Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:00

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 lut 2017, o 17:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Chciałbym pozbyć się oznaczenia producenta na małym odcinku deski balsowej. Chodzi mi o "pieczęcie" jak poniżej:
Załącznik:
000.jpg
000.jpg [ 88.63 KiB | Przeglądany 8245 razy ]

Ma ktoś na to sprawdzony sposób? Podpowiem tylko, że obrócenie na drugą stronę nie jest dla mnie rozwiązaniem ;) :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lut 2017, o 09:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Spróbuj tym preparatem:
http://loctite24.pl/produkt/loctite-7063-400ml
Doskonale rozpuszcza tusz techniczny.
Musisz się liczyć że balsa zostanie delikatnie zabarwiona tuszem ze zmywanego stempla ;)
Możesz użyć również czystego dobrej jakości acetonu. W tym wypadku również balsa delikatnie zabarwi się od zmywanego tuszu.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2017, o 14:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki za info :D Ten LOCTITE 7063 to nie wątpię że jest bardzo dobry, ale za tą cenę miałbym... 10 całych desek balsowych ;) .
Próbowałem czyścić nitro, acetonem i denaturatem. Jedynie po acetonie tusz nieznacznie rozpuszczał się. Był to aceton techniczny i nie znalazłem na opakowaniu informacji dot. składu (czystości). Zapewne nie był najwyższej klasy...

Po tych próbach, wziąłem zwykłą szczoteczkę do paznokci i na zlewie przejechałem kilka razy wzdłuż włókien polewając balsę. Dodałem trochę mydła i znowu parę razy delikatnie szczotkowałem. Co prawda nie zmyło się całkiem ale do naprawdę zadowalającego poziomu :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2017, o 19:32 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Preparatu LOCTITE używam każdego dnia w pracy już od kilku lat i czyściłem nim wiele różnych przedmiotów :D
Potrafi usunąć farbę podkładową z zawartością fosforanu cynku ;)
Tusz techniczny rozpuszcza w ciągu "mgnienia oka". No cóż, cena faktycznie "powala"...
Co do acetonu, produkt dostępny w marketach w zasadzie nie ma nic wspólnego z acetonem. Można to łatwo sprawdzić przecierając jakąś powierzchnię metalową - gdy po wyschnięciu zostaje biały osad to z całą pewnością nie jest to dobry produkt :D
Dobrej jakości aceton powinien być dostępny w mieszalniach lakierów samochodowych i firmach (ICA, Malchem, Barpimo, PPG, Tikkurila, Hempel, itp.) zajmujących się dystrybucją lakierów tak do drewna jak i do metalu :)

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2017, o 21:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Czysty aceton mają wszystkie hurtownie z żywicami. Ten z marketów ma dodatek "H₂O z torunia"

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 mar 2017, o 12:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Otwierając link od kakabe do zmywacza LOCTITE, mój adblock w przeglądarce blokował jego zdjęcie. Wyłączyłem go aby zobaczyć zdjęcie produktu. Przypomniało mi się, że dawno dawno temu, miałem jakiś odtłuszczacz który dostałem od znajomego znajomego ;) Na końcu szafy znalazłem taką oto puszkę 8-)
Załącznik:
01.JPG
01.JPG [ 132.82 KiB | Przeglądany 8070 razy ]

Po dacie ważności przypomniałem sobie że dostałem go jeszcze wcześniej ;)
Załącznik:
01a.JPG
01a.JPG [ 145.6 KiB | Przeglądany 8070 razy ]

A może to do 6 czerwca 2029 ;) :lol:
Z racji że to nie mleko ;) użyłem go. Moja testowana balsa:
Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 71.62 KiB | Przeglądany 8070 razy ]

Najpierw spryskałem i wytarłem do sucha część deski. Tak z 3 razy:
Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 74.38 KiB | Przeglądany 8070 razy ]

Następnie szczotka + ciepłą woda z niewielką ilością mydła (wzdłuż włókien):
Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 90.47 KiB | Przeglądany 8070 razy ]

Końcowy efekt jest nieco lepszy niż bez zmywacza LOCTITE (testowałem wcześniej). Możliwe że szczotka wymyła farbę z pomiędzy włókien. Generalnie po moczeniu w wodzie deska musi wyschnąć na płaskim (albo pomóc można sobie żelazkiem) bo robić coś takiego na konstrucji może być ryzykowne. Po spryskaniu odtłuszczaczem nie było aż takiej tendencji do wichrowania.

Morał - najlepiej tak używać deski balsowej tak, aby logo producenta znajdowało się na wewnętrznej stronie :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group