Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 13:36

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 maja 2015, o 09:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Zwróć uwagę, że to zdjęcie zrobione zostało podczas ustalania pozycji zawiasów. Zobacz dwa zdjęcia niżej - tam skrzynia już jest po wzmocnieniach
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 52.63 KiB | Przeglądany 14585 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2015, o 10:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:07
Posty: 85
Pełny trójkąt bardziej wzmacnia niż połączenie punktowe co daje listewka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2015, o 19:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
To tak naprawdę nie jest połączenie punktowe. Klejona długość to "przekątna" (a pierwiastek z 2) ≈8,5 [mm]. W moim układzie punkty podparcia są dalej rozstawione w stosunku do tego co narysowałeś - będą mniejsze naprężenia. A żeby nie być gołosłownym, i z racji takiej, iż w pracy mam dostęp do odpowiedniego oprogramowania, przedstawię obliczenia.

Najpierw założenia co do modeli:
Obliczam zamykanie (wieko) które wykonane jest zgodnie z proporcjami, posiada 3 zawiasy, i nie ma żadnych wzmocnień w narożnikach. Przyjmuję że pod zawiasami nie ma nacięć
Załącznik:
26.png
26.png [ 5.35 KiB | Przeglądany 14553 razy ]

Warunki brzegowe:
Materiał izotropowy. Utwierdzenie w miejscach 3 zawiasów (żadnych stopni swobody). Siła przyłożona w lewym dolnym punkcie konstrukcji, działająca wzdłuż wieka. Połączenia elementów - wytrzymałość przynajmniej taka jak materiału rodzimego
Załącznik:
28.png
28.png [ 5.05 KiB | Przeglądany 14553 razy ]

Następnie powstają dwie wersję - pierwsza (obecna) i druga z wzmocnieniami które naszkicowałeś (proporcje wzięte z rysunku). Nie mogą one być całkiem pełne, ponieważ w narożnikach znajduje się klej łączący "główne elementy". Ale to bez znaczenia z punktu wytrzymałościowego. Przyjmuję grubość pełnego wzmocnienia taką samą jak grubość listewki pierwszej wersji
Załącznik:
27.png
27.png [ 16.59 KiB | Przeglądany 14553 razy ]

Obliczenia:
Obliczenia wykonano metodą elementów skończonych. Na poniższych screen-ach wyniki
Załącznik:
29.png
29.png [ 75.42 KiB | Przeglądany 14553 razy ]
Załącznik:
30.png
30.png [ 62.85 KiB | Przeglądany 14553 razy ]

Kolorami przedstawiono naprężenia zredukowane. Po prawej stronie jest legenda. Na pierwszym screenie widać że największe naprężenia wynoszą 100. Celowo pomijam jednostki - nie jest to ważne. Wartość siły dobrana tak aby wyszło równo 100 (%). Na kolejnym screen-ie naprężenia zredukowane wynoszą o 13 więcej. Widać również, że naprężenia we wzmacniającym elemencie w 1szym przypadku są wyższe niż w drugim ale to bez znaczenia, bo i tak w tym miejscu nie są najwyższe. Maksymalne wartości występują tuż za wzmocnieniem (co jest normalne).
Dodatkowo, wklejając rozpórkę szeroko, robiłem to celowo aby ominąć listewkę ustalającą zawias przed przykręceniem. Wklejając tam pełny element, byłoby nieco problemu ze zmieszczeniem się poniżej górnego obrysu
Załącznik:
31.JPG
31.JPG [ 110.91 KiB | Przeglądany 14553 razy ]

Wnioski:
Biorąc pod uwagę powyższe zależności, zasoby materiałowe i narzędziowe, zdolności manualne oraz końcową wizję, uważam iż dokonałem najlepszego wyboru dla rozwiązania danego zagadnienia ;) Oczywiście, przy mojej posiadanej obecnie wiedzy gdyż wiem, że wszystkiego nie wiem i zawsze zakładam możliwość pomyłki :oops:

Edit:
Po przeanalizowaniu tematu doszedłem do wniosku że bardzo istotna jest sprawa wytrzymałości spoiny. Najlepiej pracuje na ścinanie, gorzej na zginanie, odrywanie. Stąd zachodzi potrzeba zwiększenia powierzchni klejenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2015, o 21:32 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:07
Posty: 85
Dlatego z miłą chęcią podyskutuje, aczkolwiek poradzę 21lat doświadczenia jako stolarz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 cze 2015, o 22:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Tak przedstawiają się zamki od wewnątrz. Całość przesuwa się bez zacięć z nieznacznym oporem (zabezpieczenie przed samoczynnym otwieraniem)
Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 46.91 KiB | Przeglądany 14507 razy ]

Następnie zabrałem się za wykonanie powiedzmy "kieszeni odstawczych" dla kadłuba i skrzydeł. Wykonałem je ze styroduru a dany przekrój uzyskiwałem za pomocą drutu cynowego
Załącznik:
Komentarz: Chusteczka na wszelki wypadek - aby nie porysować kadłuba
27.JPG
27.JPG [ 46.11 KiB | Przeglądany 14507 razy ]
Załącznik:
28.JPG
28.JPG [ 39.61 KiB | Przeglądany 14507 razy ]

O ile dla kadłuba ma to sens to przy skrzydle jest już ciężej. Za drugim razem, doklejałem "płaskie" kawałki styroduru blokując przemieszczenia w danych punktach w jednym kierunku. Wyszło dużo szybciej, łatwiej i lepiej. Na chwilę obecną tak to wygląda:
Załącznik:
29a.JPG
29a.JPG [ 135.77 KiB | Przeglądany 14478 razy ]
Załącznik:
29.JPG
29.JPG [ 46.58 KiB | Przeglądany 14507 razy ]
Załącznik:
30.JPG
30.JPG [ 49.72 KiB | Przeglądany 14507 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2015, o 18:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Dokleiłem co tam trzeba było i skrzynia w dużej części gotowa.

W przedniej części (po lewej) zrobiłem "pudełko" na akcesoria do modelu (łączniki, taśma, śruby do mocowania kierunku itp.)
Załącznik:
31.JPG
31.JPG [ 85.39 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

Na "pudełko" przychodzi pokrywa i można wkładać skrzydła które blokują wieko
Załącznik:
32.JPG
32.JPG [ 82.77 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

Wkładam kadłub, statecznik i końcówki skrzydeł (w dowolnej kolejności)
Załącznik:
33.JPG
33.JPG [ 84.94 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

I od góry kolejne pudełko na pakiety. Położenie ich dobrane tak, aby środek ciężkości całości był w środku skrzyni
Załącznik:
34.JPG
34.JPG [ 92.77 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

Zamykam skrzynkę i jednocześnie od góry przychodzą elementy blokujące położenie wszystkich elementów
Załącznik:
35.JPG
35.JPG [ 78.79 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

Blokada położenia elementów jest po to aby można było postawić skrzynię pionowo
Załącznik:
36.JPG
36.JPG [ 64.21 KiB | Przeglądany 14414 razy ]

Na chwilę obecną sama skrzynia waży poniżej 1,4 [kg]
Załącznik:
37.JPG
37.JPG [ 88.58 KiB | Przeglądany 14414 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lip 2015, o 16:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:53
Posty: 63
Lokalizacja: Puławy
Dajesz na to teraz jakieś pokrycie? Czy zostaje szkielecior?

_________________
Obrazek ... latać się chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lip 2015, o 22:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Nie no, oczywiście że nie szkielecior ;) Planowo całość ma być obciągnięta materiałem (klejone). Robiłem już próby kleju ale nie wyrobiłem się przed wyjazdem w Bieszczady. I nawet dobrze, ponieważ wyszło kilka zmian. Pudło, przy podnoszeniu za środek dobrze "pracuje" ale jak podeprę je tylko na końcach (np. postawię w aucie) to wybaczają się rozpórki z listewek - chyba wykrzyżuję je i może wzmocnię gdzie tam będzie trzeba. Możliwe, że do transportu pionowego zrobię jakąś wnękę (chwyt) - to jeszcze pomyślę w trakcie eksploatacji - stąd oklejenie będzie nieco później.
Zastanawiałem się również czy nie napiąć materiału cellonem (dodatkowe zabezpieczenie) ale nie jestem pewien. Mam też sklejkę przemysłową 3 [mm] i przeszła mi myśl aby z niej wykonać ściany - ale to chyba przy następnym pudle zastanowię się (masa) jeśli materiał będzie bardzo nietrwały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sie 2015, o 19:59 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 19:05
Posty: 92
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam, czy jest jakiś postęp prac? Sam myślę nad skrzynkami do modeli. Co do poszycia to oglądałem dzisiaj w castoramie płyty HDF 3mm. Kolorek można wybrać przy okazji, tania i estetyczna. Co myślicie o takim pokryciu zamiast np sklejki? Co do zamknięcia myślę użyć magnesów neodymowych...

Tak jeszcze dopytam, jakie są wymiary skrzyni i modelu?

_________________
Pozdrawiam,
Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2015, o 22:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Jest postęp ale z braku czasu nie wrzucałem zdjęć i opisu. Skrzynia jeszcze nie skończona i na dniach postaram się dopisać kilka słów...

Jeśli chodzi o to czy ma to być płyta HDF czy sklejka - to nie widzę znaczącej różnicy. Oczywiście sklejka jest sztywniejsza, ma większą wytrzymałość i wydaje mi się że płyta bardziej "ciągnie" wodę. Ale przecież skrzynia nie ma stać na dworze. Magnesy też się sprawdzą. Ja wybrałem zasuwy ponieważ w zamyśle to za wieko miałem podnosić skrzynię. Jednak uchwyty ze sznurka przymocowałem niżej, do głównej części.
Wszystko zależy od Twoich wymagań, założeń, warsztatu, chęci i potrzeby którą ten produkt ma spełnić :D

Model ma rozpiętość 3,1 [m] przy długości ≈1,4 [m] (tutaj wymiary)
Wymiary skrzyni to 1470x275x175 [mm].


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group