Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 13:50

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 gru 2011, o 23:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Cześć

W okresie zimowym chcę sobie przygotować model na wiosnę. Zakochałem się w Cobrze i jeśli uda mi się przejść przez naukę Cada, zamierzam wymodelować makietę, półmakietę. Póki co brak umiejętności zarówno projektanckich jak i warsztatowych, a także opóźnienia naszego Cadowego instruktora :) zmuszają mnie do zrobienia hm... namiastki cobry :)

Projektuję ją w Cadzie od zera - jest to mój projekt wzorowany na rysunkach Cobry. Robię go w technologii kadłuba pudełkowego, więc będzie raczej kanciasty niż okrągły jak piękna Cobra.
Mój warsztat wygląda tak :)
Załącznik:
cadlu.jpg
cadlu.jpg [ 120.9 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Raczej projektuję sobie na bieżąco - jak coś potrzebuję to rysuję, drukuję. Oczywiście nie uniknąłem błędów początkującego - projektowanie bez uwzględnienia grubości materiału powoduje, że po wycięciu i złożeniu statecznika nie mam prostej krawędzi do doklejenia listwy natarcia :) ale następny raz już będę o tym pamiętał. Teraz czeka mnie dokończenie projektu i cięcie płytowego statecznika poziomego. Wymyśliłem sobie - oczywiście przy wydatnej pomocy googla zawieszenie na platformie i napęd na łożyskach. Nie mogę się doczekać kiedy zacznę budować ten element. Ciekawe czy będzie sukcesem, czy porażką.

Póki co mam wyciętą i wstępnie sklejoną skrzynkę kadłuba -
Załącznik:
dscf1029d.jpg
dscf1029d.jpg [ 107.87 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Załącznik:
dscf1032u.jpg
dscf1032u.jpg [ 139.7 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

A tu mój pomocnik :)
Załącznik:
dscf1033i.jpg
dscf1033i.jpg [ 142.9 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

w części ogonowej płaskownik węglowy - zapewne dla mojego spokojnego sumienia niż w celu konkretnym :)

Ze starej szuflady zrobiłem szablon
Załącznik:
dscf1035v.jpg
dscf1035v.jpg [ 122.06 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

w którym powstał pancerny pionowy :)
Załącznik:
dscf1037p.jpg
dscf1037p.jpg [ 164.17 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Załącznik:
dscf1038tk.jpg
dscf1038tk.jpg [ 83.08 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Wszystko to wychodzi mi raczej ciężko - mój prezent mikołajowy pokazuje - kadłub 90g, pionowy 10g (w stanie widocznym) i łapię już pewne przesunięcia w symetrii - cóż - drugi model... stale się uczę.

Dziś udało mi się związać (pokleić) część kadłuba i nadać mu obrys. Mam nadzieję, że klej to wytrzyma.
Załącznik:
dscf1040l.jpg
dscf1040l.jpg [ 537.35 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

_________________
Piotrek


Ostatnio zmieniony 18 sie 2014, o 15:32 przez molej, łącznie zmieniany 1 raz
Zdjęcia przeniesiono na serwer


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 12:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Bardzo ładnie! Mam nadzieję, że rysunki robisz i udostępnisz. Jak uporam się ze swoimi wynalazkami to z chęcią skorzystam i zbuduję sobie Cobrę, wciąż nr 1 na mojej krótkiej liście ulubionych szybowców. Bacznie obserwuję.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 13:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 paź 2011, o 23:03
Posty: 455
Lokalizacja: Świnoujście
Ładny szybowiec się zapowiada , jakiej wielkości on będzie ?

_________________
pozdrawiam Piotr

http://www.amc-jantar.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 13:37 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Rozpiętość 2m, długość kadłuba 1m. Docelowo na tej bazie ma powstać półmakieta - staram się trzymać skali 1:7.
Do tego co jest będzie skrzydło centropłat (cięciwa 180mm)+trapezowa końcówka (180-150mm) profil s3021.

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2011, o 23:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Tak żeby nie było, że nic nie robię - dziś pokleiłem wstępnie stateczniki, okleiłem balsą. Wyciąłem wręgi kabinkowe, oraz wręgi centropłata. Zdjęcia będą pewnie jutro, jak już złożę te kawałki do kupy :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 gru 2011, o 00:26 
Piotrek, w jakim kierunku dałeś słoje w żebrach statecznika pionowego? Ażury hand made w tych wręgach?


Na górę
  
 
Post: 31 gru 2011, o 00:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
wręgi są sklejkowe - dolne i górne 2mm, środkowe 1,5mm. robię pancerny, bo obciążenia są duże i w dodatku po skosie.
Wszystko jest hand-made :) a jeśli chodzi ci o kształt ażurów - to tak - rysowałem od ręki, bo w projekcie początkowo nie uwzględniłęm a potem to już miałem wycięte żeberka.

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 gru 2011, o 00:58 
czyli zeberka maja po 5,5 mm!? - faktyczcie pancerne. Piotrze podziwiam twoja wytrwalosc (i w cadzie i w montazu).


Na górę
  
 
Post: 31 gru 2011, o 12:08 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Nie, nie mają po 5mm :)

dolne żebro ma 2mm grubości - trzy środkowe 1,5 mm a górne na którym będzie mocowany ster wys również 2mm :)

Co do Cada, to strasznie mi sie podoba, jak coś zaprojektujesz, wytniesz nawet piłką włosową a to później pasuje tak jak było zaprojektowane albo nie pasuje :) Nigdy nie miałem doczynienia z tego rodzaju oprogramowaniem i mnie to ogromnie fascynuje. Niestety mam słabe podstawy i wiele rzeczy sprawia mi kłopot. Ale dzięki Sławkowi, tobie i innym kolegom rozwijam się :)

Ja podziwiam twoją wytrwałość w modelowaniu i razem ze Sławkiem jesteście dla mine wzorem do doścignięcia :)

Tak troszkę pokadziłem przy końcu roku :)
Dziś wrzucę trochę fotek, choć postęp niewielki :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 sty 2012, o 11:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Trochę postępów. Nie wiem jak mam ustawić aparat, żeby robił ostre zdjęcia balsy - z lampą prześwietla, bez - beznadzieja. Muszę coś poustawiać. Póki co - takie zdjęcia.

Klejenie pionowego, żadna tajemnica - żeberka, listwa czołowa, zamknięte kesonami, spływ steru wzmocniony paskiem tkaniny. teraz już wyszlifowane, czekają na zawiasy i mechanizm poziomego. Statecznik pionowy ze sterem póki co waży 29 g. Jak dla mnie nie jest to dużo zważywszy technikę wykonania i rozmiar tego elementu :)
Załącznik:
dscf1045e.jpg
dscf1045e.jpg [ 283.27 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Załącznik:
dscf1047w.jpg
dscf1047w.jpg [ 361.01 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Załącznik:
dscf1078y.jpg
dscf1078y.jpg [ 230.42 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Do kadłuba dorobiłem wręgi kabinkowe - parami - na kadłub i lustrzany egzemplarz na kabinkę. Mały strzał w stopę - ta przednia utrudni mi dopasowanie styrodurowego wypełnienia. Ale dam sobie z tym radę :)
Załącznik:
dscf1080xn.jpg
dscf1080xn.jpg [ 331.07 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

Załącznik:
dscf1081v.jpg
dscf1081v.jpg [ 270.52 KiB | Przeglądany 8493 razy ]

To tyle. Teraz centropłat - mam już wycięte żeberka nasadowe - trochę ryzykuję z grubością - 2mm. I wielka zagadka - mechanizm steru wysokości.

Mam dylemat jak to napędzić :) czy ster kierunku w takim modelu sprawdzi się na bowdenie ? Czy już musi być pull-pull. Czy napęd steru wysokości (będzie dźwignia w ogonie) realizować popychaczem węglowym, czy klasycznie bowdenem do dźwigni a od dźwigni w pionowym już popychacz ze szprychy ? To muszę jeszcze przeanalizować :)Trochę postępów. Nie wiem jak mam ustawić aparat, żeby robił ostre zdjęcia balsy - z lampą prześwietla, bez - beznadzieja. Muszę coś poustawiać. Póki co - takie zdjęcia.

Klejenie pionowego, żadna tajemnica - żeberka, listwa czołowa, zamknięte kesonami. teraz już wyszlifowane, czekają na zawiasy i mechanizm poziomego. Statecznik pionowy ze sterem póki co waży 29gr. Jak dla mnie nie jest to dużo zważywszy technikę wykonania i rozmiar tego elementu :)

_________________
Piotrek


Ostatnio zmieniony 18 sie 2014, o 15:41 przez molej, łącznie zmieniany 1 raz
Zdjęcia przeniesiono na serwer


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group