Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 18:46

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 8 lip 2012, o 17:38 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Witam wszystkich.

Jako, że ostatnimi czasy zabierałem się za robienie szybowca(jak sójka za morze) i jeden z lotniskowych kolegów to usłyszał i zaproponował mi laminatowy gotowy kadłub, to nie mogłem odmówić. Chciałbym model zrobić jak najszybciej, żeby mieć coś do polatania za domem, niestety nie mam za bardzo pojęcia jakie wyposażenie do niego zamontować(napęd i akumulatory), jaka będzie przewidywana waga ostateczna i jaki profil użyć. Kadłub jak na zdjęciu waży 328g, model będzie rozpiętości ok 2,10m. Bebechy oczywiście z HK. Moglibyście podpowiedzieć jak się za to zabrać? Skrzydła będą styropianowe, kryte fornirem topolowym.
Załącznik:
img5249ig.jpg
img5249ig.jpg [ 55.85 KiB | Przeglądany 7359 razy ]

Shot at 2012-05-12


Ostatnio zmieniony 7 sie 2014, o 09:43 przez molej, łącznie zmieniany 1 raz
Zdjęcia przeniesiono na serwer


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lip 2012, o 17:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Kadłubik o ładnej linii :) Gratuluje decyzji.
Z tego co przeczytałem, to wyjdzie Ci dość ciężki model. Kadłub , surówka, ponad 300g do tego platy styro z fornirem, myślę, że może w 300g - na płat - do lotu się zmieścisz....wyposażenie itd czyli moim zdaniem dobrze ponad 1000g...1500g może. Jeżeli mogę coś zaproponować to płaciki konstrukcyjne, zaoszczędzisz przynajmniej ze 100 g na sztuce. Wposażenie, tutaj fachowcem nie jestem. W swoich szybowcach katuję silniki z serii 2830, na pakietach 3s, szału nie ma, ale zapewniają pewny i bezproblemowy start i wznoszenie. Nie wiem jakie latanie motoszybowcem Cię interesuje. Profil....hmmm, poleciłbym S3021....ale to moja subiektywna propozycja ;)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lip 2012, o 18:08 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Interesuje mnie napęd bez nadmiernego zapasu mocy, modelik ma być łatwy w transporcie, do spokojnego polatania i chciałbym profil do latania pod termikę... Statecznik typu T, aby łatwiej transportować modelik. Co do konstrukcji skrzydeł, to dorwałem super fornir, dlatego chcę zrobić tak jak planowałem skrzydła styro+fornir. Robiłem już kilka takich konstrukcji i mam w tym kierunku pewne doświadczenie, także myślę, że skrzydełka uda mi się zrobić lekko. Stateczniki robić profilowane? Jeśli nie to jakiej grubości? Lepiej zrobić z deseczki czy konstrukcyjne?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lip 2012, o 18:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Jak na termikę to jednak S3021, lub SD7037. Stateczniki przy tej wielkości to konstrukcyjne, płaska płytka ok 6 mm grubości.
Napęd....pytaj mądrzejszych. W 39 - 1450 g do lotu, na silniku wspomnianym wcześniej - jest ok...spokojne, majestatyczne motoszybowanie, bez fajerwerków. Powodzenia!

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lip 2012, o 21:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Dzięki, rozwiązałeś trochę moich wątpliwości. W takim razie trzeba powoli kompletować wyposażenie i zrobić listę materiałów do budowy. Dodam jeszcze, że cięciwę przy kadłubie mam narzuconą - z kadłuba wystają profile o szerokości 26cm, planuję zrobić skrzydła trapezowe. Do ilu cm powinno się zwężać? Rozważam jeszcze zrobienie większej rozpiętości do 2,5m, kadłub ma dokładnie 126cm i nie wiem, czy rozpiętość 2m będzie wystarczająca. Co o tym myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lip 2012, o 22:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Nasada 26 cm...nie stosuję mniej na końcówce niż 14 cm, no przynajmniej staram się ;)
Celowałbym w 240/260 cm rozpietosci, przy takich cięciwach.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2012, o 14:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 19:34
Posty: 63
Lokalizacja: Radawiec
Zobacz jak wygląda przejście statecznika pionowego w belkę - to newralgiczny punkt w modelach z usterzeniem T. Przy cyrklu kadłub się ukręca właśnie tam, bo statecznik poziomy na dużym ramieniu generuje spory moment. Zobacz jak wygląda sztywność kadłuba w takim przypadku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2012, o 19:05 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kadłub jest dosyć sztywny w tym miejscu, był zrobiony na oko z tkaniny o gramaturze ok 150-200g/m^2. Tylko statecznik jest lekko skręcony. Spróbuję go naprostować nagrzewnicą i małą wręgą w środku, jeśli się nie uda to może zrobię drewniany i zamocuje go nie za mocno, żeby odleciał statecznik zamiast kręcić ogon jak piszesz. Chyba skłonię się za rozpiętością 2,5m, zrobię płaty 1,20-1,30m do połowy ze stałą cięciwą, a dalej ze zbieżną. Może zrobię jeszcze taki patent, że skrzydła o stałej cięciwie zrobię na 0 stopni, a końcówki dam poddarte do góry, co Wy na to? Lepiej zrobić tak, czy całość prosta i wznios dać przy bagnetach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2012, o 21:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 19:34
Posty: 63
Lokalizacja: Radawiec
O wiele prościej płaskie centro i uszy ze wzniosem. Prościej technologicznie i montażowo oczywiście :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2012, o 21:45 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Dokładnie, tak też pewnie zrobię. Jutro najprawdopodobniej wytnę skrzydełka. Rozpiętość będzie w granicach 2,5m, fornir ma +-120cm, także płaty zrobię jak najdłuższe się da z jednej długości listka. Mam nadzieję, że jutro wstawię fotki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group