Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:45

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 lip 2017, o 12:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki za informacje i zdjęcia :D
ppompka pisze:
Taka prawda o styropianie, nie dasz rady sprawdzić czy akurat na nic nie trafisz w środku.
Ja wyciąłem tylko ~6 rdzeni ze styropianu i kilka ze styroduru. Doświadczenie mam więc nikłe. Jeśli styropian jest taki "kapryśny" to ja poinformowałbym zamawiającego o takiej możliwości przed cięciem zamiast tłumaczyć się że "styropian kupuję a nie produkuję". Podobnie gdybyśmy zamówili w firmie cięcie laserem balsy a dostali powichrowaną balsę z tłumaczeniem, że taka balsa dotarła do zakładu :shock: Szczerze - nie wyobrażam sobie że taka firma długo utrzymałaby się na rynku...
Andrzej Klos pisze:
- nie wiem po co wyciąłeś te "cycuszki" na krawędzi natarcia
Fornir będzie nieco wystawał poza rdzeń. Uważam że ciężko będzie ustawić całość na tyle równo aby nie trzeba było tego szlifować.
Załącznik:
09.png
09.png [ 19.99 KiB | Przeglądany 10278 razy ]

Po klejeniu wyciągnę przednią część i doszlifuję fornir do obrysu:
Załącznik:
10.png
10.png [ 24.35 KiB | Przeglądany 10278 razy ]
Dzięki styropianowi wiem do którego miejsca szlifować.
Andrzej Klos pisze:
W Twoim modelu dałbym tylko 1/3 rozpiętości...
Dźwigary dam do gniazda serw lotek.
Andrzej Klos pisze:
- nie rozumiem dlaczego chcesz dawać cześć centralną.
Centropłat będzie dopasowany do kadłuba istniejącego modelu i przykręcony do niego śrubami nylonowymi. Skrzydła będą spinane ze sobą gumą. Preferuję taki sposób składania modelu niż wkręcanie śrub. Centropłata nie mogę na stałe wkleić w kadłub, gdyż w tym miejscu mam dostęp do serw i odbiornik. Chciałem też uzyskać rozpiętość 2,2 m a płaty cięte były z metrowych płyt styropianowych... Dodatkowo przetestuję technologię na małym fragmencie. Łatwiej zrobić na nowo mała cześć niż połówkę płata ;)
Andrzej Klos pisze:
Dziwie się, że wysłał Ci taki "produkt".
Dla mnie to jakieś nieporozumienie. Dowiedziałem się od kolegi, że też miał w tym samym miejscu cięte rdzenie z podobnym skutkiem. Ja zasugerowałem się zdjęciami poprawnie wyciętych części w ogłoszeniu oraz uzyskanymi telefonicznie informacjami, że on bardzo dużo już wycinał, robi to od lat, zna się na rzeczy, moje wątpliwości są błahe i że nie ma co się pytać o technologię bo zrobi to dobrze... Pisząc to, widzę że można było się domyślić jaki będzie efekt - ktoś nie bardzo ma czas na rozmowę, zapewnia że zrobi to dobrze oraz nie chce powiedzieć jak to zrobi - podręcznikowy przykład :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sie 2017, o 14:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Żebra nasadowe zrobione ze sklejki topolowej (jeszcze przed obróbką ;)) :
Załącznik:
11,.JPG
11,.JPG [ 124.71 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Szablon dla zaznaczenia miejsca na serwo lotki:
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 63.45 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Próbowałem wyciąć skalpelem ale gorący drut okazał się niezastąpiony. Ramka do cięcia:
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 127.25 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Wykleiłem gniazdo serwa balsą i wyciąłem gorącym drutem rowek pod dźwigary:
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 93.35 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Zabrałem się za centropłat, który będzie przykręcony do kadłuba. Okazało się że rdzeń różni się dość znacznie w przedniej części od zakładanego profilu :evil: więc musiałem wyciąć nowy. Wkleiłem dźwigary, pochwę bagnetu, balsowe klocki wzmacniające. Dodatkowo trochę szpachli dla wyrównania:
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 118.83 KiB | Przeglądany 10229 razy ]
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 98.14 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Pokrycie to fornir topolowy. Zakupiłem kiedyś takowy o grubości 0,6 mm a gdy przyszedł okazał się 0,8 :shock: Za pomocą szlifierki oscylacyjnej zebrałem te 0,2 mm - jakby nie liczyć to 25% masy 8-) . Spływ sklejony taśmą malarską (zawias):
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 92.22 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Pokrycie dolne przyłapane taśmą dwustronną do negatywu (ustalenie pozycji). Na spływ tkanina 50 g/m² dla wzmocnienia, na resztę klej poliuretanowy:
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 95.72 KiB | Przeglądany 10229 razy ]

Zdjęć brak bo czas gonił przy nakładaniu kleju i ustalaniu całości...
Z racji małych gabarytów, zamiast podciśnienia użyłem grawitacji. Szacuję że z 20kg obciążenia ale nie ważyłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 wrz 2017, o 14:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Centropłat zdjęty i wstępnie oszlifowany. Jestem nawet zadowolony z tego co otrzymałem. Co prawda, na spodniej stronie powstało zafalowanie ze względu na uskok ale będzie to w środku kadłuba. Trzeba pamiętać, aby każdą nierówność rdzenia przed klejeniem zaszpachlować / wyrównać. Masa - 33 g.


Załączniki:
19.JPG
19.JPG [ 106.56 KiB | Przeglądany 10163 razy ]
20.JPG
20.JPG [ 97.74 KiB | Przeglądany 10163 razy ]
21.JPG
21.JPG [ 89 KiB | Przeglądany 10163 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 wrz 2017, o 10:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Rdzeń skrzydła. Wycięcie pod kieszenie bagnetów:
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 109.64 KiB | Przeglądany 10071 razy ]

Rowek na przewód serw wycięty za pomocą dwóch szablonów. Drut był nieco zbyt gorący - stąd gruba szczelina :roll:
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 138.3 KiB | Przeglądany 10071 razy ]

Przeciąganie przewodu przy pomocy drutu miedzianego:
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 57.98 KiB | Przeglądany 10071 razy ]

Zaciśnięcie gniazda na przewodzie:
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 129.31 KiB | Przeglądany 10071 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2017, o 11:21 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Rdzenie uzbrojone. W wycięcie pod serwo lotki włożyłem styropian aby fornir położył się równo (wierzch styropianu okleiłem taśmą - aby równo odszedł ;) ). Żebro nasadowe ze sklejki, końcowe z balsy.
Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 39.48 KiB | Przeglądany 10035 razy ]
Załącznik:
27.JPG
27.JPG [ 69.91 KiB | Przeglądany 10035 razy ]

Fornir topolowy szlifowany z 0,8 na 0,6 mm (ręczna szlifierka oscylacyjna). Chciałem kleić obie strony jednocześnie, jednakże miałem wiele wątpliwości i na próbę poszła tylko wierzchnia część. Masa przed klejeniem 132 g (w tym 11g przewód serwa):
Załącznik:
28.JPG
28.JPG [ 117.67 KiB | Przeglądany 10035 razy ]

Na spływ pasek tkaniny 50 g/m² + żywica. Reszta klej poliuretanowy. W zamyśle miałem kleić fornir w woru próżniowym, ale ze względu na nieprawidłowe wycięcie rdzeni zdecydowałem się obciążać rdzenie masą. Wiedziałem, że zastosuję podciśnienie 0,2÷0,3 [bar], wiedziałem że masa użytego obciążenia musi być duża. Ale zdziwiłem się gdy wyliczyłem, że równowartość 0,2 bara uzyskam przy.... ponad 300 kg :o :shock:
Klej rozprowadziłem packą zębatą na fornirze, delikatna mgiełka wody na rdzeń, równe przyłożenie, przyłapanie taśmą, negatywy, równa płyta a na to obciążenie:
Załącznik:
29.JPG
29.JPG [ 126.98 KiB | Przeglądany 10035 razy ]

Masa poniżej 200kg ale mam nadzieję że będzie ok. Krótki czas otwarcia kleju (15 min) utwierdził mnie w przekonaniu, że właściwie zrobiłem nie klejąc od razu dwóch stron. Po prostu za długo by to trwało.

Przy okazji, przypomniało mi się jak kiedyś kleiłem pierwsze rdzenie. Całość ustawiłem na stole, położyłem obciążenie. Na drugi dzień, po wyjęciu, patrzę pod słońce na element - a tu skrzydło w lekki banan :?: :o Myślę co jest? Później okazało się, że wykrzywiony był... stół :evil: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 paź 2017, o 14:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Fornir w sumie dobrze przykleił się do rdzenia. Jedynie w miejscu wycięcia po serwo lotek jest zafalowanie - ale i tak ta część będzie wycięta (klapka).
Załącznik:
30.JPG
30.JPG [ 65.52 KiB | Przeglądany 9980 razy ]
Załącznik:
31.JPG
31.JPG [ 71.2 KiB | Przeglądany 9980 razy ]

Kleju poszło 19 g (w tym 3g żywicy na spływ).
Przygotowałem drugą stronę i postąpiłem tak samo.
Załącznik:
32.JPG
32.JPG [ 38.95 KiB | Przeglądany 9980 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2017, o 11:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Druga strona przyklejona. W miejscu kieszeni - pojawiły się wybrzuszenia :| Całość była szlifowana na zero (przynajmniej tak mi się wydawało - byłem wręcz pewien!).
Załącznik:
33.JPG
33.JPG [ 48.63 KiB | Przeglądany 9908 razy ]

Obciąłem i zeszlifowałem naddatki:
Załącznik:
34.JPG
34.JPG [ 65.9 KiB | Przeglądany 9908 razy ]

Masa płata na chwilę obecną = 218g.
Zestawienie składowych mas:
52% (113[g]) - Fornir
18% ( 39 [g]) - Klej wraz z tkaniną na spływ
30% ( 66 [g]) - Rdzeń z dźwigarami i przewodem serw (sam przewód to 5%)

Myślę że można jeszcze nieco zeszlifować fornir, zwłaszcza na końcach i zyskać z 10 gram. Zobaczymy ile ważyć będą gotowe płaty. W porównaniu do wcześniejszych skrzydeł fornirowych - masa jest zadowalająca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2017, o 14:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Okleiłem drugi rdzeń. Wyszło nawet ok, tylko miałem ten sam problem z wybrzuszeniami na kieszeni łącznika :evil: A przecież specjalnie szlifowałem do zadanego kształtu :!: Zauważyłem też, że więcej mgiełki wody na rdzeń daje gorsze rezultatu. Miałem w planie psiknąć raz a jak się rozpryskałem (bo klej przeterminowany, bo lepiej spieni) to na dziesięciu razach się skończyło ;)
Następnie ustaliłem odpowiednie wzniosy skrzydeł na desce i wkleiłem kieszenie bagnetu (poliuretan) oraz kołki ustalające.
Kolejny etap - krawędź natarcia:
Załącznik:
35.JPG
35.JPG [ 113.9 KiB | Przeglądany 9823 razy ]

Następnie końcówki skrzydeł - wykonane z laminowanego styroduru. Na zdjęciach jeszcze przed końcowym szlifowaniem:
Załącznik:
36.JPG
36.JPG [ 124.43 KiB | Przeglądany 9823 razy ]
Załącznik:
37.JPG
37.JPG [ 97.35 KiB | Przeglądany 9823 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lis 2017, o 13:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Natarcie oszlifowane. Wzmocniłem je nieco, malując rzadką żywicą.
Całość przetarłem papierem ściernym 360 i 400.
Załącznik:
38.JPG
38.JPG [ 76 KiB | Przeglądany 9642 razy ]

Następnie pokryłem płaty specjalnym lakierem z wypełniaczem celulozowym z art Hobby. Najpierw dwie warstwy, szlifowanie i warstwa końcowa. Nie wiem co zrobiłem nie tak, ale nie wypełniły mi się ubytki w fornirze - widać podłużne bruzdki:
Załącznik:
39.JPG
39.JPG [ 63.37 KiB | Przeglądany 9642 razy ]

Ilość użytego lakieru prawidłowa. Może za mało szlifowałem przed ostatnim lakierowaniem? Przetarłem tak aby nie było błyszczącego się lakieru. Może powinienem odpylić na mokro zamiast na sucho? Bałem się wilgoci bo kiedyś skrzydło zwichrowało mi się podczas bejcowania (była nieco inna sytuacja ale strach pozostał ;).

Wg zaleceń teraz powinno się przeszlifować płat papierem 500 do 800. Na centropłacie zrobiłem próbę szlifowania a następnie polerowałem lakier i faktycznie - wyszło lustro ale ciągle z bruzdami :cry:
Załącznik:
40.JPG
40.JPG [ 69.36 KiB | Przeglądany 9642 razy ]


I teraz nie wiem, czy możliwym jest aby wyszła równa powierzchnia. Zakładam że tak, ale malować raz jeszcze to kolejne gramy masy (po lakierowaniu każdy płat "przytył" 30g.). Chyba że mocno zeszlifuję położony lakier, tak aby wystawał gdzieniegdzie już fornir i raz jeszcze polakieruję płaty licząc na poprawę. Sam nie wiem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2017, o 14:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
W końcu zdecydowałem się, że zeszlifuję jak najwięcej lakieru i raz jeszcze pokryję skrzydła. Jednakże po długim szlifowaniu płaty wyglądały coraz lepiej, zwiększyłem więc gradacje papieru ściernego i uzyskałem akceptowalną powierzchnię. Z racji nastawienia na zebranie jak najwięcej lakieru, odkrył się fornir musiałem poprawić w niektórych miejscach oraz kolejny raz szlifować. Jedno jest pewne - szlifowania od tych płatów mam dosyć :lol:
Płat po szlifowaniu i polerowaniu:
Załącznik:
41.JPG
41.JPG [ 50.87 KiB | Przeglądany 9314 razy ]

Jest dużo gładszy niż wcześniej, dodatkowo na próbę, końcówkę przetarłem mleczkiem z woskiem:
Załącznik:
42.JPG
42.JPG [ 41.1 KiB | Przeglądany 9314 razy ]

Nie wszystkie bruzdy zniknęły ale większość tak. Na pewno mogłem mocniej szlifować przed końcową warstwą lakieru i i odpylić wilgotnym ręcznikiem papierowym.

Przyszedł czas na odcięcie lotek:
Załącznik:
43.JPG
43.JPG [ 59.15 KiB | Przeglądany 9314 razy ]
Załącznik:
44.JPG
44.JPG [ 58.08 KiB | Przeglądany 9314 razy ]

Końcówki styrodurowe zalamniowane i oszlifowane. Dałem nieco za dużo tkaniny. Nie wiem gdzie byłem myślami :roll:
Załącznik:
45.JPG
45.JPG [ 117.02 KiB | Przeglądany 9314 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group