Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:58

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 cze 2014, o 13:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Postanowiłem zbudować motoszybowiec o rozpiętości około 3 [m] - z racji braku dobrych planów zdecydowałem się również zaprojektować go. Jest to mój pierwszy taki projekt ale myślę że nie ostatni ;) Przetestuję i opiszę kilka metod wykonywania które zrobię po raz pierwszy.

Podstawowe dane:
Rozpiętość: 3100 [mm]
Profil: SD 7037 (9,2%)
Planowana masa: 1700 [g]
Pow. nośna: 56,4 [dm^2]
Obciążenie: 30 [gr/dm^2]
Pow. stat. poziomego: 5,90 [dm^2]
Pow. stat. pionowego: 3,85 [dm^2]
Kąt zaklinowania płata: 2°

Dodatkowe info:
- Kadłub laminatowy o przekroju eliptycznym wykonany metodą traconego styropianu. Będzie "obszerny" - traktuję to jako test do wykonania makiety tą metodą w przyszłości
- Skrzydła konstrukcyjne kryte folią. Lotki + klapy. Żebra wycięte laserowo. Reszta klasycznie - ręcznie
- Statecznik poziomy pływający
- Podwozie chowane

Wyniki obliczeń przeprowadzone za pomocą arkusza do obliczeń Curtis-a Suter-a.
Załącznik:
01.JPG
01.JPG [ 80.79 KiB | Przeglądany 33584 razy ]

Odpowiednie wartości mieszczą się w zakresach (więcej info tutaj)
Widok na model w 3 rzutach. Jeszcze wstępnie, bez podwozia, płozy ogonowej itp.
Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 47.02 KiB | Przeglądany 33584 razy ]

I wizualizacja 3d
Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 27.65 KiB | Przeglądany 33584 razy ]

Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 32.54 KiB | Przeglądany 33584 razy ]

Załącznik:
05.JPG
05.JPG [ 41.81 KiB | Przeglądany 33584 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2014, o 13:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Podobny do Cobry :) Zapowiada się świetnie. Popracował bym nad obrysem dolnej części kadłuba, no ale to moja sugestia.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2014, o 14:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Przychylam się do opinii Milo - ale tak jak napisał - sugestia. Zmniejszyć brzuszek (pod skrzydełkiem) tak, żeby łagodniej i ładniej przeszedł w ogon. Ale... punkt wiedzenia przede wszystkim zależy od widzącego :lol: Jakby nie było, i tak ładniusi :D . Nie mówiąc o przewidywanej technologii wykonania, która zapowiada się arcyciekawie ;) Mogę tylko przyklaskiwać i czekać z niecierpliwością na postępy w pracach ;) Nie zapomnij o wykonaniu w żeberkach otworków pod kable serw... :evil: .... :lol: Nawet jeśli się nie przydadzą to okaże się, że są jednak niezbędne... :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 cze 2014, o 00:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Kiedyś bardzo mocno chciałem wykonać półmakietę Cobry - pewnie stąd to podobieństwo (no może nie że bardzo chiałem - bo gdybym chciał bardzo - to bym ją miał ;) )
Jeśli chodzi o dolny obrys - to walczyłem z nim wcześniej wiele razy. Rysowałem różne wersje i finalnie wybrana została ta co jest. Na początku to i owszem, wystający "zadek" bardzo rzucał mi się i kuł w oczy ale chyba z czasem przestał. Była fajna jedna wersja która mi się spodobała ale z dużo mniejszym przekrojem kadłuba (wysokość). Z racji takiej że chcę wykonać obszerny kadłub niejako próbnie - wygrała ta z rysunku...
Otworów w żebrach nie będzie... Żeberka będą ażurowane ;) Hehe. Chodzi mi o uzyskanie możliwie niskiej masy płatów. Kiedyś jak zmieniałem skrzydła w szybowcu z konstrukcyjnych na styro + fornir wyszły mi, z resztą jak jest w literaturze, cięższe. Może i ciut więcej niż te pisane 30% ale w stosunku do reakcji na lotki - duuuuużo bardziej (bezwładność). Z czasem się przyzwyczaiłem ale Canguro z założenia ma być skoczny po niebie jak koń... Tzn. kangur ;) (to a propos tego<= uwaga od la 18stu!!)

Kolejna kwestia - napęd. Zakładałem zasilanie 4S ale po kilku próbach skonfigurowałem go (motoszybowiec) na 3S. Dlatego, ponieważ mam taki regulator oraz pakiety. W końcowej fazie zostały silniki 750 kV i 1100 kV ale wygrał ten pierwszy.
Szacunkowa charakterystyka napędu:
Silnik: Turnigy 3639 750kv link
Łopaty: 14x8
Zasilanie: 3S1P 20C na poziomie ≈ 3000 mAh
Przy obliczeniach wybrany był pakiet 2500 mAh więc osiągi powinny być o niecałe 17% większe. Oto dane z obliczeń:
Silnik (max):
Prąd: 34,75 [A]
Obroty: 5721 [rpm]
Moc elektryczna: 347,7 [W]
Moc mechaniczna: 281,0 [W]
Efektywność: 80,8 [%]
All:
Ciąg statyczny: 2217 [g]
Czas pracy (100%): 4,3 [min]
Prędkość zaśmigłowa: 77 [km/h]

Obliczenia wykonane za pomocą tej strony. Kiedyś cała baza była darmowo dostępna, teraz trzeba kilka razy odświeżać aż uda się trafić dostępną odpowiednią konfigurację.
Preferuję mocny napęd na krótko niż słaby na dłużej. Sam napęd będzie miał masę ≈232 [g] więc bez tragedii. Jeśli założę baterię o pojemności 3000 mAh to na szybowiec pozostaje nieco ponad 1200 [g]. Odejmując serwa w skrzydłach i podwozie zostaje mi prawie 1050 [g] na resztę. Nie wiem jak masowo wyjdzie kadłub, ale mam zamiar go wykonać dodatkowo w worku próżniowym z folią perforowaną i ręcznikami papierowymi dla odebrania nadmiaru żywicy więc obstawiam że jest szansa się zmieścić. Nawet jeśli nie (tfu) to 100 [g] więcej też tragedii nie zrobi. Jak to mówią - wyjdzie w praniu ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2014, o 23:09 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Pisałem wcześniej że skrzydła będą klasyczne. Nie do końca tak będzie. Wymyśliłem sobie, że z racji ostrego zakończenia profilu nie mogę zrobić tego "normalnie". Wpadłem na pomysł (nie wiem czy do końca właściwy - okaże się) aby lotki i klapy wykonać ze styroduru i zalaminować je techniką worka próżniowego. Zrobiłem kilka prób na mniejszych elementach i efekty dają nadzieję na dobre wykonanie. Czy tak się uda - jeszcze nie wiem. Wykonanie będzie też próbą sił przed zrobieniem dużego skrzydła w tej technice. Wiem że nie powinno się wykonywać osobno lotek ale... No właśnie , mam nadzieję że nie będę musiał budować nowych skrzydeł lub nawet lotek ;)
Początkowo tylko żebra miały być wycięte laserowo ale rozrysowując je, wkręciłem się trochę bardziej i wykonanych będzie więcej elementów.
Złożone skrzydło dla sprawdzenia czy wszystko gra (bez przekładek między dźwigarowych które również będą wypalone). Keson 1,5 [mm] do dźwigara głównego a spodnia część będzie pokryta całkowicie. Wykonanie takie - ponieważ skrzydła będą kryte folią a na wklęsłej części profilu folia zapewne chciałaby odchodzić. Dźwigary główne sosnowe 3x6 [mm] i 2x6 [mm] na końcówce. Dźwigar pomocniczy - sosna 2x3 [mm] wraz z przekładkami łączącymi z dolnym pokryciem. Najlepiej aby przekładki "wchodziły" w dolne pokrycie tak aby klej pracował na ścinanie ale u mnie będzie "na zero" - powinno wystarczyć. Dźwigar ten sięgać będzie za serwo lotki. Krawędź natarcia dotnę z balsy 5 [mm]
Załącznik:
06.JPG
06.JPG [ 93.85 KiB | Przeglądany 33334 razy ]

Ster kierunku bez krawędzi spływu. Z racji jej prostoty - wykonana będzie ręcznie. Krawędź natarcia 2x1,5 [mm]. Podwójna aby łatwo było wyszlifować kieszenie na zawiasy (przed sklejeniem) i mam pewność że będą na środku
Załącznik:
07.JPG
07.JPG [ 44.46 KiB | Przeglądany 33334 razy ]

I statecznik poziomy który będzie posiadał keson i nakładki na żebra z balsy 1 [mm]. Krawędź spływu - tak samo jak wyżej
Załącznik:
08.JPG
08.JPG [ 88.07 KiB | Przeglądany 33334 razy ]

Dzięki symulacji znalazły się dwa, trzy małe błędy i mam nadzieję że to już wszystkie ;)
Całość po dodaniu odpowiedniego offsetu (0,12 [mm] wg Sławka) została rozmieszczona na 5 formatkach balsowych - 3x 2[mm], 1,5 [mm] i 3 [mm].
Załącznik:
09.JPG
09.JPG [ 208.3 KiB | Przeglądany 33334 razy ]

Aby nie kombinować ze sklejką, żebra przy kadłubowe i ostatnie trzymające rurki bagnetów będą wzmocnione tkaniną. Dodatkowo wykonałem szablony dla skrzydła zakładane od strony krawędzi natarcia - dla łatwiejszego ustawienia równego odstępu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2014, o 22:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
1. Klapy i lotki wykonywane "osobno" i z styroduru w/g mnie nie jest to dobry pomysł. Nie rozumiem uzasadnienia.
2. Folia prawidłowo nakładana na wklęsłym spodzie nie powinna "odchodzić"
3. Jeśli dół skrzydła chcesz jednak kryć jak keson balsą to pewnie wystarczy co drugie żebro z zachowaniem ich nosków w kesonie.
4. Balsa 1,5 mm na pokrycie kesonu [i ew. dołu skrzydła] przy tej rozpiętości to za cienko.
5. Wymiary listew na dźwigary to za cienko.
6. Przekładki, u Ciebie "dokładki" doklejone do dźwigara pomocniczego umieszczonego na górze skrzydła nie wiele dadzą. Konstrukcja może dać sztywność przy tej samej wadze bez nadziei, że klej wytrzyma na ścinanie i rozrywanie.

Musisz się zdecydować jak to skrzydło chcesz konstruować, bo może kryte folią, a może trochę balsą to trudno dyskutować.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lip 2014, o 20:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Ad 1. Uzasadnienie podane jest we wcześniejszym poście (profil). Czy pomysł jest dobry? Tak jak pisałem wcześniej - sam nie wiem czy do końca właściwy, niedługo się okaże
Ad 2. Teoretycznie jest to do zrobienia ale trudności mogą być duże. Jeśli folia będzie zbyt napięta - odklei się od wklęsłego spodu. Jeśli położę ją zbyt luźno - możliwe że nie uzyskam gładkiej powierzchni. Stąd założenie że pokrycie balsy przyklejonej na wklęsłej części profilu będzie obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Oklejałeś wklęsły spód na żeberkowej konstrukcji? Jaki profil i cięciwa? Żebra miały nakładki? Jak zachowuje się folia po np. roku, dwóch? Dało rady oklejać bez problemu?
Ad 3. Może dla prawidłowego położenia folii by wystarczyło ale jeśli chodzi o wytrzymałość to na pewno było by to "na minus". Miejscowe nagłe zmiany przekrojów/rozmiarów bardzo źle działają na wytrzymałość - wprowadzają karb
Ad 4. Dlaczego? Na jakiej podstawie takie stwierdzenie? Robiłeś podobne skrzydła i keson nie wytrzymał skręcania i popękał? Widziałem skrzydła nieco większej rozpiętości, z rdzeniem styropianowym kryte balsą 1,5 [mm] które z powodzeniem służyły cztery lata. Wiem że nie jest żaden dowód obliczeniowy ale jednak świadczy że grubość ta jest wystarczająca. Poza tym twierdzenie że grubość kesonu jest nieodpowiednia nie znając gęstości balsy czy choćby odległości między żebrami jest trochę jak wróżenie z fusów...
Ad 5. No to policzmy wytrzymałość takich dźwigarów. Wtedy będziemy mogli ocenić czy za cienko:
Dla uproszczenia przyjmuję obciążenie skrzydła ciągłe stałe (choć powinno być zmienne zgodnie ze zmienną cięciwą). Utwierdzenie z jednej strony, od kadłuba.
Obciążenie ciągłe połówki skrzydła q = 0,85/1,5 [kg/m] = 8,5/1,5 ≈ 5,67 [N/m]
Moment gnący maksymalny Mg = 1/2*q*l^2=1/2*5,76*1,5^2 ≈ 6,38 {[N/m*m^2]=[N*m]}
Naprężenia sigma σ=Mg/Wx gdzie Wx - wskaźnik wytrzymałości na zginanie. W naszym przypadku policzę tylko pasy sosnowe bez przekładek balsowych które de facto wskaźnik ten zwiększą. Zgodnie ze wzorem Wx=(B*H^3-b*h^3)/6*H gdzie H i h to wysokości zewn./wewn. przekroju a B i b - szerokości. W moim przypadku b = B ponieważ brak jest środnika. Podstawiając wartości do wzoru wychodzi nam Wx≈0,2185 [cm^3]
Możemy teraz obliczyć wartość sigma σ = 6,38/0,2185 ≈ 29,2 [MPa]
Moje listewki posiadają gęstość w stanie suchym około 530 [kg/m3] co wg literatury daje wytrzymałość na zginanie statyczne rzędu 110 MPa czyli wartość ≈3,8 razy większą. Innymi słowy tyle razy trzeba by zwiększyć obciążenie aby przekroczyć naprężenia dopuszczalne. Oczywiście zdaję sobie sprawę że w małym lotnictwie obliczenia dla "wartości lotnych" są dużo mniej istotne ponieważ przy "delikatnych kraksach" siły działające na model są dużo większe.
Jednakże obliczenia są z dużym (jak nie bardzo dużym) zaokrągleniem w dół. Przyjmuję "trudniejsze obciążenie", po 100 [mm] w skrzydle są rurki dla bagnetów więc powinno się od tego miejsca liczyć naprężenia, dodatkowo liczę tylko dwie listewki a przecież jest jeszcze dźwigar pomocniczy jak i krawędź natarcia, listwa spływu (u mnie listwa przyklapowo/lotkowa) - wszystko pracuje razem. Poza tym jest jeszcze keson górny do dźwigara i pokrycie dolnej części które będzie działać na rozciąganie a jak wiadomo balsa ma większą wytrzymałość na rozciąganie niż ściskanie (dlatego lepiej pokryć dół niż górę). Te dodatkowe elementy zwiększają wytrzymałość skrzydła na zginanie i zapewne nie tylko 2x więcej stąd moim zdaniem - dźwigary są wystarczające
Ad 6. Pozostawienie pustej przestrzeni między dźwigarem pomocniczym a dolnym pokryciem było by dużym błędem. Dzięki temu większa jest sztywność konstrukcji jak i większa jest jego wytrzymałość za sprawą zwiększenia ilość punktów podparcia. W takim przypadku dźwigar utwierdzony jest liniowo a nie punktowo
Stema pisze:
Musisz się zdecydować jak to skrzydło chcesz konstruować, bo może kryte folią, a może trochę balsą to trudno dyskutować.

Jestem zdecydowany na skrzydło z dolnym pokryciem balsowym i pokryciem górnym - do dźwigara głównego. Na całość idzie folia. Folia - aby nie motać się z malowaniem balsy a balsa - aby zwiększyć wytrzymałość skrzydła.
Dyskusje oraz konstruktywna krytyka jak najbardziej wskazana i mile widziana. Jednakże aby miało to sens musi być to merytoryczne bo stwierdzenie że nie jest dobrze czy tak będzie źle bez jakiegokolwiek podparcia czymkolwiek - wnosi niewiele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lip 2014, o 18:59 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
To prawda.
Nie znam skrzydła w modelach z dołem krytym balsą, a górą częściowo.
Podobnie jak w dużym lotnictwie dół sklejka/blacha, a góra j.w.
Natomiast czuję, że to się może sprawdzić.
Jeśli chodzi o obliczenia to widzę hołdujesz szkole np czeskiej.
Jak w próbach coś się złamie to pogrubię.
Będę z uwagą śledził Twój wątek.

ED: grubość balsy na pokrycie odnosiłem do skrzydła konstrukcyjnego, nie z rdzeniem styropianowym.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2014, o 13:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
To nie jest tak że "hołduję szkole czeskiej". Dźwigary dobrałem odnosząc się do innych projektów i trochę na czuja. Obliczenia sprawdzające wykonałem dopiero po Twoim poście. Po pewnym czasie i analizie całości stwierdzam że mogłem dać nieco większy dźwigar - np. 3x8 [mm] tak dla świętego spokoju. Masy za wiele by nie przybyło. Mam nadzieję że będziesz śledził w celu kibicowania a nie aby powiedzieć - "a nie mówiłem!" ;)

Rozrysowałem plany do składania skrzydeł i usterzenia oraz co bardzo potrzebne - rzuty kadłuba z góry i z boku. Kadłub dla ułatwienia odwzorowania podzieliłem na segmenty. Tam gdzie krzywizna jest większa - gęściej. Wydruk na formacie A3 w skali 1:1. Co ciekawe, ustawiając skalę 1:1 w rzeczywistości ona wcale taka nie była! Szerokość wydruku zamiast 400 [mm] była np. 401,75 [mm]. Niby to niewiele ale dla 4 arkuszy na końcu mamy przesunięcie 7 [mm]! Po kilku próbach ustawiłem odpowiednią skalę (chyba 1:0,9895). Plany poniżej. Oczywiście skrzydło wydrukowane również w odbiciu lustrzanym aby nie zrobić dwóch lewych (czytałem gdzieś że dwie osoby pomyliły się w ten sposób [sic!])
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 320.22 KiB | Przeglądany 32575 razy ]

I sklejanie całości przy użyciu długiej poziomicy
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 38.98 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 35.72 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 30.25 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 54.8 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Następnie wycięty z planów rzut boczny bez statecznika poziomego który wykonam osobno. Rzut przymocowałem do styroduru szpilkami i wyciąłem gorącym drutem z naddatkiem. Wycięte zostały 2 takie elementy
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 86.62 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Następnie skleiłem je za pomocą kleju poliuretanowego i wyciąłem już po obrysie. Klej poliuretanowy dość długo wiąże styrodur w takim układzie (powyżej 24h) i przez ten czas elementy powinny być dociśnięte. Ale jak klej jest twardy - ciężko się go tnie gorącym drutem. Z tego powodu, po wstępnym wiązaniu kleju (ja odczekałem 2h) wyciąłem elementy uważając aby nie poprzestawiały się względem siebie i docisnąłem do siebie na dalszy czas wiązania
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 32.62 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Dosyć ciężko było mi ciąć tak aby wszystko wyszło proste/styczne/idealne. Powstały więc fałdki które wyrównałem wstępnie papierem ściernym naklejonym do płaskiego kawałka deski. Następnie przymocowałem rzut z góry tak aby zaznaczone miejsca przekrojów zgadzały się ze sobą. Wycięty rzut jest dla płaskiej powierzchni a u mnie naklejałem na krzywiznę. Pojawiła się konieczność rozcinania i wydłużania wykroju. Na prawie płaskiej tylnej części nie było to koniecznie ale na mocno zakrzywionym przodzie - już tak (linie cięcia widać wyraźnie między przekrojami 3÷5)
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 201.65 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Przed cięciem "z góry" przymocowałem wydruk żebra z miejscami na bagnety i wywierciłem 2 otwory na wiertarce kolumnowej. Nie wyszły na wylot - nie mam tak długiego wiertła. Ale pogłębię je po odcięciu bocznych naddatków.
Poniżej wycięta bryła kadłuba. W środkowej części drut za bardzo zagłębił się w materiał więc nakleiłem na to miejsce odcięty skrawek i wyrównałem go do obrysu (na zdjęciu jeszcze przed tą operacją)
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 50.26 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Następnie zaznaczyłem cienkopisem przekroje na styrodurze i wyznaczyłem linię środkową dla bocznego rzutu. W kolejnym kroku mierzyłem odpowiednie odległości do wytrasowania linii cięcia na każdym przekroju. Najpierw wyznaczyłem do ścięcia rogi tak aby był jeszcze 1 [mm] luzu do zakładanego obrysu (środkowy rysunek poniżej). Po narysowaniu 8 linii na styrodurze, wyciąłem naddatek ostrzem nożyka
Załącznik:
19.jpg
19.jpg [ 131.74 KiB | Przeglądany 32575 razy ]

Górnej części belki ogonowej nie obrabiam - zrobię to jak dokleję statecznik
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 32.14 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Następnie, jak wyżej, zaznaczam linie cięcia rogów (tym razem 16 linii) na styrodurze tak aby zachować mały odstęp (~1 [mm]) od docelowego przekroju
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 55.79 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Obcinam naddatek nożykiem i raz jeszcze delikatnie wszystkie naroża tym razem bez trasowania
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 49.03 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

I całość szlifuję papierem ściernym (wstępnie 60) zamocowanym na płaskiej desce. Po głównym zebraniu materiału, aby wyrównać całość szlifuję długim odcinkiem papieru ściernego trzymanego w rękach za końce. Po wstępnej obróbce wygląda to tak
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 33.2 KiB | Przeglądany 33055 razy ]

Efekt nawet zadowalający. Aby wykonać dokładne odwzorowanie należałoby wykonać negatywowe przekroje - sprawdziany. Miałem to w planach ale widzę że pracochłonność była by ogromna a konieczności takiej nie ma. Może gdyby była to półmakieta lub makieta - wtedy trzeba by tak zrobić. A w moim przypadku milimetr czy dwa w tą czy w tamtą nie robi różnicy. Z tego powodu chyba bym nie robił tak kadłuba półmakiety. Niby można dopuścić nieznaczne odchyłki ale wg mnie jak robić już kadłub to tak aby jak najbardziej odwzorowywał oryginał. Jednak z drugiej strony, kreśląc kadłub szybowca w sieci odnajduję 3 różne plany w których każdy różni się od siebie obrysem i przekrojami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2014, o 14:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Świetna relacja, naprawdę! Prawdziwy elementarz. A i sam pomysł i wykonanie wręcz wymusza ukłon w Twoja stronę. Śledzę z ogromną ciekawością i zainteresowaniem. Bardzo bardzo merytoryczne i rzeczowe podejście do tematu. Wielkie gratulacje! :D Może uzupełniłbyś - o ile nie sprawi Ci to kłopotu - wątek o choćby fotki (tak dla zobrazowania) "maszynki" czy też "czegoś tego" czym ciąłeś styrodur?

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group