Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 19 mar 2024, o 10:39

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 kwie 2015, o 16:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Transportowanie elementów szybowca (osobno kadłub i skrzydła) nigdy nie było poręczne. Do tego trzeba zabrać pakiety (dla motoszybowca), łącznik(i) skrzydeł i kilka innych niezbędnych drobiazgów. Zbierało się to do siatki a jak wiatr wiał to ciężko było o komfort spaceru ;)
Postanowiłem więc wykonać lekką skrzynię w która zmieszczę cały model wraz z innymi akcesoriami.
Najpierw trzeba ustalić wymiary wewnętrzne jakie będą nam potrzebne aby wszystko zmieścić. Najpierw w widoku z boku składamy wszystko i mierzymy. W moim przypadku zdecydowałem się na demontowane końcówki skrzydeł dla zmiejszenia długości skrzyni. Wyglądało to mniej więcej tak:
Załącznik:
01.png
01.png [ 41.78 KiB | Przeglądany 24007 razy ]

Następnie wykonałem dwie ramki z listewek. Dostałem takie, o szerokości 30 [mm] więc została przecięte na pół na pile tarczowej. Nie do końca wyszło to równo ale zewnętrzne krawędzie są płaskie, nie poszarpane - to najważniejsze
Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 318.42 KiB | Przeglądany 24007 razy ]

Narożniki wzmocnione sklejką "owocówką" (słoje wzdłuż) a dodatkowo górna ramka dostała rozpórkę z listewki sosnowej (główne listwy były nieco powichrowane i trzeba było ją wstawić aby utrzymać wymiar szerokości). Druga rama klejona na tej pierwszej aby były jednakowe.

W kolejnym kroku ustalamy szerokość potrzebną dla naszego modelu (analogicznie do wcześniejszego kroku). Wycinamy listewki o potrzebnej szerokości i sklejamy wszystko z pomocą kątownika i miarki. Po wyschnięciu kleju otrzymujemy coś takiego:
Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 91.44 KiB | Przeglądany 24007 razy ]
Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 128.44 KiB | Przeglądany 24007 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwie 2015, o 22:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:53
Posty: 63
Lokalizacja: Puławy
Zaczyna się fajnie, u nas na modelarni widziałem jakiś taki neseserek na model, z grubsza kształt podobny do twojego prostopadłościanu, ino otwierane to jest na dwie połówki jak walizka na dolary :D :D

_________________
Obrazek ... latać się chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2015, o 13:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 kwie 2015, o 00:09
Posty: 2
Lokalizacja: Szczecin
Super sprawa, też myślałem nad czymś takim ale trochę inaczej.
Proponuję jeden bok (z tych najmniejszych) zrobić zaokrąglenie a z drugiej strony trójkątny coś w rodzaju spływu jak w skrzydle.
Wtedy będzie można mocować całość na dach samochodu i będzie opływowe :D

Jarek

_________________
Jarek
-----------------------------------------------------
"Jeżeli brakuje ci czasu, znajdź sobie dodatkowe zajęcie!"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwie 2015, o 09:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Ach te dollary :D Koncepcji wykonania tyle ilu modelarzy plus jeden ;)
Co do wykonania opływowych kształtów - nie rozważałem tego. Nie będzie wtedy możliwości postawienia pudła z modelem pionowo do "magazynowania". Również długość skrzyni (≈1,1 [m]) sprawia, że spokojnie wejdzie i do malucha. Oczywiście, można wykonać takie demontowane owiewki do zestawu, ale wtedy trzeba by pomyśleć nad wodoszczelnością pudła. Bo jak zapakowanym autem razem z modelem na dachu będziemy jechać w długa trasę i zastanie nas burza to może nie być za wesoło ;)

Dla zwiększenia sztywności, poprowadziłem podwójnie żyłkę wędkarską po przekątnych (wiercąc w listewkach), i napiąłem ją skręcając patyczkami (fioletowe). Blokują się one na sąsiednich żyłkach
Załącznik:
05.JPG
05.JPG [ 69.36 KiB | Przeglądany 23938 razy ]
Załącznik:
06.JPG
06.JPG [ 73.03 KiB | Przeglądany 23938 razy ]
Załącznik:
07.JPG
07.JPG [ 79 KiB | Przeglądany 23938 razy ]

Można zamiast żyłki dać po jednej cienkiej listewce na przekątne, aby pracowały na rozciąganie i tez byłoby ok. Akurat nie miałem takich na stanie więc skorzystałem z tego co pod ręką. Myślę że nawet bez wykrzyżowań pudło by "działało".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwie 2015, o 07:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Na zabezpieczonej (przed klejem) folią skrzyni, skleiłem górną część


Załączniki:
08.JPG
08.JPG [ 67.47 KiB | Przeglądany 23900 razy ]
09.JPG
09.JPG [ 84.21 KiB | Przeglądany 23900 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwie 2015, o 19:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Ta żyłka to jakaś tragedia. Nie napinałem jej na maxa a i tak jedna puściła. Później podczas napinania nowej - puściła kolejna. I szybka decyzja - won! :lol: Nie polecam takiego stosowania żyłek. Mam drut miedziany o podobnej średnicy ale jego wytrzymałość na rozciąganie jest dużo mniejsza niż żyłki. Zastosuję listewki sosnowe.

Przyszła kolej na zawiasy. Aby nie było ich widać, konieczne było wykonanie nacięć. Użyłem frezarki ręcznej - piłki i nożyka ;) Trzy wycięcia na zewnętrznej powierzchni listwy podstawy i tyle samo od spodniej strony górnej części. Każdy zawias, po ustaleniu pozycji przykręciłem na dwie śruby M2,5 (łeb stożkowy aby schował się w blaszce zawiasu). Górna część też będzie przykręcona, ale aby ustalić pozycję wszystkich zawiasów - przykleiłem je do górnej części żywicą epoksydową - oczywiście po dokładnym ustawieniu pokrywy i zamocowaniu jej ściskami
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 75.8 KiB | Przeglądany 23882 razy ]

Trochę zamotałem z opisem ale generalnie zrobiłem nacięcia pod zawiasy, dół przykręciłem a górę przykleiłem 8-) Następnie odkręciłem dolną część zawiasów, zdjąłem górę (z przyklejonymi zawiasami) i przewierciłem je, mocując każdy zawias na dwie śruby M2. Od góry wywierciłem otwory aby schowały się nakrętki i na końcu przeciąłem śruby
Załącznik:
Komentarz: Od góry zawiasu (wewnątrz) przyklejona listewka sosnowa - zwiększyłem powierzchnię styku podczas przyklejania zawiasów
11.jpg
11.jpg [ 100.65 KiB | Przeglądany 23882 razy ]

Po tym zabiegu, złożyłem całość aby sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje
Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 82.61 KiB | Przeglądany 23882 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 maja 2015, o 14:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Wkleiłem rozpórki z listewek sosnowych 6x3 [mm]. Sztywność całości wyraźnie się zwiększyła. Listewki pracują praktycznie tylko na rozciąganie po przy ściskaniu bardzo łatwo się wyboczają (kompromis między masą a sztywnością skrzyni).


Załączniki:
13.JPG
13.JPG [ 43.29 KiB | Przeglądany 23845 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 29.13 KiB | Przeglądany 23845 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 52.63 KiB | Przeglądany 23845 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2015, o 08:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Mechanizm zamykający wykonany został z drewna. Stała ramka z listewek sosnowych, od góry kawałek sklejki jako element przesuwny. Od spodu zabezpieczone listewkami w poprzek. Całość sklejona bez luzu (przesuw z lekkim oporem) aby samoczynnie nie otwierało się. Poniższe zdjęcia pokazują co i jak
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 29.8 KiB | Przeglądany 23759 razy ]
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 34.93 KiB | Przeglądany 23759 razy ]

Aby ustalić położenie wieka do ramy (w pozycji zamkniętej) zrobiłem 4 kołki bukowe jak na poniższym zdjęciu (jeszcze nie do końca ucięty), które zamocowane będą do górnej częśći
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 11.76 KiB | Przeglądany 23759 razy ]

Następnie przewierciłem się przez listwy ramy (górę + dół) i dodatkowo na dolnej części zrobiłem pogłębienie stożkowe
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 59.83 KiB | Przeglądany 23759 razy ]

Później od góry wcisnąłem kołek i zabezpieczyłem jego pozycję CA. Wkleiłem też w narożnik zamykanie
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 67.41 KiB | Przeglądany 23759 razy ]
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 87.01 KiB | Przeglądany 23759 razy ]

Koncepcja zamków zmieniła się stąd konieczność wycięcia narożnikowych wzmocnień (zostały ponownie przyklejone). Zamykania będą na końcach i jeden na środku skrzyni. Zamontowanie 4 kołków bukowych wyraźnie usztywniło zamkniętą skrzynię ale dodatkowo wkleiłem jeszcze 4 listewki do wieka aby zwiększyć wytrzymałość skrzyni na ściskanie (choć możliwe że nie ma już takiej potrzeby ;) )
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 67.9 KiB | Przeglądany 23759 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, o 22:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Po wyschnięciu kleju przyszedł czas na dolną cześć zamków. Docinam dwie listewki plus zaokrąglony kołek
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 26.73 KiB | Przeglądany 23730 razy ]

Wiercę otwór w dolnej części ramy w odpowiednim miejscu
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 59.47 KiB | Przeglądany 23730 razy ]

Wklejam wspomniane wcześniej 3 elementy i czekam aż klej wyschnie uważając przy tym, aby nie skleić ruchomych części ;)
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 43.18 KiB | Przeglądany 23730 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2015, o 20:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:07
Posty: 85
Sorki ze się wtrącę ale ja bym to wzmocnił na Twoim miejscu


Załączniki:
zawias.GIF
zawias.GIF [ 72.99 KiB | Przeglądany 23701 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group