Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 09:51

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
Post: 6 wrz 2014, o 20:24 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
No właśnie. Te formatki, to mnóstwo przyspiesza w budowie modelu.
Będę śledził uważnie ten wątek i Twoje opinie na taki sposób projektowania i budowę tego modelu.
Już trzeci tydzień jestem, wreszcie, na emeryturze i oprócz paru innych zadań zaczynam realizować swoje marzenia modelarskie.
Nie długo się z nimi odezwę.

ED: Tuż nad głową Krzysiek mi właśnie napisał.
Czy to przyspiesza cały proces projekt/budowa, czy może nie?

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 wrz 2014, o 08:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
CAD daje praktycznie nieograniczone możliwości. Zaletą jest to że można zmieniać rysunki do woli w kilka chwil, przeprojektowanie czegokolwiek jest banalne i nie pociąga za sobą ścierania linii czy kreślenia ołówkiem nowego rysunku, kolejną zaletą jest możliwość sprawdzenia kolizyjności, symulacji 3D, o szybkim wymiarowaniu , pomiarów kątów, średnic, promieni czy powierzchni nie wspomnę.Ogromna wada oprogramowania CAD: trzeba się go niestety nauczyć, praca z tymi programami godzinę tygodniowo nie wystarczy. Ja z CAD spędziłem pewnie już nie setki a ponad tysiąc godzin i nadal nie wiem do czego jest 1/3 funkcji. Oczywiście wykreślenie kilku prostych elementów na papierze potrwa szybciej niż w CAD ( pod warunkiem że nie zna sie programu). Żeby było śmieszniej dodam że osobiście w AutoCAD nie umiem postawić nawet kreski o zadanych parametrach :D za to w TurboCAD z kreskami zrobiłem już wszystko co się dało.

Sprowadzenie projektu do formatek to niezaprzeczalna zaleta, laser wytnie model w 1-2h, jego złożenie to kilkanaście godzin. Bez pylenia, bez śmiecenia , z dokładnością nieosiągalną dla piłki włosowej co pozwala tworzyć skomplikowane rozwiązania. Umiem wycinać piłką nie nie muszę sobie już tego udowadniać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 wrz 2014, o 09:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
No właśnie, jak to w życiu nic darmo.
Samokształcenie się też kosztuje.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2014, o 15:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Zakończyłem przenoszenie elementów modelu na formatki ;) ....no tak mi się wydaje :?
Na balsie 3 mm boki kadłuba, statecznik poziomy/żółty/, ster wysokości/czerwony/, statecznik pionowy/niebieski/, ster kierunku/zielony/. Na sklejce 2 mm wręgi kadłuba i żeberka nasadowe, na balsie 1,5 mm żeberka. Zostało trochę miejsca na balsie, coś dorzucę ;) . W przyszłym tygodniu oddaję do cięcia.


Załączniki:
KUMAK żeberka-crop.jpg
KUMAK żeberka-crop.jpg [ 133.59 KiB | Przeglądany 9532 razy ]
KUMAK sklejka 2-crop.jpg
KUMAK sklejka 2-crop.jpg [ 101.65 KiB | Przeglądany 9532 razy ]
KUMAK balsa 3-crop.jpg
KUMAK balsa 3-crop.jpg [ 170.16 KiB | Przeglądany 9532 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2014, o 13:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Dzisiaj odebrałem formatki :D można ruszać z robotą :) Tylko jak ja teraz się z tym ogarnę, co do czego... :lol:


Załączniki:
DSCN2165.jpg
DSCN2165.jpg [ 192.37 KiB | Przeglądany 9451 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2014, o 13:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
No... no... no co mogę powiedzieć... Nikt nie baczy już na ręczną robotę... Tylko maszyny, plotery... No przyznam się, jest pięknie wręcz :D . Z zawiścią na to patrzę... :evil: ;) Ale formatki miały być "na kolorek", żeby połapać się, co do czego. I się nie udało widzę :D Poważnie to szacunek wielki dla pracy, cierpliwości i efektu końcowego, naprawdę! Wygląda pięknie!

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2014, o 18:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Tak na "sucho"..... wszystko pasuje, ale dałem wióra z pionem :evil: , za niski. To efekt wielu zmian projektu, gdzieś umknęło....dam radę, dorobię ręcznie brakujący kawałek u nasady statecznika.


Załączniki:
DSCN2166.jpg
DSCN2166.jpg [ 118.52 KiB | Przeglądany 9429 razy ]
DSCN2167.jpg
DSCN2167.jpg [ 126.89 KiB | Przeglądany 9429 razy ]
DSCN2168.jpg
DSCN2168.jpg [ 108.58 KiB | Przeglądany 9429 razy ]
DSCN2169.jpg
DSCN2169.jpg [ 116.35 KiB | Przeglądany 9429 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 paź 2014, o 13:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
milo pisze:
...dorobię ręcznie brakujący kawałek u nasady statecznika.
Wypowiedź kojarzy mi się z wielką niechęcią, eh no dobra, niech stracę i zrobię to ręcznie... Jak łatwo człowiek przyzwyczaja się do wygody, zapominając że całe życie piłką wycinał wszystko... Skąd ja to znam? :)

A jeśli chodzi o formatki to jeśli nie graweruję numerów na elementach to numeruję je wg projektu na formatkach cienkim markerem. Albo drukuję formatki na A4 co również ułatwia lokalizację.
Jak wypaliła się sklejka? To prawdziwa czy balso-sklejka? Jaki zastosowałeś offset? Sprawdzałeś czy wręgi "trzymają wymiar" czy uciekają np. 0,1 mm?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 paź 2014, o 13:35 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
He he..... wiesz, do wygody to człowiek przyzwyczaja się szybko :lol:
Jak rozkładałem na formatkach, to roboczo każdy zespół elementów zapisywałem w kolorach.....nie było źle, w parę minut posortowałem.
Offsety, jakie zastosowałem to 0,1 mm na sklejkę /2 mm lotnicza, brzozowa/ i 0,14 na balsę 1,5 mm i 3 mm.
Sklejka wycięta, powiedzmy, zadowalająco, troszeczkę przypalona i momentami niedopalona , ale to szczegół. Zauważyłem, że na balsie 3 troszeczkę inaczej wyszło z tym offsetem, wycinali mi elementy na 4 deskach, o różnej twardości, są delikatne zachwiania przy pasowaniu. Półtorówka bez zastrzeżeń , idealnie.
Na razie nie widzę odchyłek od wymiaru, wszystko pasuje...... no po za tym nieszczęsnym pionem :( .... nawet sobie pokrycie z 1,5 balsy narysowałem :cry: i wszystko "psu na budę" ;)
Tak na marginesie...... wycięcie czterech desek balsy 3 mm, dwóch 1,5 mm i formatki sklejki /360x170 mm/ kosztowało mnie ok 45 zł, z moim materiałem, a to tylko dlatego, że mgr podesłał mi swoje do cięcia /2x balsa 2 mm i 2x sklejka 2 mm 310x250/..... większe zamówienie, niższa cena :) . Razem koszt wyniósł 65 zł.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 paź 2014, o 18:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Rozpoczynam budowę ;)
Na początek skleiłem obydwie części boków kadłuba - klej CA. Po kilku chwilach złożyłem kadłub na trzech wręgach i po sprawdzeniu kątów zalałem CA powierzchnie styku wręgi z bokami kadłuba. Następnie wkleiłem wręgę przednią.....i skleiłem boczki kadłuba w części ogonowej. Na razie boki układają się tak jak pozwala balsa, po łukach, czas na wygenerowanie kształtu kadłuba z góry. Póki co to wszystko pasuje :) .


Załączniki:
DSCN2172.jpg
DSCN2172.jpg [ 147.55 KiB | Przeglądany 9351 razy ]
DSCN2173.jpg
DSCN2173.jpg [ 147.85 KiB | Przeglądany 9351 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group