Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 16:17

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 20 kwie 2013, o 16:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
:lol: :lol: :lol: No właśnie o to trawienie mi chodzi :lol: :lol: :lol: Swojego czasu bardzo mocno bawiłem się elektroniką i robienie płytek było na porządku dziennym. Tylko doszliśmy z chłopakami do wniosku, że szkoda chlorku przy laminacie dwustronnym (wtedy był on jakimś tam rarytasem ;) i zrywaliśmy folię ręcznie (nóż, dłutko, cokolwiek). Próbowaliśmy nawet "elektrolitycznie";) Tylko jedne laminaty "poddawały" się tej czynności z pełnym zrozumieniem i uległością, a inne były bardzo uparte :lol: Jak myślisz, złożenie takiego bagnetu z, powiedzmy, trzech 2mm osiągnie swój cel?

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 20 kwie 2013, o 19:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 wrz 2012, o 20:49
Posty: 31
Lokalizacja: Rybnik
Wiesz co powinno w zupełności wystarczyć. Ja miałem w swischu z Top Model zrobiony bagnet z 2 warstw 1,2 mm laminatu i było ok. Co prawda udało się mi go w powietrzu złamać ale tylko dla tego że rozpędziłem model z ok 150 m i zaciągnąłem wysokość na jakiś 15 - 20 m i jak wyrwałem to wyrwałem z bagnetem... teraz kończę podrabiać ten model ( swoją drogą mam już pliki rozrysowane i wycięte elementy) po swojemu i znacznie wzmocniłem część bagnetową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 21 kwie 2013, o 18:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Dzisiaj udało mi się rozrysować szablony do żeberek. Te, z ważnych punktów płata. Za drugim podejściem, dopiero. Myślałem, że będzie szybciej... :( Ale już można zacząć konkretnie strugać :). Jeszcze raz wielkie dzięki Milo za pomoc :D
Załącznik:
Szablony1.jpg
Szablony1.jpg [ 422.36 KiB | Przeglądany 8140 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 26 kwie 2013, o 19:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 gru 2011, o 12:38
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Paweł,działasz,coś.

_________________
POL-3796


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 26 kwie 2013, o 20:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Działam :lol: :lol: :lol: Tylko im człowiek starszy, tym bardziej się przejmuje. Ale wyjaśnię wszystko za dni kilka, jak konkretnie zacznie się budowa skrzydeł ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 30 kwie 2013, o 16:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Nadszedł moment robienia żeberek płata. Niestety! Pierwsza próba okazała się baaardzo niezadowalająca. Robienie żeberek w bloczku. Skosy (tak zakłada projekt), które powstały, były nie do przyjęcia. Wydrukowałem więc wszystkie żeberka (Profili 1.2), po 23 szt na skrzydło, po czym dorysowałem miejsca położenia dźwigarów.

Jedna kartka z wydrukowanym profilem posłużyła (po naklejeniu na blok techniczny) za szablon do odrysowania na balsie żeberka, druga za wzór do oszlifowania żeberka na właściwy wymiar. Kilka zdjęć:

Odrysowywanie żeberek z szablonu na balsę
Załącznik:
odrysow.JPG
odrysow.JPG [ 268.09 KiB | Przeglądany 8060 razy ]


Odcinanie nadmiaru balsy
Załącznik:
obcinanie.JPG
obcinanie.JPG [ 264.66 KiB | Przeglądany 8060 razy ]


Szlifowanie obrysu żebra
Załącznik:
szlifowanie.JPG
szlifowanie.JPG [ 211.58 KiB | Przeglądany 8060 razy ]


Miejsca dźwigrów - najpierw nożykiem, później iglakami
Załącznik:
dźwigary.JPG
dźwigary.JPG [ 222.89 KiB | Przeglądany 8060 razy ]


Kilka gotowych żeberek
Załącznik:
bloczek.JPG
bloczek.JPG [ 236.14 KiB | Przeglądany 8060 razy ]


Jak dla mnie, mimo pracochłonności (ok. 30 -40 minut na dwa żeberka, po jednym na prawą i lewą stronę) efekt prac jest przynajmniej zadowalający :) Całość gotowych żeberek (zdjęcie) umieszczę przy budowie płatów ;)

Pozdrawiam!
Paweł

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 12 maja 2013, o 18:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Dzisiaj miałem rozpocząć budowę skrzydeł, ale okazał się, że muszę jeszcze dopracować dodatkowe elementy. Przedstawię więc cały, gotowy zestaw do zmontowania skrzydła. Żebra wykonane z balsy 1,5 mm i sklejki 1,5 mm (pierwszych pięć żeber od nasady płata). Widać też kołek bukowy 8mm, w który będą wklejone haki ściągające płaty. Dalej są jeszcze sklejkowe wzmocnienia do oklejenia głównych dźwigarów - sosna 6x2 mm (powstanie w ten sposób skrzynka na bagnet) i tylnych - sosna 3x2 mm oraz trójkątne kawałki sklejki 1,5 mm jako wzmocnienia przy pierwszym żeberku. Od przodu, wzorem ADW Mila, będzie wklejona na natarciu listwa sosnowa 3x3 mm. A jak dokładnie wszystko będzie wyglądało to już następnym razem.
Załącznik:
żebra1.JPG
żebra1.JPG [ 311.63 KiB | Przeglądany 8007 razy ]


Pozdrawiam!

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 14 maja 2013, o 14:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Witam!
Pora na składanie wszystkiego "do kupy" ;) Wcześniej jeszcze zeszlifowałem "na trapez" górną listwę tylnego dźwigara. Tu sposób, w jaki to zrobiłem:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 316.8 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Musiałem jeszcze wykonać dwa elementy pomocnicze, czyli wzór bagnetu i małą skrzyneczkę, która ułatwi mi prostopadłe i równe klejenie żeberek:
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 282.78 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Tu już klejenie żeberek. Taki sposób klejenia (z wysunięciem żeberek poza krawędź deski montażowej, bez jednoczesnego klejenia kesonów) uznałem za łatwiejszy. Jak będzie w praktyce to się okaże.... :?: Najpierw zdecydowałem się wkleić żeberka balsowe:
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 286.74 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Teraz kolej na "przyłapanie" klejem żeber u nasady płata, ich tylnych połówek:
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 289.34 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


W następnej kolejności wkleiłem listwę wzmacniającą natarcie. Pozwoliło mi to na lepsze ustabilizowanie przednich połówek żeber w czasie ich klejenia:
Załącznik:
natarcie.JPG
natarcie.JPG [ 281.08 KiB | Przeglądany 7971 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 300.04 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Po podeschnięciu kleju przy żeberkach, wkleiłem kołek, w którym będą później wklejone haki do ściągania gumą skrzydeł:
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 289.43 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Następnie wkleiłem tylny górny dźwigar (ten szlifowany na trapez) i okleiłem go nakładkami ze sklejki 1,5mm:
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 278.86 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Teraz wstawiłem na miejsce szablon bagnetu. Dla zabezpieczenia przed ewentualnym przyklejeniem do konstrukcji skrzydła zabezpieczyłem go owijając zwykłą taśmą klejącą:
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 311.35 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


W dalszej kolejności wkleiłem przedni górny dźwigar i, tak jak z tyłu, wkleiłem wzmocnienia sklejkowe. Dzisiaj rano, po usunięciu szablonu, powstała skrzynka na bagnet płata :) :
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 321.46 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


A tak prezentuje się cała konstrukcja w, jak to pisał TomekW przy budowie Cytrynki, w stanie surowym otwartym ;) . Widać wklejone trójkątne wzmocnienia żebra nasadowego:
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 390.31 KiB | Przeglądany 7971 razy ]


Dalsze prace przedstawię w następnym "odcinku", przy klejeniu kesonów ;)

Pozdrawiam!

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 15 maja 2013, o 21:11 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 wrz 2012, o 20:49
Posty: 31
Lokalizacja: Rybnik
Wszystko fajnie ale mam małe ale: mnie troszkę inaczej uczono wykonywanie żeberek. zawsze w bloczku bo wychodzą lepiej a jak są za duże skosy to należy stosować przekładki między właściwymi żeberkami. Kiedyś te przekładki robiłem z odpadów balsy a dzisiaj można byle co wsadzić, choćby depron czy styrodur.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Fuks
Post: 17 maja 2013, o 22:55 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Krzychu! Ja też na początku, zanim zacząłem dłubać przy żeberkach, tak myślałem. Bo też mnie tak uczyli... Tylko istota klejenia nie polega na uzupełnianiu klejem ubytków czy niedokładności. A wstawianie przekładek, żeby wszystko wyszło dobrze... No sam sobie wyobraź.... Szlifowanie bloku żeberek który ma no nawet 50 cm długości (myślę tu o dobrym produkcie finalnym). A wycinanie ręczne, tak jak zrobiłem... No pracochłonne, zgadzam się. Ale satysfakcja nie do przecenienia! ;) Szczególnie, jeśli wszystko później się pięknie układa ;) No i jeszcze jedna sprawa. Modelarz w domu jest największym producentem wiórów i kurzu :lol: Ja nie mam osobnego warsztatu, wszystko robię w tzw. salonie... metoda, którą przyjąłem, jest mało "brudząca"... Dlatego zrobiłem tak, a nie inaczej ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Paweł

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Ostatnio zmieniony 18 maja 2013, o 11:33 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz
uzupełnienie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group