Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 20:47

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 lut 2015, o 09:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
dexter_ck pisze:
Dalej sadzę że sprawność takiej lotki spadnie...
To też zależy co masz dokładnie na myśli. Bo jeśli porównać sprawność (skuteczność) działania przy tym samym kącie wychylenia - lotka na całej długości da większy moment do obrócenia skrzydła ale i za to większy opór. Z drugiej strony, do uzyskania tego samego efektu, lotkę na całej długości trzeba wychylić o mniejszy kąt (mniejsze opory). Z trzeciej jednak strony (albo czwartej ;) ) przy lotce na całej długości zaburzamy opływ na całym skrzydle a nie tylko na części lotkowej.

dexter_ck pisze:
W szybowcach ..., posiadających osobny klapy i lotki stosuje się mix, tzn ok. 1/2 wychylenia klapy do wychylenia lotki i sprawdza się nieźle.
Im dalej od osi obrotu (podłużnej) tym mniejszą siłę potrzebujemy aby uzyskać ten sam moment (siła x ramię) i w efekcie taki sam obrót. Wynika z tego że na lotce powinna być 2x mniejsza siła niż na klapie aby dać ten sam efekt (przy założeniu równych powierzchni, długości i położenia "obok" siebie). Tyle jeśli chodzi tylko o układ sił. Jeśli wliczymy opory to bardziej opłaca sterować lotką niż klapą. Do miksowanie klap "opłaca" się bardziej niż wychylanie całej lotki ponieważ aby uzyskać podobny efekt i zwiększyć tylko wychylenie lotki to zwiększając np. 2 krotnie kąt wychylenia lotki opór wzrośnie bardziej niż o dwukrotną wartość. Stąd lepiej wychylić klapę (w zakresie małych kątów).

molej pisze:
Przy lotce na całej długości mamy większą powierzchnię - kąt wychylenia będzie mniejszy a co za tym idzie - mniejsze straty/opory. Możliwe że nawet w porównaniu do ortodoksyjnej wersji (oczywiście lotki bez szczelinowe).
O wyższości jednego rozwiązania nad drugim nie jestem pewien, napisałem że możliwie. Wszystko zależny od proporcji i bez symulacji to tylko gdybanie. Nie spotkałem też się z tym zagadnieniem w literaturze więc jest to mój punkt rozumienia zagadnienia (jak i wcześniejsza teza).

Poza aspektem aerodynamicznym, lotki na całej długości mają i wady i zalety (w stosunku do "normalnych"). Np. uzyskanie sztywności na skręcanie kosztem masy ale za to możemy ustawiać lotki jak klapy i zmieniać charakterystykę profilu i "zwalniać" szybowiec do lądowania, krążenia w kominie lub zwiększać jego prędkość przy silnych duszeniach. Zawsze znajdziemy wady i zalety danego rozwiązania. Od konstruktora zależy które kryteria przyjmie. I nawet chęć poznania danego rozwiązania tez jest kryterium które, na własnym przykładzie, nie zawsze jest prawidłowe ale daje coś bardzo cennego - wiedzę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2015, o 21:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Kolejny dzień walki z kadłubem za mną, nie wiem który. Udało mi się położyć podkład pod lakier....strasznie ciężko idzie , tak szczerze to już mam dość. Niskie temperatury, awaria , zapchanie się pistoletu w czasie malowania, dotknięcie wężem świeżej powłoki....to tylko te najdelikatniejsze dzisiejsze kiszki. Ale jestem dobrej myśli :) powoli zbliżam się do finału.


Załączniki:
DSCN2360.jpg
DSCN2360.jpg [ 181.69 KiB | Przeglądany 6745 razy ]
DSCN2361.jpg
DSCN2361.jpg [ 167.01 KiB | Przeglądany 6745 razy ]
DSCN2362.jpg
DSCN2362.jpg [ 186.71 KiB | Przeglądany 6745 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lut 2015, o 17:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Sobotnie popołudnie poświęciłem na wykonanie różnych drobnych elementów do Kumaka. Na pierwszy ogień poszedł hak holowniczy. Wykonałem go z kawałka teownika aluminiowego. Przykręcony będzie do kadłuba za pomocą dwóch wkrętów w odpowiednią listwę sosnową. Taka konstrukcja będzie umożliwiała zmianę położenia haka w zależności od konfiguracji modelu. Tego rodzaju hak stosowałem wielokrotnie w moich modelach, sprawdzał się znakomicie. Jedyną wadą jest czas na wyprodukowanie ..... trzeba poświęcić ok 40 min ;) , na te już opisywane przeze mnie tylko 10 min.


Załączniki:
DSCN2365.jpg
DSCN2365.jpg [ 126.77 KiB | Przeglądany 6716 razy ]
DSCN2366.jpg
DSCN2366.jpg [ 177.95 KiB | Przeglądany 6716 razy ]
DSCN2367.jpg
DSCN2367.jpg [ 124.2 KiB | Przeglądany 6716 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 mar 2015, o 22:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Niepowodzeń ciąg dalszy ;) Położyłem dzisiaj ostateczną warstwę podkładu białego pod lakier i podczas przenoszenia kadłuba z garażu do piwnicy, uderzyłem o coś....efekt, wgniecenie w tylnej części kadłuba, na przodzie i sama końcówka pionu :x , chyba jakieś fatum wisi nad modelem. Ale wszystko zaszpachlowałem, myślę , że jutro albo pojutrze trysnę lakierem, na razie na żółto.


Załączniki:
DSCN2370.jpg
DSCN2370.jpg [ 176.43 KiB | Przeglądany 6667 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 mar 2015, o 17:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Pomalowałem kadłub :) lakier ten sam co w mAkro i trochę to dziwne, ale wszystko odbyło się bez wpadek/kiszek :o . Zielony lakier położę po oblocie, mam zbyt duże parcie, aby ulotnić model :lol: na razie szkoda mi czasu.


Załączniki:
DSCN2371.jpg
DSCN2371.jpg [ 168.62 KiB | Przeglądany 6648 razy ]
DSCN2372.jpg
DSCN2372.jpg [ 233.2 KiB | Przeglądany 6648 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 mar 2015, o 20:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Pomału! Pogoda szykuje się do bani. Spokojnie możesz dopracować model. Jeszcze się nalatasz. Model i tak będzie pięknie latał. W końcu to ADW w innym wcieleniu :D .

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 mar 2015, o 19:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Dzisiaj odwiedziłem mieszalnie lakierów....po krótkiej debacie i porównaniu ze wzornikami kawałka zielonej folii, Pan lakiernik zniknął na zapleczu ;) . Po powrocie do domu szybko okleiłem kadłub i do garażu....efekt na zdjęciach :) . Na razie schnie, trzeba jeszcze spolerować i wyrównać przejście kolorów. Odcień wydaje mi się być bardzo dobry, ale będzie można coś bliżej powiedzieć dopiero przy dziennym świetle.


Załączniki:
DSCN2373.jpg
DSCN2373.jpg [ 165.95 KiB | Przeglądany 6592 razy ]
DSCN2374.jpg
DSCN2374.jpg [ 176.28 KiB | Przeglądany 6592 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 mar 2015, o 20:06 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
"Zatkało kakao".
Te połączenie kolorów jest najładniejsze ze wszystkich barw Twoich modeli. :idea: Te dwa kolory kochają się i występują wspólnie w naturze. Zainstaluj w modelu brzęczyk , bo przy kwitnących mniszkach w wiosennej trawie nie masz szans go znaleźć. :lol:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 mar 2015, o 20:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki Mirek za taką opinię, ale spoko, nie zgubię go :lol: .
Próbny montaż, lakier już suchy. Wszyscy domownicy, włącznie z kotem, stwierdzili, że to najładniejszy mój model ;) . Mogę powiedzieć, że jakiś wygląd już jest, teraz weryfikacja w powietrzu, czas na wyposażanie Kumaka ;)
p.s.
Mirek, dzięki za tą piękną żabkę :D to jej premiera ;) .


Załączniki:
DSCN2375.jpg
DSCN2375.jpg [ 176.44 KiB | Przeglądany 6579 razy ]
DSCN2376.jpg
DSCN2376.jpg [ 196.6 KiB | Przeglądany 6579 razy ]
DSCN2378.jpg
DSCN2378.jpg [ 193.16 KiB | Przeglądany 6579 razy ]
DSCN2379.jpg
DSCN2379.jpg [ 130.65 KiB | Przeglądany 6579 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 mar 2015, o 21:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 wrz 2014, o 21:34
Posty: 181
Lokalizacja: Kielce
Urywa to i owo :mrgreen:

_________________
Zapraszam na instagram!
@aero_works
#aerodesignworks
#adw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group