Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:16

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wycinarka CNC
Post: 9 lut 2017, o 19:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 lut 2017, o 12:12
Posty: 4
Lokalizacja: Siemianowice
Założenia były takie. Ma ciąć w balsie i sklejce do 4mm, ma być prosta, tania i łatwa w obsłudze. Myślę że spełnia te warunki.
Sterowanie oparte o Arduino, program obsługujący wycinarkę to Grlb. Wykonana jest ze sklejki 18mm, prowadnice to wałki Ø12 i łożyska ślizgowe, pole robocze 470 na 230 mm.


Załączniki:
20170116_125839.jpg
20170116_125839.jpg [ 973.81 KiB | Przeglądany 18537 razy ]
20170116_113108.jpg
20170116_113108.jpg [ 1.16 MiB | Przeglądany 18539 razy ]
20170116_113126.jpg
20170116_113126.jpg [ 1.07 MiB | Przeglądany 18539 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2017, o 20:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2015, o 17:31
Posty: 16
Lokalizacja: Siemiatycze
Witam kolegę.
Jaki obszar roboczy frezarki? Widzę już mocowanie do wrzeciona - jakie docelowo ma być zamontowane?
A może jakiś laser do wycinania?
Tu jest coś fajnego dla modelarzy.



No jedynie cena nie spełnia założeń (około 1,2 kPLN), ale do balsy to jest super sprawa - rozmawiałem z konstruktorem modułu laserowego.
Pozdrawiam Miras
PS Jak będę miał chwilę, pochwalę się też swoją konstrukcją.

_________________
Miras Siemiatycze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2017, o 20:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Arduino + CNC shield jak widzę :)
Powiedz mi jakie silniki zastosowałeś ? Masz jakieś parametry ilość kroków / napięcie / prąd / Nm.
Też kiedyś kupiłem sobie taki zestaw Arduino, na razie leży i czeka na lepsze czasy... podczas zabawy miałem problem z konfiguracją i gubieniem kroków / prędkościami etc..
Jakie zastosowałeś śruby napędowe ?

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2017, o 22:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 lut 2017, o 12:12
Posty: 4
Lokalizacja: Siemianowice
Przyznam że zbyt minimalistycznie podszedłem do tego pomysłu, trzeba był iść odważniej ale co tam zawsze można zacząć od nowa. Silniki to typowe nemy 17 1,7A 4V 200 kroków. Śruby to zwykłe szpilki z marketu M10 i to jest błąd - trzeba było dać od razu trapezowe o skoku 3mm to ze względu na szybkość posuwu. Zawsze to lepiej zwolnić niż nie umieć przyśpieszyć. Konfiguracja Grlb jest dosyć prosta: https://github.com/grbl/grbl/wiki (gdybyś nie wiedział) i na sąsiednim forum jest dużo na ten temat.
Obszar roboczy to 460 x 220 mm.Wrzeciono to zwykły dremelek nawet nie markowy.
Miras moja jest dokładnie za połowę tej ceny którą podałeś (tak z grubsza bo dokładnie nie liczyłem).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2021, o 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2021, o 16:19
Posty: 1
Lokalizacja: Warszawa
Czy ktoś mógłby podzielić się spostrzeżeniami co do używania plotera laserowego. Są do kupienia konstrukcje za 1000 - 2000 zł.
Znacznie uprościło by takie narzędzie wycinanie elementów modeli ze sklejki, czy balsy. Czy to bardzo dymi? Da się używać w mieszkaniu,czy tylko warsztat wchodzi w grę z wyciągiem dymu? Inne rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2021, o 23:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2015, o 17:31
Posty: 16
Lokalizacja: Siemiatycze
Witam kolegę.
Skoro nikt nie wypowiedział się w sprawie, to może moje doświadczenia zdobyte przy budowie własnego 60 W plotera laserowego i jego użytkowania pozwolą na odpowiedzi na pytania kolegi.
Jeśli chodzi o dymienie, to bez wyciągu nie wyobrażam sobie pracy z laserem, jeżeli kolega miałby możliwość odprowadzenia spalin z pomieszczenia znajdującego się nawet w mieszkaniu, to nie widzę problemu. Trzeba brać pod uwagę to, że jeżeli chcemy sprawnie, bez dużych przypaleń powierzchni ciąć materiały używane w modelarstwie musimy dysponować mocą lasera rzędu 40-60 W, oczywiście trzeba zapomnieć o estetycznym i dokładnym cięciu sklejki lotniczej-tej brzozowej wielowarstwowej. Z moich doświadczeń wynika jeszcze ważna kwestia dotycząca pola roboczego plotera, wiadomo deski balsy przeważnie maja 100 cm dł. i szkoda było by je dzielić, aby zmieściły się w maszynie, np. przy wycinaniu żeber powstawało by dużo odpadów.
Ważną rzeczą jest też dokładność i powtarzalność cięcia maszyny, pod względem szerokości wiązki lasera skupionej na powierzchni ciętego materiału, który może mieć różną grubość i w zależności od ogniskowej soczewki głowicy powoduje bardziej, lub mniej skośny kształt powierzchni ciętej. A to zasadniczo wpływa na prawidłowy offset w projekcie, co przekłada się na dobre pasowanie np.wpustów.
Myślę, że zakup dobrej jakości plotera laserowego do wycinania własnych projektów, no oczywiście zależy to ile modeli w roku kolega jest w stanie wykonać jest ekonomicznie nieuzasadnione, zwłaszcza, że są firmy oferujące wycinanie z własnego materiału. Pomimo tego stwierdzenia, ze względu na to, że mieszkam w małym miasteczku, gdzie kilkanaście lat temu był tylko jeden 40 W mały laser postanowiłem zbudować własny, który służy mi do dziś, do własnych projektów.
Tu filmik z pierwszych testów:


A tu projekt od podstaw zaprojektowany i wycięty na mojej maszynie:


Załączniki:
1635371280026 (1).jpg
1635371280026 (1).jpg [ 2.48 MiB | Przeglądany 14453 razy ]

_________________
Miras Siemiatycze
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2021, o 23:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2021, o 11:45
Posty: 29
Lokalizacja: Warszawa
Z moich doświadczeń laser 5W, czyli z takich właśnie tanich urządzeń.
Zadymienie duże, w mieszkaniu trzeba być odważnym ;)
Bez nadmuchu na miejsce cięcia, niestety podpala materiał i to mocno.
Cienkie elementy tak, grubsze zaczyna się polka, a podpalanie do tego każdy kolejny przebieg powoduje, większy skos cięcia.

Z tego powodu ja zrobiłem ploter CNC - https://pfmrc.eu/topic/89518-nowe-maszyny-w-pakamerze/
ten mniejszy około pole pracy 40x50(dokładne podam zainteresowanym) jest do sprzedania, myślę ze za jakieś 1200 złotówek :)
Fotki jak teraz wygląda bo został zmodyfikowany są na końcu artykułu, lub mogę wysłać na priv

_________________
DevWing, DevFuse, DevCad, Fusion360, dwa plotery CNC i drukarka Prusa :) czyli sporo sprzętu, znacznie mniej talentu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group