Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 14:08

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Formy gipsowe
Post: 29 gru 2015, o 15:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 sie 2015, o 18:18
Posty: 36
Lokalizacja: Mielec
Witajcie,
Już od dłuższego czasu w głowie siedzi mi pomysł zastosowania gipsu jako taniego materiału na formy, które prawdopodobnie służyły by tylko 1 raz, ale zawsze to i tak lepiej niż kosztowne formy z laminatu. Mam tutaj na myśli małe modeliki ~1m rozp. Wiążą się z tym oczywiście duże utrudnienia, tj. chociażby bąbelki powietrza, wątpliwa gładkość, duża kruchość. Lecz nie są to aż tak wielkie niedogodności niemożliwe do usunięcia. Do napisania tego wątku skłoniła mnie relacja kolegi moderatora molej, w której to wykonuje on formę gipsową pod limuzynę kabiny. Efekt końcowy jeśli chodzi o powierzchnię formy bardzo mnie zadowolił. Mam kilka pomysłów jeśli chodzi o formy m.in. w celu uniknięcia pęcherzyków powietrza można by odlewać negatywy na stole wibracyjnym, zbrojenie gipsu (tak jak betonu) mogło by zwiększyć wytrzymałość mechaniczną. Chciałbym żebyście podzielili się swoimi spostrzeżeniami na ten temat, ponieważ jedyne co znalazłem na forum to wątek o nazwie "Moto mucha", gdzie zastosowane są (chyba?) formy gipsowe, lecz niestety zdjęcia już nie chcą się załadować.

Pozdrawiam, Grzegorz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2015, o 15:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Też kiedyś o tym myślałem. Kupiłem nawet specjalny gips odlewniczy.
O, taki: http://www.art-konserwacja.pl/gips-alabastrowy-52289/

Niestety jeszcze nie zdążyłem wykonać żadnych prób.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2015, o 16:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3696
Lokalizacja: Elbląg
W jednym z moich modeli szybowców zachciało mi się mieć dwie wersje "mordki" ;) , szybowcową i motoszybowcową /silnik Cox .049/. Wykonałem wtedy formę z gipsu zakupionego w sklepie artystycznym, podejrzewam , że tego samego gipsu co link zamieścił Tomek. Forma wyszła elegancko, myślę, że na kilka egzemplarzy starczy. Nie było pęcherzyków, nie zbroiłem itd itp, ale to była relatywnie mała foremka. Głównym jednak problemem było odpowiednie zabezpieczenie przed sklejeniem formy z gotowym elementem. Pasta do butów, alkohol poliwinylowy i takie inne nie dawały mi odpowiedniego rezultatu. Teraz wiem, że można zastosować specjalne woski..... ;) Ogólnie bardzo fajnie to wyszło, trochę szpachlówki na laminat, lakier i można montować w modelu ;) . Mam większy zapas takiego gipsu .... planowałem zrobienie form na kadłub, jakiś, ale na razie nie ciągnę dalej tematu, może kiedyś.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2015, o 16:38 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 sie 2015, o 18:18
Posty: 36
Lokalizacja: Mielec
Dobrze to słyszeć, chciałem zastosować tą metodę jako zamiennik traconego styro, którego pracochłonność nie oszukujmy się - jest b.duża, natomiast efekty, dokładność - mała. Po ostatnim kadłubie wykonanym tą metodą powiedzialem dosyć. No i właśnie marzy mi się taki mały Jantarek std 3, półmakieta, wykonana właśnie tą techniką, natomiast skrzydełka balsa kryta folią. Nie wiem co w tym jest ale jakoś ciągnie mnie do takich miniaturek, a szczególnie jeśli chodzi o wyzwania konstrukcyjne, akurat jeśli chodziłoby o szybowce w tej skali to wyzwaniem jest zrobienie odpowiednio lekkiego skrzydełka, które przy tak cienkim profilu spełniało by swoją rolę. Wiem że z tego byłby niezły przecinak ale sama praca przy takiej półmakiecie to by było coś :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2015, o 22:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Sprawdza się twardy wosk nakładany na gorąco .
Inny patent to kilka warstw stearyny rozpuszczonej w rozpuszczalniku i danie jej kilka dni na odparowanie zanim położymy następną warstwę ...
Skrzydła w formie z gipsu nie zrobisz, no... chyba że wzornik wykonasz ze stali by ciężki gips go nie odkształcił .

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 mar 2016, o 18:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 gru 2011, o 09:50
Posty: 94
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Wszystkie formy masek oraz kabinek robiłem w formach gipsowych i to nawet dzielonych. Wychodziło bez problemu. Na pierwszą warstwę używaj odlewniczy (ala żelkot tylko dużo grubiej) potem budowlany do wypełnienia. Jako separator używam pastę do butów białą BUWI.
I gips ma być rzadki przy zalewaniu. Pierwszą warstwę rozprowadzałem pędzlem, potem już tylko szpachelką. Z tydzień musi schnąć, na drugi dzień wyjmuj kopyto a jak małe to po 2-3 godzinach.
Pozdrawiam Sławomir


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group