Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 14:51

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 mar 2017, o 02:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 wrz 2014, o 21:34
Posty: 181
Lokalizacja: Kielce
Jeżeli te wszystkie panele mają mieć jakikolwiek sens to skupiłbym się tutaj bardzo mocno na aerodynamice i wszystkich oporach jakie powstają na skutek poruszania się modelu. Zwrócił uwagę na dobranie profilu, tak aby uzyskać z niego jak najwięcej. Skupić się na tym aby zaokrąglić dostatecznie wszystkie przejścia kadłub-skrzydła, kadłub-stateczniki. Wykonać jak najmniejsze szczeliny między lotkami/klapami a skrzydłami oraz zadbać o odpowiednie końcówki skrzydeł.

Chcesz robić kadłub na bazie prostokąta aby było prościej - osobiście odradzam takie rozwiązanie, ponieważ tym bardziej przekreśli to Twoje starania i oszczędności energii ze względu na swój opływ aerodynamiczny a w zasadzie jego brak. Ja wiem że SolarImpulse to latająca skrzynka ale tutaj panele są naprawdę wszędzie ale głównym celem projektu było zmaksymalizować powierzchnie prostopadłe tak aby móc ułożyć jak najwięcej paneli. W skali modelu zdalnie sterowanego raczej takie rozwiązanie jest bez szans ze względu na ograniczone wymiary paneli więc jak już wspomniałem wcześniej skupiłbym się na minimalizowaniu strat.

Do napędu darowałbym sobie napęd pchający ze względu na swoją słabszą skuteczność i wydajność w porównaniu do napędu ciągnącego oraz poszedł w kierunku którym mówi milo. Dwa silniki ciągnące (oczywiście ze składanymi łopatami) na centropłacie, jeden kadłub i doczepiane płaty.

Całość chcesz zaprojektować w SolidWorksie. Przy okazji możesz również przeprowadzić symulację przepływu, rozkład ciśnień wzdłuż kadłuba i skrzydeł za pomocą dodatku FlowSimulation, tutaj instrukcja jak do tego mniej więcej podejść:


_________________
Zapraszam na instagram!
@aero_works
#aerodesignworks
#adw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2017, o 20:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lut 2017, o 19:15
Posty: 22
Lokalizacja: Jelenia Gora
dexter_ck dziękuje Ci za twój cenny komentarz. Ostatnio wprawdzie postępów nie poczyniłem odnośnie projektu solarnego, gdyż zbudowałem swoje pierwsze skrzydełko do latania. Chcę zobaczyć jak takie coś lata.

Bardzo cenna uwaga odnośnie oporów. Mocno merytorycznie podszedłeś do tematu, na pewno Twoje rady wezmę sobie do serca. W kolejnych dniach postaram się o jakąś drobną aktualizację.

_________________
moj kanal na YouTube - Zapraszam goraco : https://www.youtube.com/user/TheMalynoob


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 mar 2017, o 22:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lut 2017, o 19:15
Posty: 22
Lokalizacja: Jelenia Gora
Witajcie, w ostatnich dniach nie aktualizowałem tutejszego projektu, dla testu zbudowałem swoje pierwsze skrzydło. Chciałem sprawdzić jak to może się zachowywać i czy może lepiej jako platformę, użyć takiej konstrukcji.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony , niemniej jednak. Moje latadło długo nie pożyło. Załączam fotki oraz jakiś super krótki filmik z 2 kraks.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 325.97 KiB | Przeglądany 9511 razy ]
Załącznik:
1a.jpg
1a.jpg [ 715.57 KiB | Przeglądany 9511 razy ]
Załącznik:
20170326_174613.jpg
20170326_174613.jpg [ 427.63 KiB | Przeglądany 9511 razy ]




Budowałem go tydzień a na weekend rozbiłem...

pozdrawiam

_________________
moj kanal na YouTube - Zapraszam goraco : https://www.youtube.com/user/TheMalynoob


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 mar 2017, o 22:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Fajne skrzydełko, choć jako platforma no nie wiem..., takie skrzydełka z reguły latają bardzo szybko.
A do informacji o braku prądu w pakietach ja zawsze stosuję takie mierniki / alarmy: https://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol
Słychać je z daleka i wiadomo kiedy lądować ;)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2017, o 12:00 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 wrz 2014, o 21:34
Posty: 181
Lokalizacja: Kielce
Też udało mi się popełnić skrzydło, a mianowicie Zagi 1,2m. Również długo nie pożyło :-D Po kolejnej kraksie w trakcie startu i uszkodzeniu kamery dałem sobie spokój.
Skrzydło fajne pod względem rozłożenia elektroniki i do niej dostępu ale dla mnie starty to była jakaś tragedia.

_________________
Zapraszam na instagram!
@aero_works
#aerodesignworks
#adw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 kwie 2017, o 12:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lut 2017, o 19:15
Posty: 22
Lokalizacja: Jelenia Gora
Witam serdecznie . Na razie zarzucę państwu zdjęcia bez wymiarów. Tak na szybko podam że:
Całkowita rozpiętość to 3000mm
Cięciwa: 350mm
Statecznik poziomy: 800x200
Stateczniki pionowe: 400x200

Cala elektronika będzie chowana w skrzydle więc ogólnie wyobrażam sobie na ten moment tak właśnie tę konstrukcję.

40 paneli słonecznych - 125mm x 125mm.

Oto rysunki:


Załączniki:
SP V1_01.JPG
SP V1_01.JPG [ 213.32 KiB | Przeglądany 9448 razy ]
SP V1_0.JPG
SP V1_0.JPG [ 226.79 KiB | Przeglądany 9448 razy ]

_________________
moj kanal na YouTube - Zapraszam goraco : https://www.youtube.com/user/TheMalynoob
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 kwie 2017, o 13:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
O!!!??? :o
Ten model w tym układzie nie ma szans na prawidłowe wyważenie!
Musisz rozważyć opcję 1- wydłużyć belki ze śmigłami lub opcję 2- silniki pozostawić w tym stanie a wykonać dodatkową belkę z ciężarkiem.
Załącznik:
SP V1_0.JPG
SP V1_0.JPG [ 83.58 KiB | Przeglądany 9444 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2017, o 22:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lut 2017, o 19:15
Posty: 22
Lokalizacja: Jelenia Gora
Siemka Panowie, przepraszam ze długo się nie odzywałem, ale trochę rzeczy w życiu zmieniam i tak powoli się ogarniam... Trochę koncepcje modelu poprawiłem.

Próbowałem już budować skrzydło - dodam fotki kolejnym razem ale totalnie źle to zrealizowałem, wiec usiadłem do SolidWorksa by rzeczywiście dopracować całość najpierw tu.
pepcio 11 pisze:
O!!!??? :o
Ten model w tym układzie nie ma szans na prawidłowe wyważenie!
Musisz rozważyć opcję 1- wydłużyć belki ze śmigłami lub opcję 2- silniki pozostawić w tym stanie a wykonać dodatkową belkę z ciężarkiem.
Załącznik:
Załącznik SP V1_0.JPG nie jest już dostępny

Pepcio, dziękuje Ci za komentarz. Dało mi to do myślenia.
Koncepcje poprawiłem, niestety nie mam stateczników dorysowanych. Zerknijcie na taka formę.
DEPRON na ten moment jest materiałem z którego chcę to jednak zbudować.

Rozpiętość 3000mm x 350mm cięciwa.

Pozdrawiam Was serdecznie.


Załączniki:
V_001_03.JPG
V_001_03.JPG [ 180.18 KiB | Przeglądany 9320 razy ]
V_001_02.JPG
V_001_02.JPG [ 149.46 KiB | Przeglądany 9320 razy ]

_________________
moj kanal na YouTube - Zapraszam goraco : https://www.youtube.com/user/TheMalynoob
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2017, o 18:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli to są lotki to proponuję je przenieść:
Załącznik:
V_001_02.JPG
V_001_02.JPG [ 15.05 KiB | Przeglądany 9291 razy ]

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2017, o 23:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lut 2013, o 11:19
Posty: 12
Lokalizacja: Augustów
Tak przeglądnąłem temat, nie chcę wychodzić tutaj za znawcę, ani zniechęcić do prób i budowania, ale...
1. Depron to niestety kiepski materiał na budowanie dużego, lekkiego modelu. Owszem, modele z depronu są lekkie kiedy są małe i sama jego sztywność jest w zasadzie wystarczająca dla całej konstrukcji. Przy tak dużej rozpiętości to jest raczej średni pomysł. Poszedłbym bardziej w konstrukcję klasyczną lecz z domieszką węgla. Taka konstrukcja pozwoli uzyskać wagę około 1800-2000g już do lotu.
2. Jeżeli chcesz uzyskać minimalny pobór prądu to trzeba mocno popracować nad aerodynamiką modelu. Zmienić profil, kształt skrzydeł (podpowiadam hasło - wydłużenie) polecam XFLR, fajny program do sprawdzania konstrukcji pod względem właściwości, jest sporo materiałów jak z niego korzystać.

Jak mogę coś zasugerować, to buduj swój duży model z depronu, ale bardziej jako nowe doświadczenie, niż poważny projekt z własnym zasilaniem, na to przyjdzie jeszcze pora. Jestem przekonany, że jak zbudujesz to co teraz planujesz to następny będzie już duuużo lepszy, zobaczysz co i jak działa w większych modelach. :)

Chętnie będę dalej obserwował poczynania i życzę powodzenia! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group