Wszystkie luty wykonane są bardzo solidnie i bardzo „czysto”. We wnętrzu panuje „ład i porządek” co świadczy, że ktoś kto to wyprodukował zrobił to starannie. Jedyne zastrzeżenie jakie w pierwszej chwili miałem to takie, że obudowa została wykonana z twardego tworzywa i pokrywa komory baterii jest zbyt mocno spasowana tak, że bez delikatnego podważenia śrubokrętem nie można jej otworzyć. Do obudowy już się przyzwyczaiłem i w chwili obecnej już mi nie przeszkadza. Klapka chyba po jakimś czasie się „wyrobi” i nie będzie konieczności stosowania „brutalnych” metod otwierania. Jest jeszcze jeden jak dla mnie „minus” a mianowicie komora akumulatorów zasilających. Producent tak ją zaprojektował, że wchodzą tylko cztery standardowe ogniwa AA (4,8 V). W zestawie otrzymałem pakiet 1200 mAh o napięciu 4,8V. Aby podwyższyć napięcie zasilania trzeba stosować albo oryginalne akumulatory (dość drogie rozwiązanie http://www.mhm-modellbau.de/part-R-4669.php) albo szukać akumulatorów których wymiary wynoszą:
Wys. 42mm x dł. 85mm x gr. 17mm
Ja w chwili obecnej zainstalowałem standardowy koszyk na cztery akumulatory. Wymagało to delikatnego zeszlifowania boków koszyka i z lekkim wciskiem zmieścił się. Do koszyka załadowałem cztery ogniwa Sanyo eneloop 1900 mAh

Podsumowując część dotyczącą wyglądu i ergonomii:
Przyznam, że w początkowym okresie miałem mieszane uczucia czy dokonałem właściwego wyboru ale po kilku dniach zacząłem przyzwyczajać się do tej aparatury (to prawie tak samo jak idziemy do marketu budowlanego i próbujemy wybrać glazurę. Układamy na ścianach i zastanawiamy się czy to jest to czego pragnęliśmy, ale po jakimś czasie przyzwyczajamy się i jest O.K.). Nawet nie przeszkadza mi twarde tworzywo obudowy. Drążki chodzą bardzo dobrze, wszystkie przełączniki w zasięgu. W Sanwie pozycje w przełącznikach były takie „mało wyraźne” i czasami zastanawiałem się czy przełączyłem. Aparatura jak dla mnie dobrze „leży w dłoniach”. "Dizajn" tej aparatury chyba nie jest „powalający” ale przecież chyba bardziej chodzi o jej możliwości a nie wygląd, przynajmniej jak dla mnie.

Na temat programowania jeszcze się nie potrafię wypowiedzieć bo to zupełnie nowy system dla mnie – nigdy nie programowałem Futaby. Instrukcje jakie otrzymałem są w języku Angielskim i Niemieckim - żadnego z tych języków nie znam więc muszę metodą prób i błędów uczyć się ustawień i oczywiście przy pomocy translatorów tłumaczyć instrukcje – trochę zajmie mi to czasu ale z drugiej strony to nowe wyzwanie któremu chcę stawić czoła. Strona 27 i 28 Angielskiej instrukcji opisuje procedurę bindowania odbiornika ale dopiero muszę to przetłumaczyć. Po wymianie zdań za Sławkiem po prostu włączyłem nadajnik i odbiornik i automatycznie się zbindowały. W tej wersji PDF nie można skopiować tekstu i wkleić go do translatora:
http://manuals.hobbico.com/fut/10j-manual.pdf

Gdybym kolejny raz miał wybierać, to raczej na pewno wybrał bym ponownie Futabę T10J. Myślę że w tym radiu jest spory potencjał i jak dla mnie to starczy na wiele sezonów. Mam nadzieję, że uda mi się opanować programowanie i „nowa zabawka” sprawi mi wiele przyjemności. Mam również nadzieję, że w miarę szybko uda mi się zaprogramować choć podstawowe funkcje i sprawdzę w realu jak działa to radyjko.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 21 maja 2016, o 19:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
kakabe pisze:
Strona 27 i 28 Angielskiej instrukcji opisuje procedurę bindowania odbiornika ale dopiero muszę to przetłumaczyć


Odnośnie bindowania to.
1. Umieszczasz nadajnik i odbiornik blisko siebie, nie więcej niż 50 cm.
2. Włączasz nadajnik
3. Wybierasz menu MDL-SEL (Model Select - odbiornik jest bindowany pod konkretny model)
4. Przechodzisz na pozycje LINK może być tam jakiś ID, jeśli uprzednio miałeś zbindowany jakiś odbiornik lub napis (no link)
5. Podświetlasz to menu, i przytrzymujesz dłużej wciśnięty klawisz joysticka, by wejść w tryb bindowania.
6. Aparatura odegra Beep-Beep-Beep, gdy wejdzie w ta procedurę, będzie w niej przez 20 sekund.
7. W tym momencie podłączasz odbiornik do zasilania. Odbiorniki wejdzie w tryb bindowania po około 3 sekundach
8. Jeśli na aparaturze wyświetla się ID odbiornika oraz diody odbiornika zmieniły kolor z migającej czerwonej na stały zielony, oznacza to że procedura jest zakończona.
9. Sprawdź działanie odbiornika, jeśli coś nie działa ponów operacje bindowania.

--
Tyle mówi instrukcja, jak byś potrzebował jakiegoś tłumaczenia to pisz śmiało :)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 21 maja 2016, o 23:19 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Dziękuję Tomaszu za pomoc :D
Jutro spróbuję według Twojego opisu zbindować odbiornik
O ile nie będzie to dla Ciebie problemem to chętnie skorzystam z Twojej pomocy
Tłumaczenia przy pomocy translatora dają zadziwiająco ciekawe efekty - czasami śmieszne - czasami niezrozumiałe ;)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 07:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
kakabe pisze:
Dziękuję Tomaszu za pomoc :D

Proszę bardzo :D

kakabe pisze:
O ile nie będzie to dla Ciebie problemem to chętnie skorzystam z Twojej pomocy

Żaden problem, jak by co pisz śmiało w miarę możliwości mogę tłumaczyć. :)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 08:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Tomasz na stronie 28 instrukcji umieszczony jest rysunek odbiornika a tam pokazany jest mini przełącznik obok wyjścia anten
Moje pytanie :
Do czego służy ten przełącznik ?
Proszę o wyrozumiałość ale dotychczasowe moje doświadczenia z aparaturami ograniczały się do prostych nadajników ;)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 09:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Przełącznik ten, służy do zmiany trybu wyjść odbiornika.
Wg, tabelki ze strony 29, domyślnym trybem pracy jest 'Mode B'
Czyli tryb pracy kanały 1-7, S.BUS.
Istnieje możliwość zmiany trybu pracy aby to zrobić należy.
0. Wyłączasz nadajnik
1. Włączasz odbiornik, czerwona dioda miga przez około 3 sekundy, poczekaj aż zacznie się świecić światłem ciągłym.
2. Wciśnij i przytrzymaj przycisk mode, dłużej niż 5 sekund.
3. Puść przycisk w momencie gdy zielona i czerwona dioda zacznie migać naprzemiennie.
4. Odbiornik jest teraz w trybie programowania trybu pracy.
5. Poprzez naciskanie przycisku mode, tryb pracy przełączany jest w kółko: Mode C=> Mode D => Mode A....
6. Tryb zostanie zapamiętany poprzez naciśnięcie przycisku mode dłużej niż 2 sekundy
7. Puść przycisk w momencie gdy zielona i czerwona dioda zacznie migać naprzemiennie.
8. Po potwierdzeniu zmiany trybu pracy odłącz i podłącz ponownie zasilanie odbiornika.

* Operacja zmiany trybu pracy nie może się odbywać podczas aktywniej transmisji z nadajnikiem

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 09:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Tomasz :D
Jak ta dalej pójdzie to stworzysz Polskie tłumaczenie instrukcji obsługi :D
Chyba na chwilę obecną pozostanę przy fabrycznym ustawieniu i nic nie będę kombinował.

Zabieram się do bindowania odbiornika i do dalszego składnia Twin Stara bo nie mogę doczekać się pierwszych lotów na nowym sprzęcie.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 09:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
To zależy ile będzie pytań ;) :P

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 22 maja 2016, o 11:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Postaram się nie zadawać zbędnych pytań ;)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Futaba T10J
Post: 3 cze 2016, o 20:24 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Miałem nie zadawać zbędnych pytań... Udało mi się "uruchomić" "1" i "7" kanał do "machania" lotkami. Niby banalna sprawa ale dla kogoś kto nie zna angielskiego i nigdy nie programował Futaby to był "duży" sukces :D I tak krok po kroku, organoleptycznie poznaję Futabę a jak wiadomo "w miarę jedzenia apetyt rośnie" - mnie przyszło do głowy, że można by tak było te lotki wykorzystać jako "klapolotki". Na stronie 106 i 107 opisali jak to zrobić ale chyba robię "coś" źle bo kręcąc potencjometrem "macha" tylko ta lotka która podpięta jest pod "6" kanał.
I tu ukłon w stronę Tomasza aby jeśli ma czas i ochotę pomógł "dziadkowi" w zmaganiach ze sprzętem.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group