Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 12:45

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 3 sty 2017, o 23:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:56
Posty: 8
Lokalizacja: Iława
Dzień dobry/Dobry wieczór

Posiadam możliwość wycinania laserem elementów do modeli dla modelarzy.

Nie zajmuję się reklamą, nie graweruje szkatułek itd. Nie mam na to czasu.

Ploter zbudowałem sam.

Ploter zbudowałem na własne potrzeby gdyż jestem leniwy i nie chce mi się wycinać naklejonych na deskę elementów.

Koszt budowy plotera przekroczył już 3x budżet zakładany pierwotnie. Orientacyjny koszt ok. 12tys pln i bardzo dużo wolnego czasu. Gdyby ktoś był zainteresowany budową proszę o priv.

Ploter działa, wycina balse/sklejke/plexi.

Moc plotera to 80W.

Jeśli masz coś do wycięcia zapraszam do kontaktu.

Mój telefon to 512 323 535 między 9-17 od poniedziałku do piątku.

Na facebook można mnie znaleźć www.facebook.com/serwismodelarski

Z bardzo ważnymi sprawami 24/7

@ kontaktowy to ertman176@gmail.com

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 12:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Możesz napisać coś bliżej. Pole robocze plotera, offsety, no i koszty cięcia, przynajmniej orientacyjne... za godzinę pracy, za cm cięcia. Czy materiał masz swój, czy trzeba przysłać. Jeszcze jaką max grubość sklejki wypalasz.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 15:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:56
Posty: 8
Lokalizacja: Iława
Witam

Pole robocze to 1000x500mm [z małym marginesem na +]. Formatki dxf R12, 996x96mm dla balsy, 996x305mm dla sklejki fińskiej, 996x495mm dla balsosklejki. Wymiary te wynikają z dwóch rzeczy. Pierwsze to ciężko jest ustawiać balsę na milimetry na stole, zawsze istnieje ryzyko przesunięcia się, do tego koledzy potrafili przysyłać pliki ustawione na krawędzi deski a deska nie zawsze ma 100mm szerokości jak i 1000mm długości. Druga sprawą jest to że balsa ma różną gęstość i słoje i palenie blisko brzegu grozi zapaleniem się deski.

Cena to 50pln za godzinę pracy lasera + materiał. Materiał staram się trzymać na stanie.

Dla modeli wycinanych po raz pierwszy mam ofertę specjalną. W zamian za licencje na wykonywanie short kitu ponoszę połowę kosztów cięcia i materiału. Model taki musi mieć potencjał rynkowy a więc nie wszystkie biorę pod uwagę. Preferuje sposób prowizyjny, czyli oddaje % od następnych modeli które będę ciął. Części tnę, wysyłam i czekam na odzew. W razie problemu oczywiście wytnę niepasujące części. Wszystko zależy od skomplikowania konstrukcji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 18:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
No fajnie :) Napisz jeszcze proszę czy masz jakieś ograniczenia co do grubości sklejki lotniczej, oraz jakie offsety dla poszczególnych materiałów.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 18:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:56
Posty: 8
Lokalizacja: Iława
Sklejkę lotniczą najgrubszą ciąłem 4mm jak na razie, gospodarczą 6mm. Mam gdzieś kawałek sklejki gospodarczej 8mm, jak tylko wymyślę co z niej wyciąć to się wypowiem.

Co do offsetów temat jest bardziej złożony. Postaram się to przedyskutować za jakiś czas na forum tylko muszę przygotować grafiki.

Moje oprogramowanie posiada funkcję "Gap Optimize" i osobiście nie stosuję offsetów przy konstrukcji. Funkcja ta sama rozpoznaje zewnętrzne/wewnętrzne elementy. W skrócie jak mam kwadrat 100x100mm i pośrodku otwór 3mm to program sam zada offset aby element mial na zewnątrz 100x100 a otwór 3mm wewnątrz. Jak do tej pory ja nie zauważyłem żeby coś się nie składało, a i tak każdą krawędź która zamierza się kleić trzeba przeszlifować/usunąć nagar. Dawno już dałem sobie spokój z poprawianiem linii o grubość promienia lasera.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 18:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
No tak, tyle że program i maszyna nie wprowadza dynamicznej zmiany ogniskowania i zapewne musisz jakiś offset wprowadzić do programu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 19:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:56
Posty: 8
Lokalizacja: Iława
Za mało jeszcze powycinałem na tej maszynie żeby wchodzić w temat suwmiarki cyfrowej i sprawdzania offsetu. Osobiście uważam to za bezsensowne dorabianie sobie pracy. Ja rozumiem zegarmistrzostwo, modele w skali 1:700 czy inne takie. Ale przy modelu 3-4m rozpiętości o cięciwie płata ponad 200mm te 0,1-0,5mm nie robi żadnej różnicy.

Bardziej istotne jest ustawienie odpowiedniej mocy dla całego arkusza który wycinam, ilość powietrza w dyszy także ma wpływ na wielkość szczeliny. Do tego dochodzi jeszcze ogniskowa która powinna być zawsze stała. Niestety nawet dynamiczna zmiana ogniskowej [czyli ruchoma góra-dół głowica/stół lasera] tego nie gwarantuje.

Dlatego także materiał jest nierówny, często ugięty i trzeba go dociążać, tyle że co z tego skoro nie likwiduje to naprężeń na środku arkusza. A te naprężenia potrafią wiele napsuć. Kilka dni zajęło mi dojście do tego dlaczego na jednym z elementów miałem nie okrągłe otwory a jajowate. I okazało się że gdy inaczej ułożyłem połączenia elementów z arkuszem problem znikł.

Oddzielną sprawą jest jeszcze krawędź wyciętego elementu, bo zdarza się że gdy zmienia się ogniskowa powstaje nam stożek od cięcia i wtedy element też jest źle wycięty. Teraz do tego należy dodać że ilość powietrza w tej sytuacji także wpływa na kształt tej wady.

Przy frezarkach cnc ustawia się offset zewnętrzny/wewnętrzny albo po linii. I dla mnie to jest definicja słowa offset, program sam odsuwa się o grubość narzędzia na zewnętrzną,wewnętrzną część linii, albo jedzie środkiem offsetując połowe średnicy narzędzia na zewnętrzną i wewnętrzną strone. To jest już programowanie CAM i działa na trochę innych zasadach niż lasery. Laser zawsze jedzie środkiem linii i to co na forum nazywacie offsetem jest po prostu średnicą promienia lasera która jest zależna od więcej niż tylko ogniskowej.

Przepraszam jeśli zabrzmiało to jakbym prowadził jednoosobowy wykład. Nie miałem takiego zamiaru, chciałem tylko podzielić się kilkoma informacjami ponieważ nie każdy przy wycinaniu laserem stoi obok operatora lasera.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 19:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Dla uściślenia: offset jest to połowa średnicy promienia lasera. Nasze cięcia trudno porównać do frezowania CNC. Przy frezowaniach CNC nigdy nie dodaję do bryły offsetów (powiększenia bryły) bo to operator maszyny wprowadza do jej oprogramowania dane bryły w postaci G-kodów i to on uwzględnia promień narzędzie skarwającego.
Dla mnie akurat nie do pomyślenia jest dać do wycinania element bez offsetów.
Weźmy pod uwagę na przykład wycięcia pod pręt węglowy o średnicy 2mm bez offsetów. Jeżeli nie zrobię offsetu 0.12mm to uzyskam wycięcie zamiast 2mm o 0.25mm większe co spowoduje uzupełnianie tych szczelin klejem z wypełniaczem. W przypadku małych modeli jest to bez sensu.
Ja sam dorabiam offsety i optymalizuję pliki. Wycinający lub jego program CAM niczego w sumie nie musi optymalizować.
Niektóre firmy stosują stoły podciśnieniowe i problem uginania materiału odpada.
Pan Andrzej nie ma z tego co wiem podciśnienia ale nigdy nie miałem jajowatych otworów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 sty 2017, o 20:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Dobra, w gwoli ścisłości, jak już mam pliki z offestem i mostkami gotowe, to jak? - będzie ok czy powinienem je przerobić i offest usunąć ?

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 sty 2017, o 02:38 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:56
Posty: 8
Lokalizacja: Iława
Nie wiem ile w tym prawdy [nie dysponuje mikrometrem] ale robiłem dzisiaj testy grubości promienia lasera. Dla sklejki 4mm wychodzi mi 0,12-0,20mm różnicy dla 10 cięć. Dla ścisłości kwadrat "100x100mm" mam w ręku wycięty a obrys na formatce ma 100x100 + te 0,12-0,2mm. Na planie narysowane jest 100x100mm. Mierzyłem na dwie suwmiarki, analogową i cyfrową. Dla mnie osobiście to już trochę przerost. Wg. mojego doświadczenia taki rozrzut spowodowany jest materiałem [jego gęstością w różnych miejscach arkusza]. Specjalnie nie zmieniałem żadnego parametru nie licząc materiału. A więc skąd miałbym takie różnice?

Czyli offset o który pytacie dla sklejki 4mm na moim laserze wynosi 0,06-0,1mm ?

Przy okazji wykonałem okresową kalibracje maszyny, naciągnąłem paski, wyczyściłem i ustawiłem lustra/soczewkę a więc na plus. Dopiero wróciłem do domu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group