Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 17:01

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 5 lis 2012, o 14:17 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Przez tą modyfikację przodu kadłuba niestety prace cofnęły się do rzeczywstości wirtualnej - zanim zacznę wrzucać zdjęcia obiektów rzeczywistych - pokażę wam z czego i jak powstają szkielety na formy. tak to mniej więcej wygląda w komputerze - jeszcze dojdą wręgi i będzie komplet. Doświadczenia jakie posiadłem projektując ADW-L skłoniły mnie do wprowadzenia pewnych uproszczeń - na przykład nie przykładam tutaj specjalnej wagi do grubości materiału - przy cięciu nożykiem i tak nie otrzymam prostopadłej krawędzi, więc nie ma moim zdaniem sensu planować elementów z uwzględnieniem grubości. Przyjąłem taką zasadę, że przy sklejaniu będę dopasowywał elementy i tak trzeba to poprawiać. na koniec przelecę szkielet papierem, żeby wyrównać powierzchnię. Zresztą - mam nadzieję, że na dniach już zobaczycie. Zauważam jednak problem i docelowo przy konstruowaniu makiety będę musiał zmienić podejście. Tylko, że i tak przeszedłem intensywny kurs modelowania - codziennie poznaję coś nowego. I tyle tego jest, że nie ma co przesadzać na tym etapie nauki :)


Załączniki:
wregi.jpg
wregi.jpg [ 175.96 KiB | Przeglądany 6763 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 8 lis 2012, o 23:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
pierwszy etap cięcia mam za sobą - poniżej Cobra2 w wersji ECO :) komplet. Jeszcze cięcia trochę zostało - porozcinać wręgi, wyciąć wpusty. Ale to już linijkowa praca. no i wstępnie przeszlifować zadziorki. CDN...
PS. Linijka na zdjęciu ma 30 cm.


Załączniki:
DSCF2047.JPG
DSCF2047.JPG [ 226.73 KiB | Przeglądany 6736 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 16 lis 2012, o 00:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Chcieliście to macie :)

niewielki postęp prac - szkielet sklejony, przemalowany żywicą. Jedna strona wypełniona styrodurem. Efekt dwóch dni pracy. Nie mam serca do tego - mam trochę szpar, ale szpachla mam nadzieję zrobi swoje. Dziś zrobiłem prawie całą drugą połowę, czyli nabieram wprawy :)
Sznureczek plątający się na zdjęciu w okolicy ogona służy do zawieszania kopyta - grawitacja robi swoje i kopytko jest proste jak strzała - sprawdziłem dziś laserem - jest ok :)
CDN...


Załączniki:
DSCF2051.JPG
DSCF2051.JPG [ 423.29 KiB | Przeglądany 6662 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 17 lis 2012, o 14:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Wprawdzie milo uważa moją relację za "nudną" ale co tam. Dziś dwie godziny w piwnicy z nożykiem, tarnikiem i papierem ściernym oraz z moim pomocnikiem dały taki sobie efekt - zdjęcia w załączeniu.
Teraz szpachla akrylowa, gruby szlif, pewnie jeszcze raz akryl, szlif. Tkanina i już powinienem być spokojny o kopyto.


Załączniki:
DSCF2059.JPG
DSCF2059.JPG [ 220.67 KiB | Przeglądany 6626 razy ]
DSCF2057.JPG
DSCF2057.JPG [ 211.76 KiB | Przeglądany 6626 razy ]
DSCF2056.JPG
DSCF2056.JPG [ 204.79 KiB | Przeglądany 6626 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 12 gru 2012, o 12:11 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Nastąpiła zmiana planu budowy... Niestety - okazuje się, że zima, mieszkanie w bloku nie licuje z produkcją kopyta... Szpachlowanie, szlifowanie, laminowanie jest tak problematyczne w moich warunkach warsztatowych iż sprawia, że projekt staje się mało realny w tym czasie. W związku z tym - robię woltę warsztatową i pewnie co niektórych to bardzo ucieszy - przeprojektowuję Cobrę na model konstrukcyjny. Wydaje mi się, że lokalowo jestem w stanie poprowadzić ten rodzaj budowy. Czyli kadłub wręgowy na podłużnicach. Podejście z kopytem pokazało, że bryłowo projekt jest prawidłowy. Będę starał się maksymalnie odwzorować oryinalny układ wręg i podłużnic. Całość kryta balsą i cienko przelaminowana. Ostatecznie można zdjąć formę z gotowego kadłuba. Ta surówka kopyta choć śliczna trafia do śmieci :)Niedługo pojawi się dalsza cześć relacji ze zmienionymi realiami :) Bardzo przepraszam obserwatorów za niestałość :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 16 gru 2012, o 12:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Kolejna zrzutka z pulpitu :) Powolutku przeprojektowuję na konstrukcję. Niestety nie mam doświadczenia konstruktorskiego i projektuję rozwiązania trochę na czuja. Będę pokazywał na bierząco - póki co dwa słowa o założeniach. Konstrukcja podłużnicowa - górna, dolna i boczne podłużnice wylamelowane z dwóch listew 2x4 czyli przekrój 4x4. W części kabinkowej podłużnica 3x3 pod limuzynką i przewiązana na wrędze głównej. Wręgi centropłata sklejka lotnicza 2mm centropłat, dodatkowo centropłat przewiązany w dolnej części sklejkową podłużniczką - widać na obrazku. Reszta wręg najprawdopodobniej zwykła 3mm, lub owocówka. Dziób - do pierwszej wręgi konstrukcja ze sklejki 2mm. Statecznik pionowy konstrukcyjny będzie osadzony na podłużnicach głównych, przewiązany z kadłubem - nad tym jeszcze będę myślał jak dojdę w tamten rejon. Do przejścia kadłub-ogon zrobię małą formę, w której wylaminuję ten element. Zostanie gotowy nałożony na konstrukcję - jak w oryginale. Załączam obrazki poglądowe z projektowania oraz widok wręgi głównej. JAk mówię projektuję pierwszy raz, więc uwagi mile widziane. :)


Załączniki:
zrzut.JPG
zrzut.JPG [ 369.64 KiB | Przeglądany 6438 razy ]
glowna.JPG
glowna.JPG [ 226.54 KiB | Przeglądany 6438 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 16 gru 2012, o 16:07 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Podłużnicę biegnącą pod kabiną przedłużył bym tak ,aby połączyła się główną podłużnicą - wzmocnisz to newralgiczne miejsce gdzie kończy się wycięcie kabiny.
Dolne podłużniczki sklejkowe zastąpił bym ustawionymi pionowo na dole kadłuba wiążącymi główne wręgi , między nie wstawił koło podwozia .

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 17 gru 2012, o 20:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2012, o 23:28
Posty: 2
Lokalizacja: Austria
Witam wielbicieli Cobry, a szczególnie kolege Piotra jej budowniczego. Jestem dawnym modelarzem z dosyć długą obecnie przerwą w aktywnej działalności. Piszac "dawnym" mam na myśli takiego, ktory sam budował swój model w zasadzie od początku, a nie kupował prawie gotowy do lotu zestaw. Gratuluje zapału i postepów w budowie. Ja również fascynuję się Cobrą, którą uważm za najładniejszy sylwetkowo śzybowiec jaki powstał. Od jakiegoś czasu sam przymieżam sie do tego modelu. Będe wdzięczny za podpowiedź, gdzie można zdobyć plany tego szybowca umożliwiające w miarę dołkadne wykonanie modelu.
Życzę wytrwalości. Z zainteresowaniem obserwuję dalsze postepy.

_________________
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 17 gru 2012, o 21:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Kolego Jacek, o ile powitalnia nie jest obowiązkowa ( to czy nowy użytkownik się przywita zależy od niego) to o tyle regulaminy ( na samej górze strony głównej) obowiązują wszystkich bez wyjątku, począwszy od nowych użytkowników kończąc na administratorach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cobra 2
Post: 23 gru 2012, o 14:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Ciągle jeszcze wirtualnie, ale wczoraj zakończyłem wstępnie etap projektowania - wrzucam zrzutkę z ekranu. Nie mam siły już tego robić na 3d, wyciągać podłużnic itd... Pewnie po wycięciu i spasowaniu wynikną poprawki do projektu, wtedy w wolnej chwili zrobię wizualizację do końca. Na rysunku brakuje podłużnic kadłuba - widać wycięcia we wręgach. trzy dźwigary-podłużnice będą w pionowym. Muszę jeszcze doprojektować żeberko nasadowe - miejsce na bagnet, kołki i kable. Pewnie też wyażuruję trochę żebra st. pionowego. Jednak mogę już zacząć wycinać ten projekcik. Ręcznie :)


Załączniki:
gotowe.jpg
gotowe.jpg [ 583.54 KiB | Przeglądany 6303 razy ]

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group