Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 22:58

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 30 wrz 2011, o 22:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Coraz więcej osób wykonuje modele przy uzyciu oprogramowania CAD. Cześć z nich chce potem wyciąć pliki za pomocą lasera.Jak to zrobić?

Pierwszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie plików . Większość firm przyjmuje pliki w formatach CDR czyli CorelDraw lub DXF -AutoCAD. Są to standardowe typy plików jednak z doświadczenia wiem że jeżeli rysujemy w programach CAD to zapisujmy pliki w formacie Autocad 14, to najstarszy typ plików i z nim radzi sobie zdecydowana większość ploterów a także można je otwierać w CorelDraw ( z tego co mi wiadome to od wersji 8 w górę)
Następna sprawa to jakość tych plików. Pamiętajmy o tym żeby elementy do cięcia były narysowane jako obiekty zamknięte np: koło to ma być koło z jednej polylinii , jeżeli będzie to koło zrobione ze 100 niepołączonych ze sobą prostych laser zgłupieje i może sie zdarzyć że będzie skakał z jednego miejsca formatki na drugi i koło zamiast być ciete 2sekundy będzie cięte 3minuty a pamiętajmy że płacimy za każdą minutę cięcia. Reasumując : łączymy wszystkie linie danego elementu w jedną ciagłą polylinię ( W turboCad łączenie odbywa się przy użyciu funkcji Join Polyline)

Druga sprawa to offset . Każdy laser tnie materiał wiązką o określonej średnicy, średnica ta to przeważnie od 0.18 do 0.3mm. Jezeli teraz chcemy przykładowo wyciąć kwadrat o boku 100x100mm to bez zastosowania offsetu po wycięciu będziemy mieli kwadrat o boku 99.7x99.7mm. Dlaczego akurat takie wymiary? Przy offsecie 0.3mm szerokość cięcia będzie właśnie taka i jeżeli narysujemy kwadrat o boku 100x100 to środek promienia lasera będzie przesuwał się własnie po tej linii zabierając nam z każdej strony po 0.15mm. Żeby uniknąć takiej sytuacji musimy zrobić dookoła naszego kwadratu offset zewnętrzny (w TurboCAD funkcja offset). Wielkość tego offsetu to połowa średnicy wiązki lasera w naszym przypadku 0.15mm. Po zrobieniu takiego offsetu nasz kwadrat w pliku będzie miał 100.15x100.15mm , laser zabierze nam z każdej strony po 0.15mm i będziemy mieli wycięty element o wymiarach własnie 100x100mm.
Skąd mamy wiedzieć jednak jaki jest offset? Musimy zadzwonić do firmy tnącej , podać materiał z jakiego będziemy ciąć i zapytać jaki jest offset dla tego typu materiału.
U Pana Andrzeja offset który wypróbowałem to 0.08 dla balsosklejki 2,6mm i 0.12mm dla balsy.
Dlaczego takie? 0.08 jest bardzo dobry i doświadczalnie przeze mnie ustalony dla sklejki balsowo lipowej 2,6mm. Dla balsy jest większy ponieważ to bardziej delikatny materiał i laser wypala ciut większe szerokości niż promień lasera a to ze wzgledu na strukturę balsy i jej podatność na zwęglanie.
Samo zwęglenie balsy podczas klejenia CA nie ma znaczenia, nie trzeba ścierać papierem ściernym powierzchni po cieciu chyba że jest spalona. Warto odkurzyć elementy odkurzaczem z pyłu ale nic pozatym chyba ze będą to odsłonięte elementy.

Po wykonaniu offsetów umieszczamy elementy na formatkach pamiętając o 3-4 milimetrowym marginesie np.: dla balsy 100x1000mm starajmy się umieścić elementy na obszarze 95x990mm, będzie znacznie bezpieczniej.
Ważną sprawą jest wykonanie tzw. mostków. Mostki to małe przerwy w obwodzie każdego elementu uniemożliwiające jego wypadnięcie z formatki podczas ciecia czy transportu. Dla balsy wystarczają mostki o szerokości 2mm, dla balsosklejki 0.8mm to wartość graniczna , powyżej tej wartości elementy trzeba wycinać nożem bo wyłamać już się nie dają.
Dobrze zapytać firmę tnącą o rozmiar pola roboczego. Jeżeli jest mniejsze niż 1000mm na długości to nie warto nawet wysyłać materiału bo ploter nie wykorzysta całej długości formatki balsowej czy sklejkowej. Dobrze jest jak ma możliwość operowania w zakresie 500x1000mm wtedy można układać elementy na formatkach o takich właśnie wymiarach co tyczy się głównie róznej grubości sklejek balsowo lipowych.

Przygotowane pliki najlepiej przesłać do wyceny spakowane RAR-em. Pliki CAD kompresują się bardzo dobrze w RAR. Po wycenie i akceptacji wycinający informuje nas o czasie cięcia i jeżeli zaakceptujemy cenę wycina pliki. Samo cięcie zależy od grubości i typu materiału, ilości elementów a co za tym idzie długości wszystkich linii na rysunku.

Większość firm wycina z materiału powierzonego , można zrobić tak że zamawia sie w sklepie modelarskim towar płacąc przelewem z adresem do wysłania opiewającym na firmę wycinającą. Po wycięciu firma odsyła nam już na nasz adres wycięte elementy za pobraniem lub po uprzedniej zapłacie przelewem.

Osobiście korzystam z usług tej firmy http://www.forum.aerodesignworks.eu/vie ... ?f=22&t=23 i jestem zadowolony. Modele wycinałem w kilku firmach jednak w tej jest zdecydowanie najlepiej a kontakt z właścicielem bardzo dobry.
W razie pytań proszę pisać.


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2011, o 09:15 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, o 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Sławku,

Cytuj:
offset który wypróbowałem to 0.08 dla balsosklejki 2,6mm i 0.12mm dla balsy


Podałeś dwie wartości ofsetu dla balsy czy dobrze kombinuje że wartość 0.12mm jest dla balsy "cienkiej", a dla wartości 2,6mm dla balsy "grubej".

Czy jest jakaść zależność pomiędzy wielkością ofsetu a grubością balsy?

Bartek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2011, o 19:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
0.08 mm dla balsosklejki o grubości 2.6mm
0.12 mm dla balsy o grubości do 6mm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2011, o 19:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 559
Lokalizacja: Elbląg
A możliwe to, że nie wszystkie lasery tną drewno? U mnie w zakładzie jest trulaser 3030 (może pomyliłem oznaczenie) i chłopaki mi mówią, że metale tnie ale drewna już nie?!?!?!

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2011, o 20:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Też spotkałem się z takim stwierdzeniem ale odrazu mi powiedziano że to laser przemysłowy i materiał może spłonąć więc nie drążyłem tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 mar 2012, o 12:37 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2012, o 12:16
Posty: 9
Lokalizacja: Krakow
Kazdy laser przetnie "drewno", pytanie tylko jak bedzie wygladac ono po cieciu :)
Jak zaczynalem zabawe laserem, to pierwsze proby ciecia w sklejce 10mm zakonczone sukcesem, ale elementy byly wypalone w doslownym tego slowa znaczeniu. Sprawa kluczona jest na jakich predkosciach i przy jakich mocach pracuje ploter. I to nie max, a tez minimalne wartosci sa wazne. Stad tez stwierdzenie czlowieka tnacego w stali ze sklejki sie ciac nie podejmuje.
Tak dla przykladu w zaleznosci od materialu, czasem lepiej szybko i mocniej, czasem slabo a wolno, czasem lepiej na kilka razy zamiast na raz... itp.
Offset potrafi sie roznic z arkusza na arkusz, dlatego dopowiedzialne elemnty proponuje offsetowac po "probach technologicznych".
IMHO ciecie metali laserem jest duzo drozsze... a sadze ze nikt ceny nie obnizy ze wzg na material, dlatego nawet finansowo lepiej pofatygowac sie na "reklamowy" ploter.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 mar 2012, o 19:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
No właśnie, o to chodzi że laser wytnie sklejkę 3mm ale cóż z tego jak 2 mm dookoła ciecia to węgiel drzewny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2012, o 21:40 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2012, o 12:16
Posty: 9
Lokalizacja: Krakow
Jak do tej pory maksymalna grubosc sklejki jaka cielismy to 6mm (sklejka debowo balsowa klejona zywica epoksydowa). Wyszlo super, ale nauczony doswiadczeniem kolega puscil wieksza moc i bardzo szybki przebieg. Krawedz ideal, ale elementy byly ciete "na 3 razy".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2013, o 20:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 paź 2012, o 22:27
Posty: 117
Lokalizacja: Bestwinka
Odgrzewam stary temat bo po raz pierwszy będę chciał wyciąć coś ze swojego rysunku. Otóż Sławek napisał wcześniej:
Cytuj:
Pamiętajmy o tym żeby elementy do cięcia były narysowane jako obiekty zamknięte

Jak do tego mają się mostki. Jeśli dla wspomnianego koła chcemy zrobić np. 4 mostki to linię zamkniętą podzielimy na cztery. Czy można zatem przyjąć, że obrys wycinanego przedmiotu powinien składać się z możliwie długich linii, a nie bezwzględnie być linią zamkniętą? Mogę przecież chcieć coś przeciąć a nie wyciąć. I sprawa offsetu. Dla mnie jest to nie do pojęcia, że to nie maszyna sterowana przez komputer ma wiedzieć jak się ustawić aby zachować wymagany wymiar, tylko musi o tym pamiętać wykonujący rysunek. Toż to jakieś cieniasy projektują te CNC :lol: . A może coś się w tym temacie zmieniło?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2013, o 22:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Od końca: wartość offsetu w obrabiarkach przemysłowych ustawiana jest przez komputer maszyny która oblicza offset w zależności od użytego w danym momencie narzędzia (u mnie w pracy jest kilka maszyn cnc i chłopaki własnie tak to robią) Laser którym wycinamy nasze modele działa trochę inaczej gdyż jego offset zmienia się w zależności od gęstości materiału, poza tym skąd maszyna ma wiedzieć gdzie jest wewnętrzny a gdzie zewnętrzny? W CNC inaczej to trochę wygląda.
Sprawa mostków natomiast ma się tak że dzieląc okręg na 4 części mostkami uzyskamy 4 ćwiartki które laser wytnie bez problemu, jednak jak każda z tych ćwiartek nie będzie polylinią tylko sumą krótkich nie połączonych ze sobą małych prostych to efekt będzie taki że laser będzie ciął ten element na raty, raz wytnie jedną kreskę, potem przeskoczy do innego elementu , potem wróci do następnej kreski itp. a to wydłuża katastrofalnie czas cięcia. W plikach można robić kreski które nie będą powiązane z innymi elementami i laser po prostu wypali kreskę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group