Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:04

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 11 lip 2013, o 15:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Kolejny kroczek w budowie. Główny bagnet skrzydła. Wykonany będzie z sześciu wyciętych z blachy duralowej gr. 1mm elementów. Na zdjęciu jeszcze nie obrobione dokładnie. Po lekturze mądrej książki zmniejszyłem wznios do 3 st. Najpierw chciałem zmniejszyć na 4, ale Milo odjął jeszcze jeden stopień :) Drugi bagnet będzie wykonany z drutu stalowego 3mm.

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 152.01 KiB | Przeglądany 9744 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 12 lip 2013, o 10:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2011, o 10:38
Posty: 444
Lokalizacja: Ełk
No i słusznie, oryginał oryginałem, ale model musi być sterowny, a przy 7-miu stopniach wzniosu skrzydła, lotki byłyby mało skuteczne.
Śledzę wątek z zainteresowaniem, bo Fuks to szybowiec, którego bardzo chciałem zrobić jako małolat, ale brak aparatury i odpowiedniej ilości balsy, skutecznie moje zapędy studził :mrgreen:

_________________
Krzysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 16 lip 2013, o 15:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Wykonując elementy bagnetu popełniłem jeden, nazwałbym go technologicznym, błąd. Otóż części rozrysowałem na papierze milimetrowym, który następnie nakleiłem na blachę i wyciąłem. Mimo, że na papierze wydawało się wszystko narysowane dokładnie, to wyszło trochę nierówno. Powinienem zrobić inaczej: wykonać ze sklejki powiedzmy 2mm szablon z wywierconymi wszystkimi otworkami do późniejszego nitowania i od tego szablonu rysować na blasze i wiercić otwory. Zaoszczędziłbym sobie pracy. Ale i tak się udało.
Po oczyszczeniu z papieru zeszlifowałem dolne krawędzie elementów na równo. Do wykonania otworów na nity wykonałem prosty szablon z odpadków sklejki, widoczny na dole zdjęcia. Później wywierciłem wiertłem 1mm otwory i całość złożyłem na próbę.

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 143.08 KiB | Przeglądany 9654 razy ]


Później otwory powiększyłem do 2mm i całość skręciłem śrubkami M2.

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 143.87 KiB | Przeglądany 9654 razy ]


Teraz dopiero wszystkie krawędzie wyrównałem pilnikiem i obrobiłem do właściwych wymiarów. Po rozłożeniu wszystkie elementy wyczyściłem drobnym papierem ściernym i w skrajnych, czyli w pierwszym i szóstym elemencie, zrobiłem wiertłem 3mm fazowanie otworów przeznaczonych na nity. Po to, żeby było miejsce na rozklepanie główek nitów.

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 142.3 KiB | Przeglądany 9648 razy ]


Nity robiłem z odcinków drutu miedzianego o przekroju 2,5mm kw. Ma on średnicę 1,75 mm, co przy otworze 2mm dało właściwy zapas na jego "spęczanie" przy nitowaniu.

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 118.85 KiB | Przeglądany 9654 razy ]


Po znitowaniu w ruch poszedł pilnik i papier ścierny i całość dopasowałem do skrzynek bagnetowych w skrzydłach. Tak wygląda gotowy bagnet. Widoczne na zdjęciu śrubki będą służyły do zamocowania bagnetu do wręgi w kadłubie.

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 148.1 KiB | Przeglądany 9654 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 24 lis 2013, o 18:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 gru 2011, o 12:38
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Witam.Paweł wiem ...Salcia,ale co dalej,z tym ciekawym projektem.

_________________
POL-3796


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 24 lis 2013, o 19:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Paweł.
Jesteś perfekcyjnym modelarzem.
Koniecznie musimy się spotkać w przyszłym roku na jakieś wspólne latanie.
Gdzie oblatujesz te Twoje cudeńka?

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 24 lis 2013, o 20:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki :lol: Fuks absolutnie nie umarł. Ma lekuchny odpoczynek. Chcę troszkę podgonić Salcię tak, żeby zostało mi do zrobienia tyle, co w Fuksie. A w Fuksie są zrobione obsady skrzydeł. Do zrobienia zostały napędy no i najwięcej zajmująca czas sprawa, czyli profilowanie kadłuba i prace wykończeniowe. Stefan: ja modele oblatuję w Koczargach:
http://www.koczargi.waw.pl/
Ale to zapewne dopiero wiosną ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 17 mar 2014, o 15:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Chyba najwyższy czas nadszedł na odświeżenie tematu Fuksa. Sezon już Milo rozpoczął, trzeba więc przynajmniej spróbować dokończyć temat i ulotnić model ;) Po kolei o tym, co jest na zdjęciach:
1 - w celu wypoziomowania kadłuba w jego tylnej części przykleiłem "warsztatowo" kawałek balsy:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 257.7 KiB | Przeglądany 9363 razy ]

2 - ustawienie bagnetów - wykonałem ze sklejki 1,5 mm dwa szablony pomocnicze, żeby dokładnie (tak mi się wydaje) ustalić położenie otworów pod bagnety. Szablony te wykorzystam później do zrobienia żeberek nasadowych w kadłubie:
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 272.83 KiB | Przeglądany 9363 razy ]

3 - następna sprawa - wręgi, które ustalą położenie bagnetów w kadłubie:
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 286.02 KiB | Przeglądany 9363 razy ]

4 - tu już przymiarka wręg na sucho:
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 313.73 KiB | Przeglądany 9363 razy ]


Teraz trzeba będzie przykleić wręgi, ustalić położenie haka i wykonać odpowiednie wzmocnienia. Będę wtedy mógł zająć się rozmieszczeniem całego wyposażenia wiedząc gdzie i ile będę miał miejsca ;) .

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 7 kwie 2014, o 16:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Witam! :)
Poprzednio była tylko przymiarka. Teraz wręgi (przynajmniej te dwie - bagnetowe - najważniejsze), już wklejone:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 360.7 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

Tak jak pisałem wcześniej, z kształtek sklejkowych, które posłużyły mi do ustalenia położenia płata, zrobiłem dwa żebra przykadłubowe:
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 335.67 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

Następnie podkleiłem je (a właściwie nakleiłem je na) balsę 8 mm. Posłuży mi to na wykonanie przejścia miedzy kadłubem a płatem. Oczywiście spodnia strona balsy jest odpowiednio zeszlifowana po to, żeby zachować odpowiedni wznios płatów i wstępnie zfazowana pod kątem 45 stopni:
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 355.69 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

Tu na zdjęciu przyklejone do kadłuba żeberko przykadłubowe z "podkładką" balsową:
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 279.44 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

A tu już wstępnie (naprawdę bardzo wstępnie) obrobione. Do wyprofilowania samego kształtu przejścia niezawodna okazała się zwykła bateria (ogniwo) R6 owinięta papierem ściernym (najpierw 80, poźniej 240). Przy "całościowym" podejściu do profilowania kadłuba będzie wymagało jeszcze wiele cierpliwości i pracy:
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 274.92 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

No i na koniec pierwsze próby profilowania kadłuba, a właściwie samej mordki:
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 302.66 KiB | Przeglądany 9277 razy ]

Próby dlatego, że to wymaga bardziej kompleksowego niż tylko ogólnego podejścia do tematu. A to nastąpi dopiero po zamknięciu kadłuba, a wcześniej trzeba jeszcze rozpracować i wykonać napędy, ich rozmieszczenie no i rozlokowanie pozostałego wyposażenia. No i ustalić położenie haka do holowania :lol: :lol: :lol: . Tak jak w zegarku - żeby wszystko działało, to musi być dopracowane ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 9 kwie 2014, o 12:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Dzisiaj zająłem się umiejscowieniem haka. Praktycznie tylko w oparciu o materiały i wskazówki zamieszczone na Forum (no może jeszcze kilka konsultacji telefonicznych :lol:)... Ale da się. Naprawdę. Teraz mogę już z czystym sumieniem zająć się rozmieszczeniem wyposażenia w kadłubie i rozwiązaniem napędu klapolotek i sterów.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 301.41 KiB | Przeglądany 9225 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 332.41 KiB | Przeglądany 9225 razy ]

Pewnie dojdzie jeszcze troszkę tkaniny i żywicy tu i tam. Ale już coś jest. Oczywiście oprofilowanie kadłuba (jego przekrój) jest dalekie od zmierzonego. Nie zwracajcie więc na to uwagi ;) :lol:

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 12 kwie 2014, o 15:46 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 gru 2011, o 12:38
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
fachowa robota

_________________
POL-3796


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group