Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 18 kwie 2024, o 15:43

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 6 lip 2021, o 08:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Trudna decyzja, bo w obu przypadkach ogólnie to sporo kasy.
Choć tak jak mówisz, w zasadzie migracja z konstrukcji frezarki na laser jest możliwa.
W drugą stronę raczej nie, z uwagi na sztywność konstrukcji ramy.

Zwęglone krawędzie są upierdliwe, brudzą i trzeba to choć trochę oczyścić przed klejeniem.
Ja wiem, że to nie brzmi strasznie, ale pytanie czego oczekujesz...
Mnie osobiście np. bardzo irytuje jak dostaje formatki z nieprzepalonym do końca materiałem.
Wyjmowajnie tego jest po prostu upierdliwe.

Inna sprawa to dokładność i powtarzalność wymiaru.
Mam frezarkę konstrukcji drewnianej i w zasadzie jej nie używam właśnie z uwagi na luzy które dostała i z którymi walczyć już mi się nie chce.
Na początku to było spoko, ale im dłużej to pracuje tym gorzej.
I tak mówimy tu o 0.2 - 0.3 mm ale dodając jeszcze niejednorodność materiału czasem wychodzi sporo.
No więc nie po to tnę, by potem poprawiać...
Ja wiem, z jednej strony a co tam, przelecieć pilniczkiem... ale jak masz tych otworów czy wpustów ze 100 do poprawienia czy więcej, to się odechciewa.

W przypadku frezarki masz hałas, no chyba, że jakieś lepsze wrzeciona niż KRESS, ale i tak cicho nie jest.
W przypadku lasera masz dym - masz jak zrobić odciąg tego dymu?

Podsumowując ja bym dobrał maszynę do możliwości i miejsca pracy.
Na frezarce masz trochę większe możliwości, bo przetniesz i laminat i sklejkę lotniczą itd,
Najwyżej wolniej i na kilka razy...

Z laserem, więcej upchniesz na formatkach, można dać mniej mostków, mniej zabawy z wyciąganiem.
Nie trzeba jakoś solidnie montować tego materiału... itd.
Najlepiej to maszyny mieć dwie ;)
Laser na codzień i frezarkę do zadań specjalnych :lol:

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 10:49 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 54
Lokalizacja: Radlin
Akurat do warunków pracy to w obu przypadkach planowałem wyciąg. Park maszynowy mam spory także miejsce znalazłoby się konkretną instalację. Ostudziliście mnie trochę powiem szczerze. Zobaczę na ile mi się to kalkuluje w porównaniu do zlecenia usługi wycinania... Nie wiem jakie są ceny za powiedzmy 1m cięcia? przy druku 3d jak dowiedziałem się że liczą sobie 10zł/h pracy to wolałem kupić drukarkę, nauczyć się tej technologii. Teraz drukuje wszystko co zechcę za 10% tej ceny albo i mniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 12:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Obawiam się że liczba zamówień na ploter laserowy takiej konstrukcji była by znikoma. W modelarstwie tak jak kolega Tomasz wspomniał wymagana jest dość spora precyzja cięcia aby elementy dobrze do siebie pasowały.

Co do druku 3D - no nie wiem czy kolega tak za 10% ceny to wszystko drukuje ????
Jak policzymy cenę zakupu drukarki( Ender 3 PRO = około 190 $) + dostosowanie tej drukarki do pracy (modernizacja bo to co sprzedają to tylko wersja podstawowa - ja wydałem tylko 400 $)+ materiał + energia elektryczna + czas poświęcony na ustawienie właściwe pierwszej warstwy, to nie jestem pewny czy to jest 1 zł za godzinę ......????? ;)
Pozdrawiam i życzę powodzenia

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 12:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 54
Lokalizacja: Radlin
Drukarka ender 3 przerobiona bardzo mocno koszt maksymalnie ok 800zł. Nie warto ze stajni endera nic lepszego kupować bo i tak każdą trzeba przerobić a dalej będzie to drukarka tzw. bramowa. Jak już to lepiej pójść w projekt Vorona 0 jak chce się dość porządnego i szybkiego. Największym problemem jest uzyskanie dobrej jakości=prędkości druku. Nie wiem za co zapłaciłeś w tym enderze 400 dolarów?. Chyba że kupowałeś wszystko z najwyższej półki (hotend, extruder, jakieś widziwiane stoły itd...)
Koszt filamentu i energii elektrycznej każdy może policzyć sobie sam.
Prosty przykład drukowany model jakiś spitfire gotowy do posklejania liczą sobie za niego ok 250-300zł. Taką cenę mi podali. Ja wydrukowałem za maksymalnie 50zł. Przy mniejszych projektach stosunek ceny do jakości jeszcze lepszy.

Wracając do mojego pytania o frezarkę/ploter trochę się nie zrozumieliśmy. Ja nie chcę tego urządzenia zrobić aby na tym zarabiać. Ma być do mojego hobbystycznego zastosowania. Dotychczas robię modele w tzw. starej szkole. Chciałem po prostu wzbogacić park maszynowy o urządzenie, które zaoszczędzi mi czas i poprawi dokładność wykonania. Dlatego zapytałem Was bo zapewne macie taką wiedzą o koszt cięcia takim ploterem bądź laserem w tej chwili za np 1mb wycianania w balsie 3mm. Jeśli chciałbym zlecić taką usługę firmie bądź osobie prywatnej, która takie usługi wykonuje.

Istnieją w Internecie projekty takich urządzeń nawet na ramowej konstrukcji (profile jak w drukarce 3d) silniki krokowe, proste jak budowa cepa, które działają i też modelarze z dobrym skutkiem robią takie modele. Nawet oparte na dremelu. Widziałem takie urządzenie podczas pracy i jak dla mnie jedynym problemem to był słabej jakości frez. Tak jakość na pewno lepsza niż cięta "od ręki" czy na pile włosowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 15:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3700
Lokalizacja: Elbląg
Mam blisko mojego domu agencję reklamową, gościu mi wycina wszystko. Oczywiście materiał mój. Jestem umówiony z nim na 120 zł za godzinę pracy. Dla przykładu: Jak 12A - chyba kilkanaście desek balsy, kilka arkuszów sklejki lotniczej 2 mm, i balsosklejki - to było 300 zł. Prosty model easy, czyli płaciki, stateczniki, plus wręgi kadłuba to od 150 do 180 zł, same płaty 60/80 zł... itd. Swego czasu cały dzień spędziłem u niego ze swoim materiałem, żeby mógł poustawiać laser na poszczególne materiały...zapisane w programie i właściwie nie mam zastrzeżeń. Tnie balsę, balsosklejkę i sklejkę lotniczą do 3 mm grubości. Laser 120 W o polu roboczym 1000x1500 mm. Koszt jest, ale wycinam u niego kilka modeli rocznie i wystarcza mi to, choć nie ukrywam taki laserek to chciałbym mieć.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 16:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2021, o 11:45
Posty: 29
Lokalizacja: Warszawa
mar_io pisze:
Drukarka ender 3 przerobiona bardzo mocno koszt maksymalnie ok 800zł. Nie warto ze stajni endera nic lepszego kupować bo i tak każdą trzeba przerobić a dalej będzie to drukarka tzw. bramowa. Jak już to lepiej pójść w projekt Vorona 0 jak chce się dość porządnego i szybkiego. Największym problemem jest uzyskanie dobrej jakości=prędkości druku. Nie wiem za co zapłaciłeś w tym enderze 400 dolarów?. Chyba że kupowałeś wszystko z najwyższej półki (hotend, extruder, jakieś widziwiane stoły itd...)
Koszt filamentu i energii elektrycznej każdy może policzyć sobie sam.
Prosty przykład drukowany model jakiś spitfire gotowy do posklejania liczą sobie za niego ok 250-300zł. Taką cenę mi podali. Ja wydrukowałem za maksymalnie 50zł. Przy mniejszych projektach stosunek ceny do jakości jeszcze lepszy.

Wracając do mojego pytania o frezarkę/ploter trochę się nie zrozumieliśmy. Ja nie chcę tego urządzenia zrobić aby na tym zarabiać. Ma być do mojego hobbystycznego zastosowania. Dotychczas robię modele w tzw. starej szkole. Chciałem po prostu wzbogacić park maszynowy o urządzenie, które zaoszczędzi mi czas i poprawi dokładność wykonania. Dlatego zapytałem Was bo zapewne macie taką wiedzą o koszt cięcia takim ploterem bądź laserem w tej chwili za np 1mb wycianania w balsie 3mm. Jeśli chciałbym zlecić taką usługę firmie bądź osobie prywatnej, która takie usługi wykonuje.

Istnieją w Internecie projekty takich urządzeń nawet na ramowej konstrukcji (profile jak w drukarce 3d) silniki krokowe, proste jak budowa cepa, które działają i też modelarze z dobrym skutkiem robią takie modele. Nawet oparte na dremelu. Widziałem takie urządzenie podczas pracy i jak dla mnie jedynym problemem to był słabej jakości frez. Tak jakość na pewno lepsza niż cięta "od ręki" czy na pile włosowej.

Zajrzyj tutaj
https://pfmrc.eu/topic/89518-nowe-maszy ... ent-826091

ta pierwsza prosta jest tak przy okazji na sprzedaż :)
tnie ładnie i dokładnie.
Na pewno lepiej zrobić od nowa prosty ploter jak przerabiać drukarkę 3D, bo to wygeneruje wiekszy koszt i wcale nie musi działać

_________________
DevWing, DevFuse, DevCad, Fusion360, dwa plotery CNC i drukarka Prusa :) czyli sporo sprzętu, znacznie mniej talentu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 22:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
mar_io pisze:
Drukarka ender 3 przerobiona bardzo mocno koszt maksymalnie ok 800zł. Nie warto ze stajni endera nic lepszego kupować bo i tak każdą trzeba przerobić a dalej będzie to drukarka tzw. bramowa. Jak już to lepiej pójść w projekt Vorona 0 jak chce się dość porządnego i szybkiego. Największym problemem jest uzyskanie dobrej jakości=prędkości druku. Nie wiem za co zapłaciłeś w tym enderze 400 dolarów?. Chyba że kupowałeś wszystko z najwyższej półki (hotend, extruder, jakieś widziwiane stoły itd...)
Koszt filamentu i energii elektrycznej każdy może policzyć sobie sam.

Żadne wydziwianie tylko elementy poprawiające możliwości tej drukarki .....
Przede wszystkim druga oś "Z" wraz z silnikiem krokowym bo jak Kolega zważył mając Endera 3 oś "X" napędzana jest tylko jedną śrubą co powoduje "pływanie" tej belki szczególnie przy drukowaniu wyższych elementów.
Następnie płyta główna została zmieniona na 32 bitową BIGTREETECH® SKR Mini E3 V2 ze sterownikami silników TMC2209 wraz z ekranem dotykowym TFT35, aktualna cena zestawu 120 $
Kolejna modyfikacja to extruder cały metalowy z podwójnym napędem bo ten oryginalny po tygodniu się połamał oraz BMG V2.0
Hotend z bezpośrednim extruderem , zestaw elementów wspierających konstrukcję ramy, dysze do wysokich temperatur, sprężyny do stołu bo te firmowe mają problem z poprawnym utrzymaniem stołu i jeszcze wiele innych drobiazgów....... A to wszystko po to abym mógł sobie wydrukować takie pływadełko ;) narysowałem to w programie DesingSpark Mechanical
Co do Vorona to mam bardzo mieszane uczucia bo jakoś nie przekonuje mnie napęd przy pomocy tak długich gumowych pasów .....oraz jakość wydruku ....... bo .... co z tego że potrafi szybko drukować jeśli końcowy efekt nadaje się tylko do wyrzucenia .... jest wiele filmów ludzi nie jako zawodowo zajmujących się drukiem 3D mających znaczną wiedzę w tej materii a jednak nie udało im się wykonac wydruku choćby w jakości naszego podstawowego Enderka :D Thomas Sanladerer - podsumowanie po budowie i testach Voron'a https://www.youtube.com/watch?v=P11L0uK5a2M
Quick comment about the prints we managed to produce in this stream: They look like hot garbage (literally). This printer has seen zero testing / tuning and I'm using a made-up slicer profile for it. Yet still chat wanted to see it GO FAST, so that's what I did.
I know the Voron can print much better than this, so tuning that in will be my task for the coming weeks.


Załączniki:
Katamaran.jpg
Katamaran.jpg [ 112.46 KiB | Przeglądany 7730 razy ]

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 lip 2021, o 02:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 54
Lokalizacja: Radlin
Czyli jednak wykonałeś poważne modyfikacje. Ja większość z tych, o których Napisałeś również. Niestety drukarki bramowe mają ograniczenia w stosunku do np takich jak ma projekt voron. Komentarz Ciekawy do filmy, choć dla mnie mało wiarygodny. Mnóstwo o Voronie czytałem i pisałem z ludźmi, którzy go mają i widziałem efekty jego pracy. Są niesamowite jak na tak ciągle małą drukarkę. Zresztą swojego endera kupiłem aby właśnie vorona wydrukować. Jestem na tyle zadowolony z mojego endera że puki co ten temat poszedł w odstawkę. Problem w Voronie jest taki że można go zrobić tanio, dobrze i bardzo dobrze. Tutaj pewnie jest pies pogrzebany, o którym mówi autor filmu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group