Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 08:21

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 sty 2015, o 12:11 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Zastanawiam się jak wykonać napęd steru (a może sterów) kierunku w przypadku gdy jest on zdwojony i umieszczony na końcach statecznika poziomego.
Przykładowy rysunek poniżej :
Załącznik:
DSCN8367.JPG
DSCN8367.JPG [ 150.26 KiB | Przeglądany 6609 razy ]

Może ktoś ma jakiś pomysł lub gdzieś w sieci natknął się na ciekawe rozwiązania. Chodzi o rozwiązanie możliwie proste i lekkie , do zastosowania w modelach o rozp. rzędu 1- 1,5 m.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sty 2015, o 14:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Ja bym napędzał oba stery. Przy zdwojonym stateczniku pionowym powierzchnia każdego jest mniejsza niż gdyby był jeden (teoretycznie). Rozwiązał bym to tak:
Załącznik:
01.jpg
01.jpg [ 33.79 KiB | Przeglądany 6602 razy ]

Podzielił statecznik na ster (choć można zrobić i pływający) i dał dźwignię w osi statecznika. Zrobić to na wysokości takiej aby pokrywała się ze statecznikiem pionowym - popychacze puści się w jego wnętrzu. I dalej zrobił taki układ:
Załącznik:
02.jpg
02.jpg [ 31.66 KiB | Przeglądany 6602 razy ]

Co prawda takie ustawienie dźwigni serwa powoduje niesymetryczne wychylenia steru kierunku ale przy dwóch sterach napędzanych - "zniesie" się ono i "zakręcanie kierunkiem" będzie takie same w obie strony. Nie musimy za to "kombinować" z mocowaniem 2 końcówek popychaczy w jednym punkcie (niby można 2 płaskowniki z otworami na jednej osi ale trzeba by je dorabiać). Od góry statecznika wykonać klapkę aby mieć dostęp do serwa (przeglądy/wymiana).
W przypadku szybowca, zapewne serwa będziesz chciał umieścić z przodu - nie ma problemu, trzeba tylko w miejscu obecnego serwa osadzić obrotowo dźwignię podobną do obecnego orczyka ale posiadającą punkt zaczepienia popychacza od serwa prostopadle do kadłuba. Poniżej szkic
Załącznik:
03.jpg
03.jpg [ 47.76 KiB | Przeglądany 6602 razy ]

Zapewni to symetryczne wychylenia. Jeśli napęd ma być pull-pull - to pionową dźwignię wykonać również i "od góry".
Tak chyba ja bym zrobił. Jeśli chcesz, to mogę dobrać Ci długości poszczególnych ramion aby uzyskać przy zadanym obrocie dane wychylenie steru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sty 2015, o 15:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 573
Lokalizacja: Warszawa
Ja tylko tak wtrącę słów kilka... :oops: Myślę, że lepszym podziałem pionowego będzie takie coś:
Załącznik:
stat podz..JPG
stat podz..JPG [ 25.23 KiB | Przeglądany 6573 razy ]

W takim rozwiązaniu mamy do przeróbki tylko stateczniki pionowe. Poziomy pozostaje bez zmian ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sty 2015, o 21:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 maja 2013, o 18:28
Posty: 245
Lokalizacja: Katowice
Tomku w temacie "szybowce , motoszybowce" umieściłem swój post "motoszybowiec Zefir..." tam też jest opis mojego modelu "pegaz". W bardzo prosty sposób rozwiązałem napęd SK, ale to dotyczy podwójnej belki kadłubowej. Może to nie jest zbyt estetyczne rozwiązanie, ale skuteczne. :idea: Powyższe propozycje są dobre, ale myślę, że można rozwiązać to jeszcze prościej.

_________________
...Kto nie ma wyczucia prędkości i wydoskonalonej precyzji ruchów niewiele zwojuje....

Pozdrawiam: Tadeusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sty 2015, o 14:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 paź 2012, o 22:27
Posty: 117
Lokalizacja: Bestwinka
W dobie mikro serw montujesz dwa niezależne, maluteńkie i leciutkie mikro serwa i po problemie. Kabelki schowasz w poziomym.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group