Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 18:04

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 10 gru 2014, o 00:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Paweł pisze:
Otwory na rurkę bagnetu wycinałem też piłką, nie wierciłem.
Dlaczego tak? Chodzi o te "odłupki"? Ja jak wykonuję otwory robię to na wiertarce kolumnowej - wiercę dwustronnie. Najpierw tak aby z drugiej strony tylko wyszedł czubek wiertła i później z drugiej strony (robię to wiertłem do stali - do drewna robi mi te odłupki). Oczywiście wiercenie na klocku drewnianym, płycie itp. Czasem gdy są wąskie krawędzie lub materiał "nie taki" - przed wierceniem dodatkowo naklejam taśmę malarską i mocno ją dociskam.
A z tą krawędzią spływu to dobry myk - ja się zawsze spinam z jakimś doklejaniem, głaskaniem, uważaniem. Tzn. tak robiłem kiedyś - bo od dziś już nie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 sty 2015, o 12:55 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Jeszcze przed Nowym Rokiem zająłem się kadłubem. Tylko.... "Wrażenia wzrokowe" co do kształtu okazały się inne, niż wcześniej. Dlatego znowu w ruch poszły ołówki i gumka i... wyszło coś takiego ;) To jest chyba to, czego szukałem. Generalnie kadłub w części "przedskrzydłowej" jest teraz nieco szerszy i wyższy (głównie przy samym nosie kadłuba). I zlikwidowałem też prostokątny kształt kadłuba w miejscu żeber kadłubowych - będzie skośnie (zbieżnie ku tyłowi kadłuba, od krawędzi natarcia). Głównie chodziło mi o to, żeby kadłub nie był taki "ostry"... Tak to teraz wygląda:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 108.8 KiB | Przeglądany 11479 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 sty 2015, o 15:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pawle podziwiam Twoje umiejętności rysowania ...
Kadłub bardzo ładny, będzie zaokrąglany czy prostokąt?

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 sty 2015, o 21:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
Mi to się też bardzo podoba właśnie Ten Kadłub !
Jak byś mógł w całości zrobić jego fotką . Może w odniesieniu do jakiegoś znanego przedmiotu ?
Śledzę i podziwiam dalej.
pozdrawiam
zn


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 sty 2015, o 16:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
W odniesieniu do znanego przedmiotu to na teraz musi wystarczyć porównanie z linijką - ta na fotce ma 10 cm. Na zakończenie budowy plany i wszystkie rysunki, które musiałem wykonać dodatkowo jako pomocnicze - warsztatowe, będą umieszczone w pdf -ie ;) W tej chwili robi się kadłub - ale to już w następnym poście... ;) Czy kadłub będzie zaokrąglony czy też nie - to się dopiero zobaczy :D

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sty 2015, o 16:21 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Po wymuszonej przerwie prace potoczyły się troszeczkę do przodu. Zająłem się w końcu kadłubem. Pierwszą koncepcją było zrobienie kadłuba na kratownicach. Po wymianie poglądów z kolegami powstała myśl zbudowania kadłuba balsowego i wzmocnienia go laminowaniem. Jednak ze względu na to, że obecnie muszę zaniechać prac z laminatami (przynajmniej teraz), powróciłem do pierwszej koncepcji. Kratownice wykonane są z listewek sosnowych 3x3 mm. Po ich wyszlifowaniu, przedni kształt (wygięcie) wykonałem na ciepło, czyli moczenie w wodzie i żelazko.

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 114.88 KiB | Przeglądany 11340 razy ]


Po sklejeniu pierwszej kratownicy i wyschnięciu kleju, bezpośrednio na niej (w celu zachowania jednakowych wymiarów) skleiłem drugą. Oczywiście miejsca klejeń zabezpieczyłem taśmą.

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 153.24 KiB | Przeglądany 11340 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 189.71 KiB | Przeglądany 11340 razy ]


Następna rzecz to wzmocnienia przodu kadłuba. Wykonane są ze sklejki 0,8mm. Przed ich naklejeniem na balsę (3mm) w ich tylnej części tam, gdzie będą listwy kratownic, zeszlifowałem je tak, aby po przyklejeniu kratownic nie było "progu".

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 152.65 KiB | Przeglądany 11340 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 151.85 KiB | Przeglądany 11340 razy ]


Dopiero teraz nakleiłem kratownice.

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 158.64 KiB | Przeglądany 11340 razy ]


Na tym zdjęciu już wycięte i oszlifowane boki kadłuba, gotowe do dalszych prac, czyli montowania wręg, żeber przykadłubowych, kołków dla płatów i rurki na bagnet.

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 149.12 KiB | Przeglądany 11340 razy ]


Całość kleiłem klejem epoksydowym (same kratownice) i Soudal 66A (reszta).

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 mar 2015, o 23:59 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:23
Posty: 17
Lokalizacja: Isle Of Man - UK/GBM
Ładnie to wygląda. Oglądam/czytam z zaciekawieniem i chłonę wiedze :D

Pytanie jednak mam bo nie do końca załapałem. W tej balsie pod wzmocnienia kadłuba całość zeszlifowałeś o 0,8 mm (by się chowało) czy tylko troszeczkę by końcówka się chowała ??

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam Tomasz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2016, o 16:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Nie wiem, czy tak całkowicie dobrze zrozumiałem :oops: Ale zeszlifowana jest tylko sklejka tak, aby nie było progu na połączeniu z balsą.... :oops: No nie mniej, jak gdzieś kiedyś napisałem, PaF dojrzał, nazwijmy to, do wersji cyfrowej. Jest już prawie, w rysowaniu ukończony. A poniżej... no tak zwyczajnie, jak to teraz wygląda... ;)
Załącznik:
paf1.png
paf1.png [ 63.38 KiB | Przeglądany 10689 razy ]

Załącznik:
paf2.png
paf2.png [ 26.16 KiB | Przeglądany 10689 razy ]

Załącznik:
paf3.png
paf3.png [ 66.72 KiB | Przeglądany 10689 razy ]

Jeszcze tylko trochę samozaparcia i czasu, a projekt nabierze bardziej konkretnych kształtów i wyrazistości ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2016, o 16:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Ładna linia kadłuba, podoba mi się :) . Powiększ ster kierunku, zmień linię podziału statecznik/ster. Moim zdaniem jest za mały....ster kierunku oczywiście.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, o 16:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Hmmm.... Nic innego, bez zmiany kształtu i rozmiaru, nie wymyślę (w temacie rozmiaru steru).....
(na czerwono stary podział)
Załącznik:
podział nowy.png
podział nowy.png [ 11.19 KiB | Przeglądany 10640 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group