Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 18 kwie 2024, o 08:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 2 paź 2013, o 10:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sie 2013, o 09:51
Posty: 11
Lokalizacja: Pietrzykowice
Mysle że szybko maszynke opanujesz i pewnie kiedys zbudujesz wiekszą :-). Do poliamidu stosuję z powodzeniem frezy węglikowe jednopiórowe podobnie jak do odmian aluminium stopowych tylko inne prędkości.
Przykładowo dla srednicy freza 3mm :
tworzywo syntetyczne, akryl- frez Alu PowerE5E47030 1F lub Dolfa 1S (polerowany) AL-3
obr = 8000/min , posuw 12-15mm/s, zagłebienie 3mm
aluminium - obr 18000/min , posów 4mm/s zagłebienie 2mm + mgła olejowa (przy wiekszych srednicach prędkosci moga byc większe)
Do drewna, mdf płyty wiórowej , najlepsze są frezy diamentowe ale tu srednice zaczynaja sie od 10mm wiec raczej do ciecia duzych elementów. Do cienkich formatek sklejki nadają sie równiez frezy węglikowe,(hss krótko mówiąc nie polecam) dwu piórowe lub pilnikowe.
Przy kazdej obróbce poza dobraniem parametrów skrawania, zaleznie od srednicy freza a więc i jego sztywnosci istotne jest odpowiednio głebokie mocowanie w uchwycie tak by nie wpadał w wibracje tym samym wydajac piskliwe dzwięki.
Masz tez mozliwość programową frezowania 3d? bo widze ze Z-tka dosc wysoka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 paź 2013, o 17:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2011, o 08:44
Posty: 102
Lokalizacja: Lublin
3d jak najbardziej :)

Natomiast ciekawi mnie jakie masz wrzeciono (chodzi o moc) ponieważ wynika z moich obserwacji że im mocniejsze tym lepiej obrabia się alu, widzę też że ważny jest posuw ale moc chyba też ma znaczenie.

Dziś zamówiłem frez firmy Fenes (polskiej) nie wiem czy są one dobre, protestuje i zobaczymy.Jeżeli ma ktoś jakieś doświadczenie z tą firmą to prosił bym o opinie.
Myślałem nad też tą firmą frezycnc.pl (ingraph) i prawdopodobnie coś od nich wezmę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 paź 2013, o 13:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sie 2013, o 09:51
Posty: 11
Lokalizacja: Pietrzykowice
Wrzeciono elte 2,2kw. Testowałem ostatnio predkosc cięcia pod dosc duzym obciązeniem - frez diamentowy fi16 - zagłebienie 4cm (płyta MDF) posów 12mm/s szło ładnie , przy 15mm/s dało się usłyszeć zwolnienie obrotów i wzrost temperatury materiału w miejscu cięcia więc to był chyba max..
Z Fenesu jeszcze nie uzywałem ale osobiście złe doswiadczenia z jakimikolwiek narzedziami skarwającymi czy urzadzeniami mechanicznymi mam tylko z produkcji chinskich. Przykładowo mam na warsztacie tokarke chinską w miare nową oraz frezarke ponad 50-cio letnia prod. jugosłowianskiej . Jakosc wykonania oraz uzytych materiałow tej drugiej w porównaniu do chinki to jest przepasć.
Ze strony frezycnc też czasem zamawiam ale mają dość drogo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2013, o 20:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 mar 2013, o 20:58
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Michał pisze:
w firmie frezujemy sklejkę 9mm na wylot szczelina musi mieć 0,7 mm

Szczelina szerokości 0,7mm na głębokości 9mm robiona frezem? Potwierdź proszę, bo mi się nie mieści.

_________________
Pozdrawiam.
Rafał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2013, o 20:13 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
potwierdzam 0,74 mm (2 pkt typograficzne) sklejka 9mm - jeden przelot


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lip 2021, o 13:13 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 54
Lokalizacja: Radlin
Witam,

Jako że przymierzam się do budowy frezarki cnc bądź plotera laserowego aby wycinać w sklejce i balsie, nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam tutaj.

Czy w roku 2021 jest w ogóle opłacalne zrobienie na potrzeby (zaznaczam) modelarstwa frezarki cnc? czy lepiej pójść w ploter laserowy. Mam dylemat, bo konstrukcja jest podobna jeśli chodzi o ramę itd... wiele części wydrukuję na drukarce 3d. Z jednej strony zakup wrzeciona z drugiej pójście w chiński laser. Podobne oprogramowanie, sterowanie. Jak myślicie? co jesteście w stanie mi doradzić.

Na plus plotera na pewno fakt że mozna go również używać do frezowania w piance, styropiany pod formy.

Widziałem kiedyś fajny projekt maszyny 2w1 gdzie łatwo można było zmienić właśnie przy użyciu adapterów wydrukowanych wrzeciono na laser. Oczywiście maszyna miała dwa oddzielne zasilania itd... niestety w tej chwili nie mogę odszukać linku.

Dziękuję za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lip 2021, o 22:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Gdybym stał przed wyborem : frezarka czy laser to oczywiście laser. Przy złożonych konstrukcjach drewnianych niezastąpiony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lip 2021, o 22:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Witam
Może zacznijmy od pola roboczego takiej maszyny na potrzeby modelarstwa ...... sugerował bym aby Kolega przystosował maszynę do podstawowej formatki balsosklejki 1000x 500 mm plus luz z każdej strony dla wrzeciona bądź lasera.
Jeśli chodzi o laser to myślę że powinien kolega zastosować CO2 przynajmniej 60 W to będzie cięło balsę 6 mm oraz wspomnianą wyżej balsosklejkę. Mniej więcej coś takiego ......
https://tech-cnc.pl/lasery-co2/31-laser ... -1060.html
Głowica laserowa o jakiej Kolega prawdopodobnie myśli przewidziana jest do grawerowania. Nie nadaje się do cięcia! Aby przeciąć balsę średniej twardości 3 mm trzeba wykonać trzy lub cztery przejazdy - krawędzie mocno zwęglone !
https://pl.aliexpress.com/item/10050018 ... web201603_

O frezarkach się nie wypowiem bo nie mam w tej materii doświadczenia ;)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 03:05 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 54
Lokalizacja: Radlin
Widziałem pracującą maszynę na chińskim laserze, która z powodzeniem przepalała sklejkę 3mm. Także nie trzeba zaraz wydawać 20k zł. Laser Co2 odpada z wiadomych względów. Co do pola roboczego to się zgadzam. Nie wiem czy mogę publikować tutaj linki do innych źródeł, gdzie są takie konstrukcje opisane z powodzeniem, dlatego nie będę tego w tej chwili robić.
Post napisałem nie bez powodu. Elektronika jest coraz tańsza, wyeliminowanie wrzeciona frezarki na korzyść lasera ma sens bo poszły ich ceny znacznie w dół w porównaniu do tego co było 10 lat temu. Wiadomo że na jeden przejazd się nie nadaje taki laser z powodu mocy, ale czy zwęglenie krawędzi ma jakieś znaczenie dla potrzeb modelarstwa? nie widzę powodu aby miało. Odpowiednio dobrane parametry pracy i nie powinno być z tym problemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 08:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Witam
Zwęglenie ma poważny wpływ na wymiary danej formatki !
Laser jak Kolega wie tnie w "KLIN" po którymś tam przejeździe nie uda się Koledze zachować zadanego wymiaru !
Rysunki pod laser wykonywane są z dokładnością do dziesiątych części milimetra (ja rysuję do trzech miejsc po przecinku).
Offset dla balsosklejki to 0,08 mm dla balsy 0,24 - jak kolega takie tolerancje zachowa przy mocno zwęglonej krawędzi którą trzeba oczyścić żeby skleić ???
Balsa 3 mm to tylko jedna z wielu grubości stosowana w modelarstwie, bardzo często projektując model stosuję balsę 4,5,6 mm
No i balsosklejka 3 mm i 4 mm że o sklejce nie wspomnę ;)
Piszę to wszystko w oparciu o własne doświadczenia związane z usługowym wycinaniem formatek ploterem laserowym dla modelarzy.
Co do "odpowiednio" dobranych parametrów pracy ......
Balsa jest materiałem nie jednorodnym ! Część deski może być średnio twarda a część średnio miękka - pomijam kwestie selekcji desek przed cięciem - chodzi o samo ustawienie mocy lasera do przecięcia danej deski.... Wiele razy było tak że źle dobrany parametr powodował zapłon balsy lub zupełnie jej nie przecinał w wielu miejscach. A to było tylko kilka procent różnicy w mocy lasera ......
No cóż mogę tylko życzyć Koledze powodzenia w budowie tego urządzenia. Obawiam się jednak że nie będzie to maszyna, która będzie przydatna w modelarstwie. Dodam jeszcze że tego rodzaju maszyna nie nadaje się do użytkowania w warunkach mieszkaniowych z powodu zadymienia i specyficznego zapachu palonego drewna.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group