Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 12:05

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 lip 2013, o 14:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
budowa powoli, ale jednak idzie do przodu. Ładna pogoda znacznie ogranicza czas przeznaczany na modelarstwo.
Wklejone listwy spływu, częściowo żeberka sklejkowe przy kadłubie oraz pochewki na bagnet.
W skrzydłach zostały do wykonania gniazda serw i lotki oraz ogólna kosmetyka.
Technologia, którą wybrałem - żeberka bez nakładek - nie sprawdziła się. Myślałem że będzie łatwiej, a jest sporo komplikacji szczególnie przy lotkach i części przykadłubowej.
Kadłub oklejam styropianem i szlifuje do wymaganego kształtu, powoli wyłania się sylwetka szybowca.
Nie mam na razie pomysłu na centropłat - naoglądałem się mnóstwa realizacji, ale nie wiem jak to podpasować do mojego modelu. Głównie chodzi mi o zabezpieczenie skrzydeł przed rozsunięciem się oraz uzyskanie rozwiązania łatwoskładalnego.
Stosujecie gumy, sprężyny czy magnesy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2013, o 15:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Jest dużo pomysłów i rozwiązań tego elementu....centro....w modelach. Ta którą ja stosuje nie jest może prosta, ale jest mocna, pewna, jak pierwszy raz zrobisz to następne juz pójdą łatwo. Płaty zabezpieczam gumkami na haczykach, raz wkleiłem magnesy, ale bardzo szybko przerobiłem na haczyki. To moje doświadczenia. popatrz dobrze w "Budowie prototypu adw-1....", opisałem tam cała koncepcję. Oczywiście to tylko moja propozycja.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2013, o 16:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
widziałem w "budowa prototypu.." ale nie potrafię dojść jak to jest montowane do kadłuba - przyklejane z góry, czy jest jakiś myk ze specjalnymi wzmocnieniami tego detalu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sie 2013, o 17:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
Trochę czasu minęło, więc wypada coś skrobnąć. Prace cały czas trwają, centropłat udało mi się zrobić.
Pozostało dokończenie przedniej części kadłuba i mocowanie serw lotek. Mam obawy co do zachowania geometrii skrzydeł - głównie dopracowania wymaga krawędź natarcia. Do oblotu coraz bliżej...
W załączeniu foty z przymiarki:


Załączniki:
IMAG0211.jpg
IMAG0211.jpg [ 258.08 KiB | Przeglądany 7820 razy ]
IMAG0210.jpg
IMAG0210.jpg [ 272.33 KiB | Przeglądany 7820 razy ]
IMAG0209.jpg
IMAG0209.jpg [ 268.17 KiB | Przeglądany 7820 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2013, o 10:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
Kadłub wyszlifowany, pokryty papierem na wikol. Było prawie idealnie i porażka. Za bardzo przyłożyłem się do szlifowania a potem malowania, chciałem zrobić porządnie, na początek prysnąłem podkładem i... zjadło styropian. Powierzchnia pomarszczona, z bliska wygląda fatalnie. Tak wiem, najpierw trzeba sprawdzać na odpadkach. Farby miałem przetestowane, podkład nie.
Decyzja - nie maluję kolejnej warstwy - oblot odbędzie się w stanie obecnym, zimą dopieszczę kadłub tak, żebym był zadowolony.
Z pozytywnych informacji - wrzuciłem na szybko elektronikę, wygląda na to, że model da się wyważyć bez dodatkowego balastu. I o to chodziło!

pozdrowienia!


Załączniki:
IMAG0224.jpg
IMAG0224.jpg [ 105.26 KiB | Przeglądany 7745 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 wrz 2013, o 09:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
Podsumowanie weekendu: model gotowy do oklejenia. Oblot mam nadzieje w kolejny weekend, jeśli pogoda pozwoli.
W kadłubie zamontowany cały osprzęt. Na wagę nie wrzuciłem ale masa zamknie się w okolicach 1000g, co daje obciążenie powierzchni nośnej ok. 26g/dm2. Mało, nie wiem czy nie trzeba będzie dociążyć, żeby model latał dobrze przy słabym i średnim wietrze. Aha - rozpiętość wyszła 225cm (płaty po 1m każdy + kadłub 5cm + końcówki skrzydeł po 10cm)
Przy okazji patent na nierówności wypalone w styropianie lakierem: szpachla szpachlowa (akrylowa) superprofi w markecie budowlanym na C za ok 10zl (puszka 800g).
Zdjęcia wkrótce!

pozdrowienia!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 wrz 2013, o 09:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
Model oklejony, pozostał montaż zawiasów sterów i napęd lotek. Jest szansa, że na weekend się wyrobię.
Nie wiem jak mocno naprężać folię, wydaje mi się że zrobiłem to zbyt słabo. Na szczęście nie widać zwichrzeń. Jak na pierwszy raz - jestem zadowolony!


Załączniki:
IMAG0235.jpg
IMAG0235.jpg [ 63.3 KiB | Przeglądany 7660 razy ]
IMAG0233.jpg
IMAG0233.jpg [ 51.57 KiB | Przeglądany 7660 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 wrz 2013, o 13:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Dobrze wyszło :) Życzę udanego oblotu i czekamy na relację :)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 wrz 2013, o 09:00 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 mar 2013, o 22:48
Posty: 91
Lokalizacja: Żory
No i poleciał! A nawet wrócił w 1 kawału.
Na początek wielki szacun dla milo! Za pomoc w budowie, za super fotorelacje i przede wszystkim za świetny projekt i plany. Bez tego wszystkiego nie byłbym w stanie wyprodukować we własnym zakresie takiego modelu. Wisze Ci piwko i to nie jedno!

Co do przebiegu oblotu, brak zapisu foto/wideo - nie znalazłem ochotnika na filmowanie o 6 rano w niedzielę.
Model w sobotę był jeszcze poprawiany - pomiary kątów wykazały, że skrzydła mają różne kąty natarcia - pochrzaniłem coś przy wklejaniu rurek alu na bagnet. Poprawki i pierwsze loty z ręki, bez napędu. Zapowiadało się nieźle, nie dało się zauważyć żadnych problemów z geometrią, wyważeniem itp. Dziś z rana wybrałem się więc na pełnowymiarowe lotnisko. Pogoda idealna, wiatru zero, później zaczęło wiać, ale minimalnie. Odpaliłem silnik i w górę. W locie silnikowym tendencja do zadzierania nosa, ale delikatna korekta wysokością pomaga. W locie ślizgowym super! Samolot leci idealnie prosto, nie pompuje, nie skręca... Pokręciłem się z 40min i koniec prądu. Tak na gorąco to wydaje mi się że model leci zbyt wolno. Jest stabilnie, ale zakręty wymagają sporo uwagi, żeby nie przepaść. Reakcje na stery też są dość słabe, ale przewidywalne. Dive test wychodzi poprawnie - model ma tendencje do bardzo łagodnego wychodzenia z nurkowania. Doskonałość modelu jest dobra, ale wydaje mi się że pianka miała większą. Myślę że to skutek wolnego lotu i pewnie sporego kąta natarcia. Lądowanie - poezja. Takiego nie udawało mi się zrobić żadnym z poprzednich modeli. Łagodne podejście i ślizg po trawie przez 5m. Zasługa chyba precyzyjnego sterowania. Podsumowując - jestem bardzo zadowolony, ale sporo regulacji przede mną. Myślę że na początek SC do przodu (teraz jest na 65mm od natarcia), jak nie pomoże to dorzucę 100-200g balastu dla lepszego dociążenia.

pozdrowienia!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 wrz 2013, o 10:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Gratuluję udanego oblotu :) i cieszę się, że mogłem pomóc.... ;)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group