Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 19 mar 2024, o 10:38

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 maja 2019, o 12:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Zapewne wiele osób posiada aparaturę z gniazdem trenera na wtyk DIN:
Załącznik:
01.jpg
01.jpg [ 258.71 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

W prosty i tani sposób możemy wykonać kabel do połączenia aparatury z komputerem przez port drukarki LPT. Wiem że w dzisiejszych czasach w łatwy sposób można zakupić nawet całe aparatury z symulatorem lotów - tylko wtykamy USB i już. Ręczne robienie może wydawać się archaizmem ale to ciągle modelarska robota ;)
Zmuszony byłem wykonać nowy przewód więc przy okazji pokażę jak łatwo go zrobić.

Potrzeba nam będzie:
    - Wtyk męski DB25
    - Tranzystor BC 547 lub 548 NPN
    - Rezystor 10kΩ - 2 szt.
    - Wtyczka DIN 6
    - Przewód dwużyłowy

Schemat do podłączenia z Hitec Focus 6 oraz Hitec Prism 7X (na nich testowałem):
Załącznik:
02.png
02.png [ 40.99 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

Można również podłączyć do innych tylko trzeba upewnić się gdzie jest masa a gdzie sygnał.

Zaczynam od wtyku na port LPT:
Załącznik:
03.jpg
03.jpg [ 352.86 KiB | Przeglądany 11083 razy ]
Załącznik:
04.jpg
04.jpg [ 333.75 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

Gniazdo DIN:
Załącznik:
05.jpg
05.jpg [ 450.79 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

Akurat miałem DIN 5 (czyli na pięć bolców). Środkowy bolec musiałem dorobić ale nic trudnego dla modelarza:
Załącznik:
06.jpg
06.jpg [ 422.28 KiB | Przeglądany 11083 razy ]
Załącznik:
07.jpg
07.jpg [ 237.66 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

Następnie lutowanie:
Załącznik:
08.jpg
08.jpg [ 304.8 KiB | Przeglądany 11083 razy ]

Na końcu pozostało nam zabezpieczyć środkowy bolec żywicą. Kiedy pierwszy raz robiłem taki kabel (w 2001 r.), wtyk odzyskałem ze kabla od drukarki i nie posiadałem wtyczki DIN. Zastosowałem dwa bolce sklejone taśmą z balsowym dystansem. Trzeba było tylko pamiętać o wpięciu w odpowiednie styki i działało tak przez kolejne 10 lat :D

Następnie potrzebujemy oprogramowanie o nazwie ppjoy do wirtualnego Joystic'a. Ja używałem wersji 0.83

Po zainstalowaniu i uruchomieniu, klikamy "Add", port LPT oraz wybieramy "Controller type: Radio control TX". Po zainstalowaniu mamy już podłączoną aparaturę :D
Symulatorem może być np. darmowy FMS (dział Downloads). Grafika sprzed 20stu lat ale chodzi o nabranie/ćwiczenie odruchów a nie granie w grę ;) Symulator bardzo przyśpieszył moją naukę latania modelami RC. Bez pomocy kogoś bardziej doświadczonego wystarczyło nacisnąć spację do restartu zamiast siedzieć dwa dni naprawiając model :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group