Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 10:13

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Post: 25 maja 2021, o 21:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
milo pisze:
że nie jest to model na wiatr


Bo na wiatr to są te skrzydła z MH32 ;) :P
Liczę, że kol. stefol na jesień oblata tą konfigurację :D 8-)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2021, o 06:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
mgr pisze:
Liczę, że kol. stefol na jesień oblata tą konfigurację :D 8-)

Muszę Cię rozczarować, Zefir poszedł z dymem, zima była długa ;)
A na powaznie, skopałem kadłub a konkretnie żle wkleiłem wręgi, te z żebrami przy kadłubowymi no i...potem było już tylko gorzej. Po kilku próbach uratowania dałem za wygraną.

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 cze 2021, o 11:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
"Zefir" ma za sobą kilka wyjść na lotnisko i wykonał już ok 30 lotów. Właściwie nie nie wiem jak go umieścić na "mojej liście". Niby szybki, ale jest też i wolny, szczególnie w locie pod wiatr/mocniejszy/. Termika w jego wykonaniu ok, ale na mniejszych V już takiej penetracji nie ma. Sam nie wiem. Raczej skłaniam się ku stwierdzeniu, że: to model na mocne warunki termiczne, szybkie przeskoki od noszenia do noszenia wszystko przy słabym wietrze....no chyba tak jak pierwowzór ;) .
Ale to wszystko to jak mówią, pikuś ;) . Podwozie, a właściwie klapki zamykające komorę podwozia. Dotychczasowe, moje rozwiązania zamykania można wrzucić do kosza. Lądowania szybko zweryfikowały ich słuszność. Właściwie wytrzymywały jedno lądowanie i cały system w pi....du :lol: . Skorzystałem z rozwiązania Pana Białoskórkiego, opisane na stronie PP, wątek o J2B. Czyli?. Zawiasy z Elastosilu ;) . Tak zrobiłem. Okleiłem kadłub i klapki, w szparę między nimi silikon. Klapki bardziej niż zamknięte. Po godzinie podobna dawka preparatu od wewnątrz. Kilkanaście godzin wiązania. Efekt?. Zadziwiająco dobry. Klapki same się zamykają, po zamknięciu podwozia. Pracują stabilnie i równo. Widelec koła zahaczał o krawędź klapek, ale rolki zrobione z bowdenów na druciku 0,8 mm, załatwiły sprawę /to pomarańczowe na zdjęciach/. No ok, myślę, jadę na lotnisko, holówka czeka. Zespół podwozia działa bez zarzutu, start, po starcie próbuję zamknąć, no chyba udało się. Latam, przed lądowaniem otwieram - "z wiatrem" :lol: - widzę że nie bardzo wyszło ląduję. Dwie kępki trawy z przodu klapek wciśnięte między kadłub a klapki totalnie uniemożliwia sprawne działanie. No cóż. Kicha, to podwozie nie nadaje się na gęstą, aczkolwiek świeżo skoszoną trawę. Klapki działają jak pług, przy starcie trawa wbija się w podwozie, podobnie przy lądowaniu. Resztę lotów wykonywałem z zamkniętym podwoziem. Szkoda, bo tyle wysiłku co włożyłem w chyba już ostatecznie sprawnie działający system zamykania, właściwie jest nieprzydatny, bynajmniej na naszym lotnisku. Proszę nie zwracajcie uwagi na jakość wykonania zawiasów - byłem bardzo zdesperowany już :roll: - postaram się poprawić, ale nie teraz. Najważniejsze, że zawias jest sprawny, a co do bajeru pod nazwą "chowane podwozie w szybowcu" może uda się wrócić, kiedyś ;) .


Załączniki:
DSCN5805.jpg
DSCN5805.jpg [ 129.29 KiB | Przeglądany 8154 razy ]
DSCN5806.jpg
DSCN5806.jpg [ 135.44 KiB | Przeglądany 8154 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 cze 2021, o 12:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
No proszę. Mi kobuz klapkami kosił trawę aż miło . W końcu zabetonowałem podwozie i dałem sobie luzu (albo jak kto woli -dałem se siana) w tym temacie . Teraz mnie olśniłeś. Musi działać jak kosiarka skoro jest tak blisko ziemi. Na upartego dłubałem i szukałem przyczyny dlaczego nie chowa podwozia do końca. Taka prosta przyczyną że aż ją zignorowałem. Czasem człowiek ma klapki na oczach.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 cze 2021, o 09:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 wrz 2015, o 21:55
Posty: 106
Lokalizacja: Józefów
Piękny jest

_________________
Pozdrawiam Adam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2021, o 10:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Zefir polatał na termice, trochę. Latanie tym modelem uzależnione jest od tego czy jest do dyspozycji holownik czy nie. Siłą rzeczy każde wyjście na lotnisko jest bardzo "celebrowane" i staram się dokładnie przemyśleć co chcę sprawdzić, ustawić, wyregulować. W jednym z wyjść późnym popołudniem, a właściwie wieczorem /18.30-20/ udało mi się złapać dwa kominy i polatać po 10 min na termice. Nie były to jakieś silne noszenia, ale były. Jestem zachwycony właściwościami modelu, bardzo stabilne krążenie, bez zbędnych poprawek sterami, a jeżeli dodam, że loty odbywały się w totalnej flaucie.... no po prostu relaks :D .
Postanowiłem w końcu uruchomić podwozie. Problemem oprócz opisanych wcześniej, była oś koła. Wykręcały się śruby mocujące ją do widelca, blokując zamykanie klapek. Klej do gwintów być może załatwił temat, zobaczymy. Jak na teraz wszystko działa i czekam na sygnał od kolegi-holownika. Na Zefirze pojawiły się dodatkowe paski ozdobne.


Załączniki:
DSCN5842.jpg
DSCN5842.jpg [ 288.18 KiB | Przeglądany 7705 razy ]
DSCN5843.jpg
DSCN5843.jpg [ 216.51 KiB | Przeglądany 7705 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2021, o 12:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
No no, te paseczki na kadłubie robią robotę :D

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group