Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 19:12

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 paź 2014, o 20:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 wrz 2014, o 21:34
Posty: 181
Lokalizacja: Kielce
Zanim drogi Pawle wprowadzisz wszystkie zmiany, o ile masz zamiar, pamiętaj, że jest to prosty szybowiec :)
Powiększanie lotek nie wiem czy jest konieczne. Wprawdzie może być przydatne i rozwojowe, ale początkujący ( mam wrażenie że to między innymi dla nich ma być model ) nie zawsze mają na wyposażeniu aparatury ograniczenie wychyleń i dzięki temu mogą narobić więcej bałaganu niż pożytku.

_________________
Zapraszam na instagram!
@aero_works
#aerodesignworks
#adw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2014, o 19:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:07
Posty: 85
Pawle mniej więcej tak wedle zdjęcia powinno być:


Załączniki:
lotka.jpg
lotka.jpg [ 372.19 KiB | Przeglądany 10456 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2014, o 20:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Skrzydło u mnie jest nieco innej konstrukcji - inaczej jest rozwiązany spływ. W Twoim przykładzie spływem jest zwykła listwa. U mnie będzie to zrobione z dwóch listew balsowych 1,5x 30 mm. Będzie więc wystarczające. Ponadto lotka będzie "zamknięta", czyli też oklejona balsą 1,5mm. I nie bez znaczenia jest też to, że krawędzie skrzydła w miejscu lotki i krawędzie lotek (tu, gdzie będą zawiasy) będą wykonane z pełnej balsy.

PS. Jeśli masz taką możliwość, staraj się wkładać w wątkach zdjęcia o objętości nie większej niż 500Kb.

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lis 2014, o 11:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:07
Posty: 85
No widzisz Pawle z Twojego rysunku wywnioskowałem inaczej. Brak wzmianki jak będzie obudowane to skrzydło a z mojego zdjęcia widać że krawędź natarcia jest obudowana.
Ps. zdjęcie robione fonem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2014, o 13:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Rysunki zrobione, nadszedł więc czas na rozpoczęcie budowy. Na pierwszy ogień (to chyba już u mnie normalność :lol: ) poszły stateczniki. Ważną i istotną kwestią była sprawa mocowania i stabilizowania statecznika poziomego. Chciałem zastosować rozwiązanie z książki Niestoja "Zdalnie sterowane...", ale po dyskusji z kolegami jednak zrobię inaczej. Na zdjęciach jeszcze widać wpierw założony sposób mocowania, który nie będzie zrealizowany. Nie oznacza to, że jest on zły. Są po prostu lepsze sposoby, które w przypadku małej "katastrofy", a szczególnie wysokiej i sztywnej trawy, mniej destrukcyjnie wpłyną na kadłub. Widoczny "języczek" służący do mocowania i stabilizowania poziomego w kadłubie jeszcze istnieje, ale zostanie on w chwili wykańczania całości zlikwidowany. Obecnie stateczniki są w stanie "surowym" - wymagają oszlifowania "na wymiar" i oklejenia. Oczywiście co i jak pokażę niebawem ;) Nie przedstawiam zdjęć z "klejenia" statecznika pionowego, bo przecież nie odbiega on zupełnie od tych szpilek, rysunku przykrytego folią itd... ;) Wszelkie uwagi kolegów postaram się oczywiście uwzględnić w relacji z budowy modelu :)
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 139.38 KiB | Przeglądany 10396 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 128.45 KiB | Przeglądany 10396 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 130.86 KiB | Przeglądany 10396 razy ]

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 134.02 KiB | Przeglądany 10396 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2014, o 19:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Pawle, te gniazda na zawiaski proponuję tak robić:
Załącznik:
Zawiaski.JPG
Zawiaski.JPG [ 67.58 KiB | Przeglądany 10379 razy ]

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2014, o 00:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Stema: te gniazda na zawiaski w sumie są tylko po to, aby schować całkowicie powierzchnie zawiasów. I w rozwiązaniu, które przedstawiłeś, mocowanie zawiasów miejscach rozpórek wydaje mi się zbędne. Listwy będą wystarczająco dobrym rozwiązaniem.
Co do budowy PaF-a przed oklejeniem balsą stateczników trzeba stery zeszlifować "w klin". w celu ułatwienia sobie pracy wykonałem prosty "szablonik" z dwóch listewek - 5x5mm (to krawędź steru ta "od zawiasów") i 2x2mm (ta od spływu). A że dostępne w handlu listewki nie trzymają wymiaru (moja ma 2,34 x2,19) wyszło bardzo dobrze, bowiem spływ musi być do dalszych prac zeszlifowany "na ostro". Będzie oklejony tak, jak klei się tylny keson z dwóch pasów sklejki tak właśnie zeszlifowanych. Na drugim zdjęciu zeszlifowany ster kierunku. Ster wysokości będzie robiony podobnie.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 145.06 KiB | Przeglądany 10336 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 188.24 KiB | Przeglądany 10336 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2014, o 11:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Paweł pisze:
Stema: te gniazda na zawiaski w sumie są tylko po to, aby schować całkowicie powierzchnie zawiasów. ...
Będzie oklejony tak, jak klei się tylny keson z dwóch pasów sklejki tak właśnie zeszlifowanych. Na drugim zdjęciu zeszlifowany ster kierunku. Ster wysokości będzie robiony podobnie. ]

Oczywiście, że tak.
Przepraszam, myślałem, że będzie oklejenie tylko folią.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 gru 2014, o 15:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Po zeszlifowaniu usterzenia na właściwą grubość (5 mm) całość tak się prezentuje:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 180.49 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Następnie wykonałem dźwigienki do napędu sterów. Materiał to blacha duralowa 1,5 mm:
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 136.02 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Wkleiłem je następnie klejem epoksydowym (5-minutowym) we właściwe miejsca:
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 153.46 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Kolejnym krokiem było wycięcie formatek z balsy 0,8 mm, do oklejenia sterów i stateczników:
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 168.79 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Do klejenia użyłem kleju Soudal 66A. W celu zapewnienia właściwego i równomiernego docisku klejonych powierzchni użyłem dwóch kawałków płyty meblowej i... garnków z wodą :lol: Wcześniej, w celu zapobiegnięcia przyklejeniu się do tych płyt elementów, położyłem jako przekładki pasy folii spożywczej. Jednocześnie kleiłem też stateczniki do Sroki Easy (Rysiek - ten kłębek sierści - nie chciał ustąpić z planu zdjęciowego :lol: ):
Załącznik:
prasa.JPG
prasa.JPG [ 146.74 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Ster statecznika pionowego kleiłem troszkę inaczej, ze względu na jego klinowy przekrój. Najpierw z odpadków balsy 4mm wykonałem dwa "elementy dociskowe", sklejone klejem CA:
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 130.44 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Następnie wszystko złożyłem w "całość", przełożyłem folią i jako ścisków użyłem "Klipsów", których pewnie większość z nas stosuje w naszych pracach:
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 188.93 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Po wyschnięciu kleju (dla bezpieczeństwa czekałem 6 godzin - koszmar! :lol: ) i "wypięciu" całości tak to wyglądało. Klej "ładnie" ;) wyciekł na zewnątrz:
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 180.06 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Po oszlifowaniu ster kierunku wygląda tak:
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 206.73 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

A to już całe usterzenie PaF-a, po doklejeniu końcówek statecznika i nadaniu "kształtów":
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 166.12 KiB | Przeglądany 10214 razy ]

Pozostało jeszcze do wykonania zeszlifowanie krawędzi natarć (statecznika poziomego i pionowego) półokrągłych kształtów, ale to będzie zrobione już przy przymiarkach całości do kadłuba. No i oczywiście muszą być jakieś doświadczenia. Klej Soudal 66 A - sprawdza się świetnie, naprawdę. Pewne, nie wymagające zbytniego pośpiechu klejenie. Super sprawa. Tak jak pisał Milo, to naprawdę swojego rodzaju odkrycie :D . Uwaga tylko taka, że klej CA daje lepszą sztywność krawędzi spływu, w moim przypadku steru wysokości (ten element w PaF-ie kleiłem właśnie klejem CA). Ale ma to (CA) swoje wady. Wymaga pośpiechu, precyzji w układaniu elementów (poszycia) i, nie bez znaczenia sprawa, znaczny i silny, mocno drażniący zapach kleju. Cóż, "coś za coś", albo też "jak kto woli i co wybiera" ;) :lol: .
Teraz czas myśleć o następnych etapach budowy modelu. Pewnie będzie kadłub... ;)
I jeszcze ciężar: to, co na zdjęciu waży 80g. Sztywność elementów z pewnością jest większa niż byłyby wykonane z pełnych deseczek balsowych ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 gru 2014, o 21:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Następny mały kroczek. Żeberka przykadłubowe. Po ich opracowaniu w TraCFoil i wydrukowaniu, nakleiłem je na sklejkę 2mm. Jak zwykle do przyklejenia ich na sklejce użyłem zwykłego kleju w sztyfcie. Żeby papier nie zmienił od kleju wymiarów, smaruję klejem sklejkę. Następnie wyciąłem żeberka piłką włosową. Te "kuleczki" na spływach wyciąłem specjalnie - łatwiej wyprowadzić "na ostro" krawędź spływu poprzez szlifowanie papierem ściernym niż wycinając ją piłką. Przy wycinaniu zawsze powstają "odłupki" które skutecznie mogą zniweczyć pracę. Otwory na rurkę bagnetu wycinałem też piłką, nie wierciłem.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 239.09 KiB | Przeglądany 10158 razy ]

Później w ruch poszedł klocek z papierem ściernym i pilniki iglaki. Powstały już dość dokładne żeberka.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 201 KiB | Przeglądany 10158 razy ]

Sprawdzeniem dokładności było złożenie ich w bloczek i przymiarka rurki na bagnet. Wszystko dobrze pasuje.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 164.61 KiB | Przeglądany 10158 razy ]

Tak złożone żeberka jeszcze raz podszlifowałem wyrównując powierzchnie drobnym papierem ściernym na klocku. Po rozdzieleniu żeberek i delikatnym zmoczeniu wilgotnym kawałkiem waty bez problemu udało się zdjąć przyklejony wcześniej papier. Teraz jeszcze szlifowanie drobnym papierem powierzchni żeberek i gotowe. Zrobione są cztery, bo dwie sztuki będą do Sroki.
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 160.58 KiB | Przeglądany 10158 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group