Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 19 kwie 2024, o 14:33

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 maja 2021, o 14:42 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
:shock: Zatkało mnie. Coś pięknego! Powodzenia w oblocie i samozadowolenia z nowej konstrukcji :lol: ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2021, o 18:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3701
Lokalizacja: Elbląg
Dziękuję wszystkim kolegom za miłe słowa :oops: , ale to były zdjęcia statyczne, czyli nie wiadomo jak Zefir lata. Dzisiaj wybrałem się na lotnisko. Oczywiście tylko króciutkie loty z ręki, ale model "poczuł" powietrze. Nie wiem co napisać :( . Kilkusekundowe ślizgi niewiele ujawniają. Na pewno trzyma się powietrza. Reaguje na stery. Nie przejawia złych tendencji, np: zadzieranie czy nurkowanie. Potrzebny większy pułap aby w miarę posprawdzać wszystko. Jedno mogę powiedzieć, że szlag trafił moje mocowanie klapek podwozia przy jednym z lądowań z zamkniętym podwoziem. Już wiem, że to chyba mój pierwszy i ostatni model z chowanym podwoziem :evil: . Muszę to jakoś naprawić, przerobić może inaczej wymyślić :( . Czekam na pilota do Tukana.


Załączniki:
DSCN5765.jpg
DSCN5765.jpg [ 224.15 KiB | Przeglądany 7863 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2021, o 19:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
milo pisze:
Jedno mogę powiedzieć, że szlag trafił moje mocowanie klapek podwozia przy jednym z lądowań z zamkniętym podwoziem.

Taśma.

Weź tam olej zawiasy i mechanizmy, z zewnątrz taśma wzmocniona rowingiem szklanym - taka do robienia zawiasów dla modeli z pianki i po sprawie.
Wytrzyma wszystko :lol: :lol:

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2021, o 15:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3701
Lokalizacja: Elbląg
Dzisiaj zrobiliśmy 5 lotów wysokich Zefirem. Model wymaga regulacji, ale udało mi się polatać na termice, wykonałem próby przeciągnięcia ale też rozpędzania. Coś jest w tym modelu co mi przeszkadza :( . Nie wiem co dokładnie, ale chyba jest problem z wyważeniem. Musi być przednie. Uszkodziłem Tukana, przy starcie - ja holowałem, Marcin był na holu Muchą - podwiało, dmuchnęło, do tego wysoka trawa i pęknięty pionowy w holówce. Myślę, że na wieczór będzie gotowy. Planuję doważenie, inaczej, przesunięcie SC bardziej do przodu w Zefirze.
Szybowiec bardzo fajnie się rozpędza, fajnie widać kiedy jest w kominie. Spadek prędkości powoduje korkociąg, ale nie gwałtowny i łatwo się wyprowadza. Akrobacja w normie, pętla prosta w wykonaniu, beczkę jakoś udało się zrobić/zamknąć :P .Innych figur nie próbowałem. Jeszcze :P . Lot na holu kontrolowany, wymagana uwaga przy starcie. Więcej napiszę jak uda się model wyregulować i dojść z nim do porozumienia :lol: . Parę fotek Zefira w locie, o filmikach nie myśleliśmy ;) , będą później.


Załączniki:
DSCN5767.jpg
DSCN5767.jpg [ 80.2 KiB | Przeglądany 7778 razy ]
DSCN5768.jpg
DSCN5768.jpg [ 72.57 KiB | Przeglądany 7778 razy ]
DSCN5772.jpg
DSCN5772.jpg [ 120.14 KiB | Przeglądany 7778 razy ]
DSCN5773.jpg
DSCN5773.jpg [ 147.64 KiB | Przeglądany 7778 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2021, o 08:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
Gratulacje, piekna maszyna, piekna robota!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2021, o 10:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Przyłączam się do gratulacji. Też jestem zachwycony tym modelem :D .

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2021, o 17:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3701
Lokalizacja: Elbląg
Drugie wyjście z Zefirem na lotnisko. Pisałem wcześniej, że coś mi nie pasuje w tym szybowcu. Usiadłem jeszcze raz do kalkulatora, współczynniki są dobre, nawet bardzo. SC tak jak wyliczyłem. Kąty poprawne, nic nie "poleciało" podczas budowy. W tym momencie moja wiedza kończy się. No cóż, czas na brutalne i mało logiczne rozwiązania :oops: . Tak na czuja wsadziłem ok 40 gram ołowiu w dziubek. SC poszło grubo do przodu. Jadę na lotnisko, w bagażniku Zefir i Tukan, Marcin już pędzi na pole, będzie holowanie :D . Dość silny wiatr, ale widać że jest termika, cumulus za cumulusem, momentami aż czarne. Holujemy się. Sam hol bez zmian. Po wyczepieniu jakże miła niespodzianka. Model w pełni sterowny, nie wymiata ogonem, zakręty/krążenie stabilne, delikatne ruchy drążkiem wystarczają. Przeciągnięcie, bez korka tylko ostry zakręt, rozpędzanie eleganckie. Jestem umiarkowanie zadowolony :lol: . Lądowanie. No tutaj brak mi jeszcze wyczucia, jednak otworzenie podwozia /"z wiatrem" :lol: / powoduje duży wzrost opadania, no zagadka ;) . I bynajmniej moim zdaniem nie powoduje tego opór koła ;) . Model chyba potrzebuje bardzo przedniego wyważenia. Podobne wrażenie miałem podczas oblotu Zefira Tomka. Lata jak prawdziwy "długal" :lol: /tak mówiliśmy na Jantara 2B/, końcówki płatów przy starcie i lądowaniu delikatnie i płynnie się uginają a w czasie lotu pracują w zależności od obciążenia. Bardzo ekscytujący widok :D .
Dziękuję wszystkim kolegom za miłe słowa i gratulacje :oops: . Dwie fotki z lotniska, filmik chyba jest ale nie w moim posiadaniu.


Załączniki:
DSCN5781.jpg
DSCN5781.jpg [ 192.76 KiB | Przeglądany 7660 razy ]
DSCN5782.jpg
DSCN5782.jpg [ 211 KiB | Przeglądany 7660 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2021, o 13:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Przyłączam się do gratulacji! :D
Jeśli chodzi o podwozie - to bardzo ważnym jest, aby nic nie wystawało poza obrys kadłuba. Czy to klapka czy to zawias. Lepiej aby klapka była 0,5mm schowana do wnętrza niż ma cokolwiek wystawać. Taśma jako zawias pomoże na dłuższy czas, ale docelowo i tak będzie tendencja do wyrwania klapki podwozia.
A jak z widocznością całego białego modelu na tle cumulusów? Na szczęście są znaki rejestracyjne na płacie, ale przy pułapie 150m to chyba bez różnicy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2021, o 15:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lip 2020, o 10:40
Posty: 166
Lokalizacja: Katowice
Piękna maszyna.
Jeśli możesz daj film, chętnie obejrzałbym go w locie ...

_________________
Pozdrawiam Roman


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2021, o 20:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3701
Lokalizacja: Elbląg
molej pisze:
A jak z widocznością całego białego modelu na tle cumulusów?

Słabo, nawet bardzo słabo, ale jakoś daję radę ;) .
molej pisze:
aby nic nie wystawało poza obrys kadłuba

No właśnie. Powiem tak. Te całe klapki w moim wykonaniu to porażka, totalna :( . Muszę to jakoś rozwiązać. Zrobiłem kilka lotów z zaklejonymi klapkami, czyli start i lądowanie na "brzuchu". Powiem Wam, że zupełnie inny model :lol: . Widocznie lepsze osiągi i jakoś tak inaczej ;) .
Torres pisze:
chętnie obejrzałbym go w locie ...

No na razie brak filmu, bo brak operatora ;) , nawet jak jest to zapomina o filmowaniu, chce oglądać model na żywo a nie przez obiektyw :lol: .... Spoko, coś nakręcimy :) .
Wczoraj polatałem trochę Zefirem. Pierwszy wniosek to taki , że nie jest to model na wiatr, raczej spokojne loty przy lekkim wiaterku, termika z którą radzi sobie nadzwyczaj dobrze :) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group